Atak na konsulat w Łucku: „Kreml i Putin są beneficjentami konfliktu polsko-ukraińskiego”

kremlin.ru

  

Nie milknął echa incydentu w Łucku. Jak już informowaliśmy w nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki zwraca uwagę, że cała sytuacja ma daleko idące implikacje międzynarodowe i nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach to Kreml i „pułkownik, prezydent Putin” są beneficjentami konfliktu polsko-ukraińskiego.

Ryszard Czarnecki, który był gościem w Telewizji Republika podkreślił, że nie wiadomo, czy za ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku, a także za wcześniejszymi przypadkami oblania farbą konsulatu polskiego we Lwowie oraz bezczeszczeniem pomników i miejsc pamięci narodowej, stoją „ukraińscy szowiniści, ukraińscy nacjonaliści, czy też są to wprost rosyjskie prowokacje”.

Jak dodał, Polska musi wymagać od państwa ukraińskiego ochrony polskich placówek dyplomatycznych, a także polskich miejsc pamięci narodowej, bo „to są standardy europejskie”.

- Ukraina, która podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią musi te standardy spełniać, musi po prostu wpisywać się w pewną rzeczywistość europejską w tym obszarze – mówił wiceprzewodniczący PE.

Jednocześnie Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę, że egzekwując od strony ukraińskiej ochronę polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci narodowej należy pamiętać, że „to jednak Kreml, jednak pułkownik prezydent Putin są beneficjentami konfliktu polsko-ukraińskiego”.

- I żeby było jasne, nie można zwalniać od żądania bardzo jasnego, precyzyjnego od Kijowa, żeby polscy dyplomaci byli bezpieczni, żeby były szanowane, a nie bezczeszczone miejsca polskiej pamięci narodowej. Ale pamiętajmy w wymiarze politycznym, że nakręcanie tej spirali jest najlepszym prezentem dla Rosji - podkreślił Czarnecki.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP,Telewizja Republika

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef KPRM o konflikcie z KE

/ Zrzut ekranu z TV Republika

  

– Polskie władze są dobrze przygotowane, aby przedstawić swoje racje w sprawie reformy sądownictwa - powiedział szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Jutro Polska ma zostać wysłuchana w ramach procedury z art 7. unijnego traktatu.

Poważnie zamierzamy potraktować to spotkanie, jesteśmy dobrze przygotowani, żeby uzasadniać istotę zmian w polskim prawie. Te reformy, które obiecywaliśmy Polakom w kampanii wyborczej 2015 r., realizujemy konsekwentnie, przestrzegając wszystkich zasad i reguł – powiedział Dworczyk w Polsat News.

Szef KPRM dodał, że "z dużym rozczarowaniem stwierdzamy że Komisja Europejska i niektórzy urzędnicy Unii Europejskiej nie są zainteresowani prowadzeniem prawdziwego dialogu i wypracowywaniem kompromisu".

Minister Dworczyk zapewnił, że wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który ma prezentować stanowisko polskich władz, "jest jak zwykle bardzo dobrze przygotowany do tego spotkania".

Będzie gotów, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania, przedstawi nasze racje - po raz kolejny, bo ten dialog trwa od pewnego czasu – zaznaczył.

Ocenił, że od kiedy premierem został Mateusz Morawiecki "te relacje zostały zintensyfikowane".

Po rozmowach z przedstawicielami KE, m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, doprecyzowaliśmy niektóre zapisy w ustawach reformujących sądownictwo. Wydaje się, że Komisja Europejska nie wyciągnęła podobnych wniosków – podkreślił.

Przyznał, że wprowadzone nowelizacje to "namacalne dowody", na to, "że Polska chce porozumienia, ma czyste intencje".

Naszym zdaniem pole manewru z naszej strony jest już ograniczone niemal do zera – mówił szef KPRM.

Mamy nadzieję, że nie dojdzie do głosowania, że znajdziemy porozumienie, ale jeżeli tego porozumienia by wciąż nie było, to jesteśmy zainteresowani zakończeniem tego w sposób taki, żeby przegłosować, żebyśmy poznali opinię wszystkich krajów UE. Nie idziemy na zwarcie, my jesteśmy cały czas otwarci na dialog, ale jeżeli będzie inne oczekiwanie po stronie Komisji, to jesteśmy gotowi do takiej konfrontacji – podkreślił.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl