niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

75 lat temu powstała Armia Krajowa

Dodano: 14.02.2017 [08:45]
75 lat temu powstała Armia Krajowa - niezalezna.pl
foto: commons.wikimedia.org
14 lutego 1942 r.  Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Do dziś Armia Krajowa jest uważana za największą i najlepiej zorganizowaną podziemną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie. Wiele młodych osób propaguje tego dnia hasło: Zakochaj się w Polsce, co jest nawiązaniem do Dnia Zakochanych.

Armia Krajowa była kontynuacją powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Potem została  przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. W jej skład weszło ok. 200 organizacji wojskowych: spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej.

AK z założenia miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Utworzenie AK  było podyktowane koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Jej głównym zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania.

Jej dowódcami byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945 roku.

Organem dowodzenia AK była Komenda Główna, w której skład wchodziły oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

Armia Krajowa była organizacją masową, przystąpiły do niej m.in.: Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna "Znak", Gwardia Ludowa PPS-WRN, Tajna Organizacja Wojskowa, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., natomiast w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Potrzeby finansowe, materiałowo-sprzętowe i w zakresie uzbrojenia były zabezpieczane przez rząd RP i uzupełniane w drodze akcji bojowych. Armia Krajowa Walka prowadziła walkę głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim.

Przygotowaniem i wykonaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych zajmowały się piony wydzielone z KG AK: Związek Odwetu, "Wachlarz" i Kierownictwo Dywersji, pod nadzorem Kierownictwa Walki Konspiracyjnej, a następnie Kierownictwa Walki Podziemnej. Członkowie tej formacji organizowali akcję propagandową wśród Polaków, wydawali prasę, np. "Biuletynu Informacyjnego", szerzyli dezinformację wśród Niemców. 75 lat te

Po upadku Powstania Warszawskiego, jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o jej rozwiązaniu. Żołnierze należący do Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia. 

Czytaj także: We wtorek, 14 lutego o 14:00 zapraszamy na transmisję na żywo z obchodów 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Uroczystości organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.
 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Dziękuję Ci Tato.

AK nasi wspaniali zolnierze,juz malo ich pozostalo.Widac z tego ze mlode pokolenie zastapi.
https://youtu.be/X0l44FsLhp4

Kocham was .... zołnierze z AK !!!!

ENDE

Cześć i chwała pomordowanym:

https://www.youtube.com/watch?...

Wszyscy trzej pozostali bracia mojego Dziadka (ojca Mamy)oraz on sam a także Dziadek - ojciec Taty - wszyscy oni należeli do Armii Krajowej. Dawno już nie żyją (częściowo ze starości, a częściowo za sprawą represji, jakim cała nasza rodzina podlegała od 1945 roku (a mój Tato nawet wcześniej - Sybir od 1940 roku). Komuniści zamordowali jednego z braci (został pochowany koło Landwarowa), dręczyli pozostałych a mojego brata, w zemście za społeczną aktywność Dziadka - zamordowali. Nie można zapominać, że wojna, która wybuchła w 1939 roku, w wyniku porozumienia (w duchu byłych zaborców) bolszewików rosyjskich z socjalistami niemieckimi

Dzisiejsza rocznica jest to więc nasze święto rodzinne!

Chwała bohaterom!

Czesc i chwala bohaterom.Z powazniem Irek

Gdyby nie zmowa Hitlera ze Stalinem i pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja-Niemcy Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. to nie musielibyśmy mieć Podziemnego Państwa i Wojska Podziemnego Armii Krajowej! Atak na Polskę tych 2 morderców największych na świece z pancernymi armiami na Polskę nastąpił 1 września 1939 r. i 17 września 1939 r. Cześć i Chwała Bohaterom!

14 luty każdego roku - Kocham Armię Krajową!

Pamięć i Chwała BOHATEROM!!!!!

Solidarność-podziemie...drukarz.

Sic!Brakuje Nam dzisiaj tych ....Chłopców i Dziewcząt z AK....
zrobili by szybko porządek z szujami i POpaprańcami o
antypolskim afirmamencie !!!!!!

Niech Spoczywają w Ciszy i Spokoju.
Część Ich Pamięci.
Z Poważaniem Dziadek Heniek.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl