niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Umowa warszawska – tajne porozumienie Piłsudskiego i Petlury

Dodano: 19.04.2017 [12:23]
Umowa warszawska – tajne porozumienie Piłsudskiego i Petlury - niezalezna.pl
foto: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1396987
21 kwietnia 1920 r. w Warszawie podpisano tajną polsko-ukraińską umowę międzyrządową, nazywaną umową warszawską lub umową Piłsudski-Petlura. Polacy uznali niezawisłość Ukrainy i jej władz – Dyrektoriatu z Semenem Petlurą na czele. Granicę między krajami miała wyznaczać dawna granica między Rosją i Austro-Węgrami. Rząd polski uznał w niej istnienie Ukraińskiej Republiki Ludowej, rezygnował też z roszczeń do ziem sięgających granicy Polski z 1772. Z kolei Ukraina godziła się na granicę polsko-ukraińską na Zbruczu i przecinającą Wołyń na wschód od Zdołbunowa, aż na północ do linii Prypeci. Równe i Krzemieniec zostawało po stronie polskiej. Rząd ukraiński zrzekał się terenów leżących na zachód od określonej w umowie linii granicznej.

Oba kraje zobowiązały się do niezawierania umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie oraz gwarantowały prawa ukraińskiej ludności w Polsce i polskiej na Ukrainie. Ze strony polskiej umowę podpisał przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Jan Dąbski, ze strony ukraińskiej jego ministerialny odpowiednik, Andrij Liwycki, przewodniczący delegacji skierowanej na rozmowy z Polską, które toczyły się od jesieni 1919 r.
Częścią umowy była konwencja wojskowa z 24 kwietnia 1920 r., podpisana przez ukraińskiego generała Wołodymyra Sinklera i najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego Walerego Sławka, pełnomocnika Naczelnego Wodza. Zainicjowała ona współpracę militarną obu krajów przeciw bolszewickim wojskom na terytorium Ukrainy. Obie umowy były tajne, z wyjątkiem opublikowanego w „Monitorze Polskim” aktu uznania państwowego Ukraińskiej Republiki Ludowej i Dyrektoriatu Petlury jako rządu Ukrainy.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Ile warte sa umowy z Ukraińcami wiemy z historii.

Ty ruski smieciu, ja przypomne ci, zre ruscy bandyci podburzyli Ukraincow, ktorzy za rzekoma zdrade powiesili Petlure! Wszedzie w relacjach Polska-Ukraina czaili sie ruscy mordercy!

Panie "krakuskolonia"...gwoli historycznej ścisłości Petlura został zamordowany w Paryżu w dniu 15.05.1926r przez rosyjskiego agenta o nazwisku Schwarzbart.
Petlura nie zdradził Ukrainy ani Ukraińców, to podpisany przez Polskę pokój z Rosją w dniu 18 marca 1921 w traktacie Ryskim zmienił los Ukrainy gdyż Umowa Warszawska z 21 kwietnia 1920r o której mowa w tej publikacji przestała obowiązywać. Skutkiem tego Ukraińska Republika Ludowa przegrała samotnie konfrontację z bolszewicką Rosją i straciła niepodległość. Bez względu na to że nie lubimy Ukraińców za zbrodnię wołyńską należy przyznać że to co się stało z Ukrainą po 1921r przyczyniło się do powstania wrogich wobec Polski i Rosji nacjonalistycznych nastrojów które zaowocowały w późniejszym okresie utworzeniem UPA i jej skrajnego skrzydła OUN z Banderą na czele.
Bardzo proszę o nie nazywania mnie rosyjskim trollem przed sprawdzeniem podstawowych faktów historycznych związanych z tym tematem. Moi rodzice uciekli przed pogromem Banderowców dzięki czemu żyję, nie mając dzisiaj powodów do sympatyzowania z Ukraińcami. Staram się jedynie zrozumieć ich skomplikowaną historię i źródła ich skrajnego nacjonalizmu.

Ach witaj ruska (ryska) onuco! Speznazisto od skłócenia Polaków z Ukraińcami. Dzięki tak głupim komentarzom, jak ten twój, Polacy się w szybkim tempie douczają historii.
W 1921 roku Polska resztką sił( POWSTAŁA w 1918 roku w listopadzie - po 125 latach niewoli rosyjsko, niemiecko austriackiej- nigdy wam tego nie zapomnimy) walczyła z bolszewickim pomiotem, zaganianym na Polskę przez komisarzy czeki. Skrajnie antypolskie stanowisko OUN a Banderą na czele - nie było niczym uzasadnione. To Polska tracąc impet (należy przyznać - z braku rezerw tak finansowych jak demograficznych - obca agentura miała w tym wybitny udział) straciła póki co bezpowrotna szansę pokazania ruskim , gdzie jest ich miejsce - za Smoleńskiem. Bo na przykład ja, panie emigrant żyję z tego powodu, że przodkowie przeciwstawili się nacjonalizmowi litewskiemu i antypolskiemu nastawieniu zrewoltowanych mas białoruskich. Dokonali tego - bolszewicy i niemieckie kanalie. Do spółki, w porozumieniu i skoordynowaniu. To jeśli chodzi podstawowe fakty historyczne, onuco, a jeśli się starasz zrozumieć - to przeczytaj ten mój wpis jeszcze raz. I tak do skutku, aż zrozumiesz. Wyp AD NA ONET.

Panie "Wojo"...powinienem zejść do Pana poziomu i nazwać Pan dosadnie słowami na które Pan zasługuje.
A o to zapewne Panu idzie. W zamian polecam przeprosić się z historią i poczytać na ten temat więcej a dowiedział by się Pan na pewno dlaczego powstała UPA i jego skrajne skrzydło OUN z Banderą na czele. Osobiście cieszę się, że ta publikacja o Umowie Warszawskiej tj. umowie Marszałka Piłsudskiego z legendarnym politykiem ukraińskim W. Petlurą w ogóle ujrzała światło dzienne w ramach odbrązowienia naszej historii. Brakowało w niej konkluzji a mianowicie informacji, że ta umowa o wspólnej walce z bolszewikami do końca państwa bolszewickiego została zniweczona w parę miesięcy później separatystycznym traktatem Ryskim (18 marca 1921) który anulował układ Warszawski z Petlurą pozbawiając Ukraińców szansy na zwycięstwo nad bolszewikami i niepodległość Ukrainy.
Zgodnie z Traktatem Ryskim zaprzestano wojny z wycofującymi się bolszewikami zamiast dobić ich w Moskwie przy pomocy tak armii Petlury jak i rosyjskiej armii gen I. Denikina i admirała A. Kołczaka. Separatystyczny traktat Ryski dał szansę przetrwania państwu bolszewickiemu zaś
walcząca po stronie polskiej armia ukraińska przestała istnieć a większość jej oficerów zostało internowanych w Polsce co uznane zostało za zdradę. Powtarzam to Panu po raz 2-gi, był to kolejny historyczny błąd w stosunkach z Ukraińcami co przyczyniło się do skrajnej niechęci do Polski dając pożywkę do rozrastania się wręcz szowinizmu wśród Ukraińców czego uwieńczeniem była OUN z Banderą na czele i zbrodnią wołyńska. Przestawianie faktów nic Panu nie pomoże w lansowanej przez Pana teorii odwiecznej niechęci Ukraińców do Polaków która rzekomo wzięła się z niczego. Przypomnę chociażby Panu film Ogniem i Mieczem gdzie w sposób obrazowy przybliżono laikom genezę problemu z naszym wschodnim sąsiadem wynikającego z odrzucenia Ukrainy jako członu Rzeczpospolitej 3 narodów co legło u podstawy buntu atamana Chmielnickiego.
W następstwie buntu Ukraina spłynęła krwią wskutek pogromów ludności cywilnej przez wojska księcia Jeremiego Wiśniowieckiego co na wieki utkwiło w pamięci Ukraińców. Historii nie da się zakłamywać w nieskończoność szanowny Panie. Podobny przykład choć w mniejszym rozmiarze mamy z Litwą za okupację Wilna w 1920 roku prze gen. L. Żeligowskiego czy też z Czechami za zajęcie w 1938 roku Zaolzia które po zakończeniu I-szej wojny światowej przyznane zostało Czechom.
Niewątpliwie mamy w swoich dziejach chlubne karty historii z której jestem dumny jako Polak ale przestańmy wreszcie zakłamywać fakty które były wynikiem nie błędów Polaków a tych którzy ich źle reprezentowali kształtując stosunki z sąsiadami często z pozycji siły i wg. własnego widzimisię.

Dziekuje za ten komentarz.

Tak masz racje, za to umowy z Rosją są miodzio.Czy to chciałeś powiedzieć wańka?

Bluznisz matole - akurat rzad Petlury dochowal wyjatkowej wiernosci zawartym zobowiazaniom wobec Polski i nie odwrocil sie w chwili totalnego sowieckiego zagrozenia ! Gdyby podczas wojny i dzis rzadzil tam oboz Petlury, to nie mielibysmy z Ukraincami tych problemow, ktore aktualnie mamy ...

A jakie teraz mamy problemy z Ukraińcami?

Oficjalny i wymierzony przeciw Polsce skrajny nacjonalizm z epoki OUN-u Panie "Jacek Placek"....

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl