niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Papież napisał do prymasa Polski

Dodano: 21.04.2017 [20:49]
Papież napisał do prymasa Polski - niezalezna.pl
foto: pl.wikipedia.org
Papież Franciszek napisał list do prymasa Polski z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Został umieszczony na stronie internetowej prymasa.

W weekend w Gnieźnie rozpoczynają się obchody jubileuszowe z udziałem m.in. prymasów z całej Europy. Odbywają się one przy okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Wydarzenia związane ze świętowaniem jubileuszu zaplanowano na najbliższy rok – do następnego odpustu św. Wojciecha.

Tytuł prymasa Polski przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował funkcję w latach 1417-1422. Od 2014 roku prymasem jest abp Wojciech Polak.

Papież Franciszek w liście do abp. Wojciecha Polaka przypomniał, że "sześć wieków temu, podczas soboru w Konstancji, arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba uzyskał dla siebie i swoich następców tytuł prymasa Polski".

Nie bez powodu honor i zadanie pierwszeństwa w miłości we wspólnocie Kościoła w Polsce przypadł gnieźnieńskiej stolicy. Jest ona bowiem związana z samymi początkami chrześcijaństwa na ziemiach piastowskich, z misyjną działalnością i męczeńską śmiercią św. Wojciecha

– napisał papież.

Przypomniał, że to w Gnieźnie, przy relikwiach świętego w 1000 roku, "wysłannicy papieża Sylwestra II spotkali się z cesarzem Ottonem III i księciem Bolesławem Chrobrym".

Wówczas Gniezno stało się pierwszą stolicą metropolitalną i centrum struktur organizacyjnych lokalnego Kościoła. Nadanie w 1417 r. tytułu prymacjalnego było uznaniem i przypieczętowaniem tej wyjątkowej roli, jaką Gniezno pełniło w dziejach, w świadomości i w sercach Polaków

– dodał

Ojciec Święty podkreślił, że również w późniejszych wiekach, "zarówno w czasach pomyślnych, jak i trudnych dla narodu polskiego", Gniezno pozostawało "szczególnym punktem odniesienia w poszukiwaniu wolności, motywacji i sił do budowania dobra wspólnego oraz do duchowego wzrastania".

Papież Jan Paweł II, mając w pamięci znaczenie spuścizny św. Wojciecha dla jego rodaków w najnowszych dziejach, wielokrotnie wskazywał na aktualność tego dziedzictwa w szerszym kontekście zjednoczonej Europy. Właśnie w Gnieźnie przypomniał, że fundamentem tej jedności jest "wspólnota ducha", a ten fundament "przyniosło Europie i przez wieki umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, że swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów"

– zaznaczył.

Według Franciszka, gdy Gniezno i Kościół w Polsce świętują 600-lecie prymasostwa, trzeba prosić Boga, "aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa".

Niech rozpoczynający się rok prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do rozeznawania nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata

– napisał papież. 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

a pan Bergolio nie namawial znowu do przyjmowania do Polski islamskich bandytow po to aby niszczyli Chrzescijanstwo ?

Czyli w ostatnim akapicie wypowiedzi Franciszka znowu wciskanie nam muzułmańskich, afrykańskich emigrantów :-(

a ten pan Polak to kiedy zostal prymasem ze mu pan Bergoglio listy sle?

to nie jest papież ,a my Polacy mieliśmy tylko prymasa Wyszyńskiego ,to jest franca która doprowadzi do upadku kościół katolicki dzięki swoim pomagierom biskupom

"... to nie jest papież ..." - powiedziala madra na wspak Krysia; odnotujmy ta zlota mysl politruka w wiekopomnych annalach! Pamietajcie "Papież nie jest Papieżem" - tako rzecze Krysia! no wprost genialne.

Chochlik Puk-się w łeb. O tym papieżu nawet w Piśmie Świętym jest napisane - Wielka Prostytutka

To my mamy w Polsce jakiegoś prymasa?

Fakt. nie myslmy o nim. prymasow jest wielu. jest nim i tusk i komorowski (komar w ruskiej pajeczynie) i jarek z zoliboza (co to w foodbalu byl i jest noga)... prymusem jest zawsze ten co ma ostatnie slowo do przekazania , i tu i tam.

a czy wiesz ze jestes paranormalny? ...

@nie wiedzialem | 21.04.2017 [21:04] tak mamy jakiegos takiego, nazwiska nie pomne bo sie nie zarysowalo w pamieci w zaden znamienity sposob. Jednego Prymasa mielimy "Wyszynskiego" reszta to.... Wybacz mi Panie Boze.

Wybaczam ci bezimienny Synu, choć nie jestem Pnem Bogiem...ale sądzę podobnie jak Ty o tym naszym polskim prymasie, tak nieoczekiwanie objawionym przez Jego Świątobliwość, Franciszka.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl