Coś niedobrego wisi w powietrzu. Zastanawiająca akcja adwokatów przed miesięcznicą

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

Wszystko wskazuje na to, że najbliższa miesięcznica smoleńska zostanie zakłócona przez przeciwników obecnego rządu. I nie chodzi tylko o zapowiedzi tzw. Obywateli RP oraz wspierających ich Lecha Wałęsę i Władysława Frasyniuka. Niepokojący jest również komunikat warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, która chce nieść darmową pomoc dla osób zatrzymanych tego dnia przez policję. Adwokaci zakładają więc, że może dojść do konfrontacji. 

Jeszcze do niedawna miesięcznice smoleńskie w Warszawie przebiegały spokojnie. Działo się tak, dopóki uroczystości nie wzięli sobie na celownik przeciwnicy obecnego rządu – przede wszystkim kodziarze i tzw. Obywatele RP. Teraz dołączyli do nich Władysław Frasyniuk, a także Lech Wałęsa. Zapowiadają, że 10 lipca znów urządzą kontrmanifestację. Sądząc po ostatnich wydarzeniach, można spodziewać się wszystkiego. Dwa miesiące temu uderzono działacza antykomunistycznej opozycji Adama Borowskiego i zakłócono mszę smoleńską w warszawskiej archikatedrze, a przed miesiącem podjęto próbę zablokowania Marszu Pamięci – musiała interweniować policja, która usuwała blokujących z Krakowskiego Przedmieścia, w tym m.in. Frasyniuka

Widać więc wyraźnie, która strona dąży do konfrontacji. Dziwi zatem akcja Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Michał Fertak, rzecznik prasowy stołecznej ORA, wystosował do koleżanek i kolegów po fachu komunikat, w którym zachęcił ich do świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, które 10 lipca zostaną zatrzymane przez policję. 

W odpowiedzi na liczne prośby pochodzące zarówno od indywidualnych osób, jak również od organizacji pozarządowych o wskazanie – w związku z planowanymi wydarzeniami na Krakowskim Przedmieściu w dniu 10 lipca br. – adwokatów gotowych do świadczenia pomocy prawnej dla wszystkich osób ewentualnie zatrzymanych (niezależnie od tego, w którym zgromadzeniu w tym dniu na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział) oraz wobec deklaracji adwokatów napływających do Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie o gotowości do świadczenia tego rodzaju pomocy prawnej pro bono uprzejmie informujemy, że Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie prowadzi listę adwokatów, którzy zadeklarowali chęć świadczenia pomocy prawnej pro bono w zakresie niezbędnych czynności procesowych związanych z zatrzymaniem 

– napisał Fertak w komunikacie skierowanym do adwokatów.

Dość kuriozalnie brzmią tu słowa o pomocy dla zatrzymanych „niezależnie od tego, w którym zgromadzeniu w tym dniu na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział”. Chyba Fertak nie miał na myśli również uczestników miesięcznic smoleńskich, bo oni nie oplatają się łańcuchami i nie rozsiadają się na ulicy, aby umyślnie utrudniać przejście legalnej manifestacji. Chyba jest więc jasne, zatrzymanym z której grupy chce nieść pomoc Okręgowa Rada Adwokacka. Ciekawe jest też to, iż prawnicy z góry założyli, że do zatrzymań w ogóle może dojść…
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nowe zakażenia w woj. opolskim

/ The Digital Artist

  

Po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. To już druga osoba z powiatu strzeleckiego, u której dzisiaj potwierdzono zakażenie.

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29. przypadku zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Według komunikatu rzecznika prasowego wojewody, to nastolatek mieszkający w powiecie strzeleckim. Chory przebywa w kwarantannie domowej.

Kilka godzin później poinformowano o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem w regionie. To także mieszkanka powiatu strzeleckiego. Jak informuje wojewoda opolski, chora w średnim wieku została hospitalizowana w szpitalu zakaźnym w Kędzierzynie-Koźlu.

Według ostatnich danych wojewody, obecnie w regionie hospitalizowanych jest 30 osób, u których stwierdzono lub podejrzewana jest obecność koronawirusa. Kwarantannie poddane jest 455 osób, a pod nadzorem służb sanitarnych znajduje się 520 osób. Trzy osoby zostały wyleczone. W ciągu minionej doby 4 osoby skierowano na kwarantannę domową po przekroczeniu granicy RP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts