niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

​Ukraina zaatakowana! Stan wyjątkowy i przygotowania do ewakuacji

Dodano: 31.01.2017 [22:01]
​Ukraina zaatakowana! Stan wyjątkowy i przygotowania do ewakuacji - niezalezna.pl
foto: mil.gov.ua
Wtorek to trzeci z rzędu dzień walk między wojskami rządowymi Ukrainy a siłami prorosyjskimi w mieście Awdijiwka na wschodzie kraju. Na odcięte od prądu i ogrzewania domy spadły pociski rakietowe Grad. Władze nie wykluczają ewakuacji cywilów. Walki trwają zresztą nie tylko tam – w czasie jednej doby wspierani przez Rosję separatyści 56 razy otwierali ogień wzdłuż całej linii rozgraniczenia.

Media przekazują informacje o rannych wśród ludności cywilnej, jednak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień nie ma. W związku z brakiem ogrzewania i wody gubernator kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego ogłosił w około 25-tysięcznej Awdijiwce stan wyjątkowy. W godzinach porannych temperatura wynosiła tam minus 15 stopni.

W ciągu dnia możemy ewakuować z miasta do ośmiu tysięcy ludzi. Inne miasta w obwodzie gotowe są do przyjęcia do dziewięciu tysięcy osób. Placówki dziecięce mogą przyjąć w każdej chwili ponad tysiąc dzieci 

– napisał gubernator Pawło Żebriwski na Facebooku.

Dostawy wody, prądu i ogrzewania dla Awdijiwki zostały odcięte w poniedziałek po tym, jak prorosyjscy terroryści zniszczyli linię elektryczną, prowadzącą z miejscowych zakładów koksowniczych, będących też ciepłownią miasta.

Działająca na wschodzie Ukrainy Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) poinformowała, że w okolicach Awdijiwki używane są czołgi, artyleria i kompleksy rakietowe. SMM OBWE przekazała, że jej obserwatorzy, którzy spędzili w niedzielę w mieście ponad cztery godziny, słyszeli 416 eksplozji i wiele serii strzałów, oddanych z ciężkich karabinów maszynowych i innej broni strzeleckiej.

W poniedziałek, w związku z sytuacją w Awdijiwce, prezydent Petro Poroszenko skrócił wizytę w Niemczech i powrócił na Ukrainę. Miastu grozi katastrofa humanitarna – zaalarmowały kijowskie władze. Walki w Awdijiwce trwają od niedzieli i toczą się w strefie przemysłowej tego miasta. Zginęło w nich co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych.

Armia Ukrainy poinformowała, że do godziny 18.00 we wtorek (17.00 czasu polskiego) separatyści wystrzelili w kierunku Awdijiwki około stu pocisków z systemów rakietowych Grad. „Nasze pozycje były także ostrzeliwane z artylerii o kalibrze 152 milimetrów. Ogień prowadzony był również z czołgów” – podał Sztab Generalny w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oczekuje reakcji świata na zaostrzenie sytuacji wokół atakowanej przez prorosyjskich separatystów strefy przemysłowej w Awdijiwce na wschodzie kraju. Szef państwa chce, by tą sprawą zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Chciałbym podkreślić, że jeśli, w związku z tym, jak zachowują się rosyjscy bojownicy, którzy po raz pierwszy od wielu dni użyli przeciwko naszej ludności cywilnej i naszym jednostkom wojskowym systemów rakietowych Grad i artylerii, jeśli ktoś ma czelność mówić w tej sytuacji o odwołaniu sankcji (wobec Rosji), to czego jeszcze potrzebujemy, by pociągnąć agresora do odpowiedzialności? 

– mówił Poroszenko.


Prorosyjskie siły atakują również w innych miejscach. Jak podawał wczoraj portal kresy24.pl, na kierunku mariupolskim z wyrzutni rakiet BM-21 Grad separatyści ostrzelali Tałakiwkę, z wyrzutni rakietowych Grad-P, artylerii kalibru 122 mm, moździerzy różnych kalibrów, granatników i broni strzeleckiej – Wodiane, z artylerii 122 mm – Łebedyńskie. Z moździerzy różnych kalibrów atakowano Krasonohoriwkę, z granatników i broni strzeleckiej – Hnutowe, Pawłopol, Szyrokine, Krasnohoriwkę, Tałakiwkę.

Z kolei w pobliżu Doniecka separatyści przypuścili dwa nieudane szturmy na ukraińskie pozycje w Awdiejewce. W ciągu dnia ostrzeliwali z moździerzy różnych kalibrów Werchniotoreckie, Awdijewkę, Opytne, Ługańskie, Zajcewo i Kamiankę, a z czołgów Nowgorodzkie i Pieski.

Natomiast w obwodzie ługańskim z moździerzy różnych kalibrów i granatników ostrzeliwane były Nowoołeksandrowka, Troickie, Popasna, Nowozwaniwka.
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Kiedy w kocu ruscy skoncza ta zenade? Juz dawno powinni zajac swoje terytoria i bylo by po wojnie. Polacy Rumuni i Wegrzy wziasc swoje i po ukrainie sztucznym tworze a raczej nowotworze. Banderowcow na PAL pozostalych do roboty i swiat sie smieje.

A co my mamy się wtrącać? niech się wyrzynają. Nie szkoda mi ani jednej strony.

otoczyć naszą wschodnią granice wysokim murem , co kilka kilometrów wyrzutnia rakiet dalekiego zasięgu wycelowana w Moskwę !

Wyceluj te rakiety w ten twój banderowski łeb !!!!

a jakiej to reakcji świata oczekuje Poroszenko !? możni tego świata pogrożą palcem Putinowi i dalej bedą trzepać kasę na wojnie ! nikt nie da się wciągnąc w ten konflikt i Ukraina jest praktycznie stracona

Ukraina sama jest podzielona na ok 4 części , to nie jest tak jak mówią w TV. Nich się sami ogarną , opanują to może ktoś im pomoże.

tu gorecka tam dolina bedzie w dupie banderowska Ukraina

Walki na wschodzie Ukrainy to kłopot tylko i wyłącznie rządu tego państwa. Mieli ukraińscy decydenci czas, aż nadto czasu, aby wypełnić ten punkt porozumienia z Mińska, który zakładał szczególny status Donbasu w ramach państwa ukraińskiego. Niestety, okazali się na to zbyt słabi i skorumpowani. W ogóle nie tknęli się choćby próby naprawy państwa. No to teraz pozostał im tylko płacz i zgrzytanie zębów. Najważniejsze, że fabryka czekolady w Tule (Rosja) pracuje pełną parą.

Putinowcy mordują upowców, czy odwrotnie - w każdym wypadku dobrze. Patrzę na to zjawisko, jakby miało miejsce na innej, odległej planecie. Mędrca szkiełkiem i okiem. A ze wschodu niczego pozytywnego oczekiwać nie wolno! Tylko podstępu i zdrady!

Same wladze ukrainy nie daja ukraincom rozprawic sie z ruskimi , wiec wyglada na to ze obydwu stronom jest ta "wojna" potrzebna. Sami Ukrainscy zolnierze tak mowia, ze nie moga zaatakowac czy odpowiedziec na ogien bo przychodzi dowodca i kaze nic nie robic.

Głupi pedofilski kurdupel Putin jest za słaby aby zaatakować całą Ukrainę i dlatego miota się od ściany do ściany
mordując cywilów w ukraińskim Donbasie. Po przyjeździe amerykańskiej pancernej brygady do Polski Putas załamał się

kompletnie. On bardzo dobrze wie, że NATO to już nie jest to niezdecydowane NATO sprzed 3 lat. Jak dojdzie do wojny
to 10 razy silniejsze NATO szybko zajmie zapijaczoną Maskvę i zatryplony Pietersburg, jeżeli wcześniej konkurenci

z GRU nie wsadzą Putasowi noża w plecy :)

Głupi pedofilski kurdupel Putin jest za słaby aby zaatakować całą Ukrainę i dlatego miota się od ściany do ściany

mordując cywilów w ukraińskim Donbasie. Po przyjeździe amerykańskiej pancernej brygady do Polski Putas załamał się

kompletnie. On bardzo dobrze wie, że NATO to już nie jest to niezdecydowane NATO sprzed 3 lat. Jak dojdzie do wojny

to 10 razy silniejsze NATO szybko zajmie zapijaczoną Maskvę i zatryplony Pietersburg, jeżeli wcześniej konkurenci

z GRU nie wsadzą Putasowi noża w plecy :)

Nie używaj tyle używek bo się powtarzasz w dodatku bezsensu!

Jak "proeuropejscy" mordują "prorosyjskich" i ich cywili to według kolegi dobrze a jak odwrotnie to źle. Coś trzeba wreszcie zrobić z tymi "anty"terrorystami z post-majdaniarskiego SZU, SBU i MSWU, by wreszcie przestali dzielić ukraińskich obywateli na tych których mordować wolno bo Zachód nie protestuje, i resztę której nie wolno.

no i gdzie sa te tryzuby z OUN, UPA banderoskie gieroje z SS "Galizien".. oni powinni stac na pierwszej linii frontu i bronic "ojczyzny" a nie malowac Pomniki swoich ofiar z lat20-30-40-50..!!

strzelaja wycofujacym sie z ataku na Donbas zolnierzom Ukrainskim w plecy.

Celny komentarz prosze Pani.

Niech budują wiecej pomników Bandery to im pomożemy. Nie nasza wojna, już kiedyś walczyliśmy za nasza i waszą wolność, a potem dostaliśmy po tyłku. Polska powinna sietrzymać jak najdalej od tego konfliktu. Powinnismy się zjednoczyć z Białorusią przynajmniej militarnie, mieć jedną wspólną armię

Człowieku co Ty gadasz! Przecież Białoruś jest proputinowska i pierwsza na nas ruszy jak tylko kagiebowiec wyda rozkaz łukaszence!

hahahhaahaa ale wy ruskie trole jesteście łatwi do wychwycenia ;P połączyć z białoruską armią, to tak jakby połaczyć się z armią czerwoną ;P

owszem uważam, że nie powinniśmy się mieszać w ukraińców póki wychwalają bandere i nie przepraszają za ludobójstwo na Polakach, jednak tym bardziej musimy też być przeciwko ruskim!!!

No to juz widac ze Trump dal wolna reke Putinowi ,zeby wykonczyl banderowcow i zeby wiecej Ameryka nie musiala walic na nich kase !

Ależ się tu banderowskie ścierwa rozszczekały, no no!
Nie macie gdzieś swojego domu do bronienia w banderlandzie zamiast pluć na polskich forach na Polaków?

Jak milo ze usuwacie komentarze nieprzychylne waszej propagandzie . Byl i sie zbly , heh .
Z Bogiem Polacy

Obserwatorzy OBWE stwierdzili że to ukraińcy zaatakowali pierwsi. Tyle o kłamstwach propagandy ukrowskiej.

Ukraińcy kłamią na potęgę. Zawsze wszyscy winni a nie oni. Taka banderowska propaganda. Coraz więcej ludzi nie tylko w Polsce się na nich poznało. mam nadzieję że to koniec popierania ukrainy na forum międzynarodowym. Dotąd zostaliśmy tylko my ale jak widać ten naród jest niereformowalny.

Od czasu gdy w 1917 roku uciekli stamtąd lub zostali wymordowani ostatni Polacy to jest miejsce zapomniane przez Boga. Dzicz torturuje umęczoną ziemię i urąga wszelkim przejawom cywilizacji. Rosja i Ukraina to już nie kraje, to stan umysłu. Można tylko czekać aż się to wszystko samo wypali.

Ten atak ma sugerować, że to Trump w rozmowie telefonicznej z Putinem odpuścił Ukrainę. Mam nadzieję, że nie zrobią kacapy Trumpa w bambuko jak Obamę w Syrii. To USA w umowie budapesztańskiej zagwarantowały bezpieczeństwo Ukrainie i w ich własnym interesie jest tego dotrzymać.

To bardziej byl krzyk rozpaczy Poroszenki, ktory swoja wizyte w Berlinie i zadania zwiekszenia sankcji na Rosje, chcial "wzmocnic" "atakiem" Rosjan na wojska ukrainskie. Co wiemy, ze sie nie udalo, bo nawet media w Niemczech pisza o grze Poroszenki, nie mowiac o OBWE, ktora stwierdzila, ze winne sa obie strony. ( w luznym tlumaczeniu, Ukraincy zaczeli, bo do tej pory, zawsze zaczynali "terrorysci"

USA już tego nie dotrzymały, bo gwarantowały również integralność terytorialną Ukrainie.

Te gnojki ruskie trolle atakują zawzięcie. Ukraina walczy o swoja suwerenność. Gina ludzie a ruskie trolle próbują skłócić Polaków z sąsiadem. Pamiętajcie my tez walczymy o nasza suwerenność i tez chcemy być wolni i dumni z Polski. Na pohybel kacapom, nie damy się, to nam zapewnia nasz Rzad i życzymy tego Ukraińcom.

Polak i Ukrainiec to nie bracia. Możemy sobie pomagać po sąsiedzku, OK. Ale w nieskończoność sąsiad nie będzie patrzył na drugiego z pobłażaniem i politowaniem gdy ten go wyzywa, rozwiesza na oknie transparenty obrażające go, gloryfikujące oprawców, którzy w bestialski sposób zamordowali mu rodzinę. Raz, drugi czy trzeci może i się ulituje i pomoże słabszemu zwalając jego niedorzeczne zachowanie na ułomność umysłową, ale już za czwartym razem się dobrze zastanowi czy jest sens, bo ileż można przymykać oczy. Polska walczyła o swoją suwerenność praktycznie przez ostatnie 500lat, gdy nasi lennicy (niemcy, francuzi, ruscy) w konspiracji dogadali się, aby rozpocząć proces destabilizacji i niszczenie swojego pana od środka, a Ukraina - była silna i niezależna tylko gdy dobrze żyła z Polską ?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl