Areszt dla zatrzymanych ws. reprywatyzacji

screen TVP Info

mg

Kontakt z autorem

Prokuratura podała, że wystąpiono o areszt dla czterech osób zatrzymanych wczoraj w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie. Chodzi o byłego urzędnika Jakuba R., adwokata Roberta N., Wojciecha R. i Aliny D. w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało w poniedziałek pięć osób w związku ze śledztwem dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie – poinformowała Prokuratura Krajowa w poniedziałek.

Były urzędnik stołecznego ratusza Jakub R. usłyszał zarzuty oszustwa i przyjęcia łapówki, natomiast adwokatowi Robert N. postawiono zarzuty: oszustwa, wręczenia łapówki i podrobienia pełnomocnictwa.

Zarzuty dotyczą „dzikiej reprywatyzacji” działki przy pl. Defilad w Warszawie (Chmielna 70) [...] Zarzuty przedstawione podejrzanym w toku śledztwa związane są z dwoma podstawowymi wątkami w postaci przestępstw korupcyjnych oraz oszustw na szkodę spadkobierców polskiego generała, który na skutek działań wojennych znalazł się w Londynie, a następnie w Kanadzie. Działania zmierzające do wyłudzenia składników spadku po generale podjęli podejrzani Robert N. oraz Alina D., jako pełnomocnicy jego spadkobierców, wprowadzając ich w błąd co do znaczenia czynności prawnych, zakresu praw majątkowych wchodzących w skład spadku i ich rzeczywistej wartości. Na skutek działań podejrzanych pokrzywdzeni ponieśli szkodę w łącznej wysokości 27.030.946 złotych.

Zarzut udzielenia korzyści majątkowej znacznej wartości – w wysokości 2.500.000 złotych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa przedstawiono Robertowi N., a zarzut przyjęcia tej korzyści – Jakubowi R.  W zamian za tę korzyść Jakub R., wydał decyzje o ustanowieniu użytkowania wieczystego nieruchomości przy pl. Defilad 1 na rzecz osób reprezentowanych właśnie przez Roberta N. Szkoda w mieniu m.st. Warszawa wynosi 62.520.000 zł. Kwota ta jest wartością użytkowania wieczystego tych działek


- podała wówczas Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

W przypadku wszystkich czworga podejrzanych prokurator powziął uzasadnione wątpliwości co do ich zachowania.

 Obawa utrudniania postępowania spowodowała skierowanie wniosków do sądu. Sąd podejmie decyzję w ciągu 24 godzin, co do zastosowania środków zapobiegawczych


– podała prokuratura podczas konferencji we Wrocławiu.

Prokuratura podała, że możliwe są kolejne zatrzymania.

Wnioski o areszt wpłynęły do sądu w nocy – przed północą.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje…

Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje…

Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS?

Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS?

Tajemnicza śmierć w Grecji. Nie żyje…

Tajemnicza śmierć w Grecji. Nie żyje…

Nowa instrukcja o relikwiach

Nowa instrukcja o relikwiach

Przemycali alkohol i tytoń bez akcyzy.…

Przemycali alkohol i tytoń bez akcyzy.…

Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje są „ZA”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Trzy senackie komisje, na wspólnym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie z poprawkami zmian w Kodeksie wyborczym. Poparte przez komisje poprawki PiS mają charakter doprecyzowujący. Senatorowie negatywnie zaopiniowali poprawki PO m.in. o przywróceniu głosowania korespondencyjnego.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmiany w sposobie wyboru członków PKW. Znosi również głosowanie korespondencyjne.

Obradujące wspólnie, trzy senackie komisje zarekomendowały przyjęcie noweli z poprawkami zgłoszonymi przez senatora Marka Pęka z PiS. Poprawki mają charakter doprecyzowujący.


Komisje nie poparły wniosku PO o odrzucenie ustawy oraz poprawek senatorów Platformy, które dotyczyły m.in. przywrócenia głosowania korespondencyjnego.

- Na tym etapie ustawa nie przewiduje głosowania korespondencyjnego i trzy senackie komisje podtrzymały w głosowaniach zapisy, jakie otrzymały z Sejmu, natomiast co będzie w drugim czytaniu, na posiedzeniu plenarnym Senatu, to oczywiście zobaczymy, bo jest możliwość wnoszenia poprawek dopóki trwają czytania - powiedział przewodniczący obradom trzech komisji Stanisław Gogacz z PiS.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl