niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Joanna Lichocka: Zaproponuję uchwałę ws. pracy dziennikarzy związanych ze służbami PRL

Dodano: 18.04.2017 [23:49]
Joanna Lichocka: Zaproponuję uchwałę ws. pracy dziennikarzy związanych ze służbami PRL - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka zamierza zaproponować uchwałę RMN w sprawie rozważenia przez szefów mediów publicznych rozwiązania umów z osobami, co do których udokumentowane jest, że byli pracownikami bądź współpracownikami komunistycznych służb.

- Będę chciała zaproponować, nie wiem, czy może to być skuteczne, żebyśmy przyjęli takie stanowisko Rady, które byłoby zaleceniem wobec wszystkich szefów mediów publicznych, czyli Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, wszystkich rozgłośni regionalnych, telewizyjnych i radiowych o to, żeby rozważyli rozwiązanie umowy o pracę z osobami, co do których jest udokumentowana przez IPN informacja, że byli współpracownikami bądź pracownikami komunistycznych służb specjalnych - powiedziała dziś Joanna Lichocka programie „Koniec systemu” Doroty Kani w Telewizji Republika.

Podkreśliła, że według niej „byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni kształtować opinii publicznej w mediach narodowych, w mediach publicznych”.

Ja na razie zaproponuję taką uchwałę Rady Mediów Narodowych, żeby o tym podyskutować. Zobaczymy, jaka będzie reakcja również szefów mediów publicznych

- powiedziała Lichocka. Zapowiedziała, że będzie chciała dążyć do tego, by spróbować sprawę uregulować.

Moim zdaniem ta sytuacja jest zwyczajnie niemoralna

- dodała Lichocka.

Zapytana, czy RMN będzie w stanie wytrzymać spodziewany „hejt”, Lichocka odpowiedziała:

Będzie w stanie, ponieważ przeciwnicy wiedzą, że my nie mamy narzędzia sprawczego, nie możemy ich kumpli wyrzucić z Telewizji Publicznej, ani z Polskiego Radia. Rada Mediów Narodowych nie ma takich uprawnień. Będą musieli się z tym zmierzyć po pierwsze szefowie tych mediów publicznych, po drugie mam nadzieję, że będzie można zaproponować rozwiązanie ustawowe.

Myślę, że będę chciała porozmawiać o tym również z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że tam również znajdziemy partnerów do postawienia przynajmniej publicznie tego problemu

- dodała posłanka.

Zgodnie z uchwaloną prze Sejm w kwietniu 1997 r. obowiązek lustracji objął: prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych. Znowelizowane w 2007 r. przepisy stanowiły, że sprawdzeniu mieli podlegać też m.in. nielustrowani przedtem, wszyscy naukowcy i dziennikarze oraz właściciele mediów. W maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował m.in. lustrację ogółu dziennikarzy i naukowców (oprócz pełniących funkcje kierownicze).

Wiosną 2016 r. w ówczesnym projekcie posłów PiS tzw dużej ustawy medialnej znalazły się zapisy dotyczące lustracji dziennikarzy. Pojawiały się też wówczas głosy, że to kwestia do dyskusji. Ostatecznie projektowana wtedy tzw. duża ustawa medialna nie została uchwalona, gdyż przewidywała daleko idące zmiany w przepisach, wymagające notyfikacji Unii Europejskiej. Stworzono wtedy ustawę, na mocy której powołana została Rada Mediów Narodowych.

O potrzebie poszerzenia lustracji o kadrę naukową na wyższych uczelniach państwowych, dziennikarzy w mediach publicznych czy ludzi kultury, którzy pracują na kierowniczych stanowiskach, np. dyrektora teatru, mówił też w lipcu 2016 roku podczas debaty w Senacie obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Na temat problemu braku lustracji w środowisku dziennikarskim  można przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska" dostępnym od środy 19 kwietnia.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Niech Szanowna Pani zaproponuje również zmianę w prawie prasowym podobną jak na Węgrzeczh za podawanie nieprawdziwych, fałszywych wiadomości grzywna 700.000 euro bo inaczej komuchy wykończą PIS fake newsami.

hahaha... ale koniecznie PRL, bo z obecnymi to już moga współpracować, a nawet lepiej jesli współpracuja prawda?

Pani Joanno,zrobcie porządek w TVP przedewszystkim z dziennikarzami,ktorzy sa poprost niekompetentni.
Przykład taki Warzecha,przeciez to facet rowny BOLKOWI.
Pamietam program,jak on rozwodzil się po co odkupiono udzialy Banku PKO Polska,zreszta zawsze tak jest.Poprostu wylaczam telewizor.Ponadto goście zapraszani do programów dot;dziennikarzy niczym psy/ci nie sprzyjający władzy/,po co to prosić.Inny szczekający to Wiktor Swietlik-on krytykuje władze,bo to jego prawo.Tak ,ale niech idzie doTVN i POLszmatu,ktorego ludzie madrzy nie wlaczja.

Daj Boże. Szczególnie wywalić ich z Tvp info, skoro ma to być telewizja polska

Posłanka Joanna Lichocka powinna też zaproponować PiS uchwałę w sprawie likwidacji mafii starych komuchów i esbeków którzy żerują
na Polakach w spółdzielniach mieszkaniowych. Najwyższy czas z tym skończyć!!!!

Dlaczego tak delikatnie i nieśmiało? Zebrać w jedną listę donosicieli i współpracowników na etatach mediów Państwowych. Następnie podziękować za współpracę tym niegodziwcom. Niech idą do Michnika.

Wklep w google: bezdekretu, esbecki gambit, to bedziesz wiedzieć co za kulisami.

nazwiska wszystkich Tajnych Współpracowników, donosicieli i in. proszę opublikować na stronie IPN, żeby była jasność kto donosił na kogo w PRL. Ujawnić Raport o WSI, rozpocząć pracę nad wyjaśnieniem pozbawienia życia naszego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. Zreformować szkolnictwo wyższe państwowe i uwolnić od rządów bolszewii, prosowietyzmu. Jak to uczynicie Pani Poseł - pójdę na przyszłe wybory samorządowe. Jeżeli nie - utracicie wiernego zwolennika od powstania PC i waszych zwolenników z mojej bliższej dalszej Rodziny. Nie wolno ruszyć z rządu min. Macierewicza.

Pani Joanna to mi chyba ukradła głowę, bo przeważnie pisze tak samo jak ja myślę.

A kiedy doczekamy się uchwały w sprawie posłów należących do PZPR, których to ludzi PRL-owskie służby miały chronić?

Pani Joanna głosi wspaniałe treści,ale na Boga niech zmieni formę....

Na Śląsku mówią: Z piyknej próznej miski sie nie najejysz.
Dla kobiet najważniejsze jest opakowanie. Jednak głównie liczy się treść.
Poza tym jednemu podoba się to, a drugiemu tamto.

Przy całym szacunku dla PiSu, ale pani Lichocka ma bardzo denerwujący styl bycia i dyskusji. Nie dopuszcza do głosu innych rozmówców i wchodzi w słowo innym. Dlatego jest coraz rzadziej zapraszana do dyskusji przed kamerami. Sama to zauważyła i stara się poprawić. Być może ta jej inicjatywa jest próbą ponownego zaistnienia. Pragnę przypomnieć, że bez twardego i bezwzględnego prawa nikt nie odsunie UBeków i ich "dzieci" od władzy. Oni znają tylko prawo silniejszego i trzeba takowe przeciw nim tworzyć i stosować, bez wyjątków.

Dziennikarzy w prywatnych mediach się czepiacie, a tu nadal mamy współpracowników państwa komunistycznego w ambasadach czy w Komisji Sprawiedliwości...

Słusznie, niech idą do swoich tzn. Polsatu /SB/ i TVN/WSi/ i tam uskuteczniaj a swoje fobie.

nie trzeba być współpracownikiem bezpieki by pisać dziś bzdury

Pani Joanno
Inicjatywa godna ale najpierw
Zależy mi na usunięciu współpracownika bezpieki
Dzisiaj ambasadora w Berlinie rządu PIS
A później można wywalać dziennikarzy

Mila Pani Joanno, ma Pani racje! Oni sa niemoralni!!! Ale widze trudnosci, bo niemoralnosc zawladnela ich umyslami i sumieniami. Nie maja wzorca, ale maja tuska. Maja pieniadze, maja glupawy dowcip, maja janczarow, sa zdeprawowani. Czy widzi Pani te "cala jaskrawosc". Edek Stachura to widzial.
Czy wie Pani, ze w nowoczesnej historii Europy byl tylko jeden przypadek, ze premier rzadu duzego panstwa mial prywatnego wieznia, niejakiego "Starucha". Tusk to jest straszny czlowiek, wywolal wojne polsko-polska z powodow czysto osobistych. Jest odpowiedzialny za mord polityczny, jest odpowiedzialny za katastrofe smolenska. Tego nie da sie przeliczyc na nic i nigdy nie zostanie rozliczone.
Wiec ja sie z tuska nie smieje, ja sie go boje! A teraz malpa ma jeszcze wieksza brzytwe! I utrafil, bo musimy sobie zdawac sprawe, jak bardzo oni nas nienawidza. My chcemy wypieprzyc te holote z zycia publicznego, a oni do smierci beda bronic sytemu "holoty dla holoty" jak mowi pan Kaczynski. I nie cofna sie przed niczym. Ech, Pani Joanno, jedno jest pewne: nie ma przewrotow bezkrwawych!

To prawda, że jeszcze te po komusze POprzednie redaktorki ciągle piszą. Jednak jest ich coraz mniej, z czasem nastąpi wymiana pokoleniowa i wszystko będzie normalnie. Wprowadzając taką uchwałę dajecie kolejną amunicję oPOzycji i tubom unijnym w sprawie wolności słowa. Olać ich. Robić dobre, rzetelne, na poziomie dziennikarstwo i samo się obroni.

To juz najwyzszy czas, zeby pozbyc sie komuschow, bylych sb-kow, ruskie szmaty z wsi, peowskich zlodziei I psl itd...

.... czyli trzeba przepędzić Chazarów i polskonazwiskową hołotę

Najnowszy komentarz tygodnia Witolda Gadowskiego: Sędziowie wszystko mogą... w Polsce - O polskich sędziach i ich majątkach, sprawie Pana Słomki, niepokojących działaniach byłych oficerów WSI, panu księdzu Sowie i wyborach we Francji. https://youtu.be/RCK0eeKNlmI

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl