niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

​Polacy na Ukrainie potępili wandali

Dodano: 11.01.2017 [21:04]
​Polacy na Ukrainie potępili wandali - niezalezna.pl
foto: livejournal.com
Związek Polaków na Ukrainie (ZPnU) potępił zniszczenie pomnika Polaków zamordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim i, żądając ukarania sprawców tego aktu wandalizmu, wyraził przekonanie, że nie mogli za nim stać Ukraińcy.

Tekst oświadczenia w tej sprawie ukazał się w środę w języku ukraińskim na oficjalnej stronie internetowej ZpnU.

„My, Związek Polaków na Ukrainie, wątpimy w zaangażowanie Ukraińców w zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej. Żadna z sił istniejących na Ukrainie nie identyfikuje się z nazistowskimi symbolami "SS" namalowanymi na zdewastowanym pomniku” 

– głosi oświadczenie.


„Naród ukraiński i polski doświadczyły ponad 50-letniej okupacji bolszewickiej i radzieckiej i nie mają w zwyczaju niszczenia krzyży, które zawsze były znakiem jedności Wschodu i Zachodu, Polaków i Ukraińców. Żaden rozsądny człowiek nie uwierzy w to, że Polak czy Ukrainiec mógłby podnieść rękę, by dokonać takiego wandalizmu w okresie (prawosławnych) świąt Bożego Narodzenia”

– czytamy.

ZPnU zwrócił uwagę, że informacja o zniszczeniu pomnika ukazała się w prorosyjskich mediach, a nie wyszła od organizacji polskich, które opiekują się miejscami pamięci narodowej na Ukrainie. Związek wskazał przy tym, że odpowiedzialność za to zdarzenie może spoczywać „na stronie trzeciej, która jest najbardziej zainteresowana pogorszeniem stosunków między naszymi dwoma bratnimi narodami”.

„Polacy na Ukrainie żyją w pokoju i zgodzie ze wszystkimi narodowościami (tego kraju), popierają niepodległość i dążenie do integracji naszego państwa z europejską rodziną i, wraz z narodem ukraińskim, bronią prawa Ukrainy do wolności”

– podkreśliła organizacja.

W jej ocenie akty wandalizmu w miejscach pamięci narodowej na Ukrainie i w Polsce są niedopuszczalne, a ich sprawcy powinni zostać ukarani.

„Naszym głównym zadaniem jest niepoddawanie się prowokacjom, które mogą zaszkodzić relacjom polsko-ukraińskim”

– napisał zarząd Związku Polaków na Ukrainie.

Huta Pieniacka to nieistniejąca dziś wieś w rejonie miasta Brody. 28 lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze z dywizji SS "Galizien" z 4. pułku policyjnego SS zamordowali tam kilkuset obywateli polskich.

W poniedziałek media obiegły nagrania wideo z Huty Pieniackiej, na których widać rozbity kamienny krzyż i zdewastowane tablice z nazwiskami ofiar zbrodni. Część jednej z tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą tablicę pomalowano na kolory flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS.

We wtorek polska ambasada w Kijowie złożyła w związku z tym wydarzeniem notę dyplomatyczną w MSZ Ukrainy. Śledztwo w sprawie incydentu prowadzi ukraińska policja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
 
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Proszę nie zadawać pytań o sprawców.Podczas pobytu pod pomnikiem św.p. Przydenta L. Kaczyńskiego na rocznicy zagłady /ludobójstwa/ Huty Pieniackiej i Juszczenki,obok deptano dużą polską flagę.Członkowie Svobody,pogrobowcy
band upa z sąsiednich wiosek;Żarków,Hołobica,Pereliski,
Litowiskie Hucisko od początku byli przeciwni prawdzie!!!
Ćhwała św.p.Andrzejowi Przewoznikowi za to dzieło!
Ocaleni-wtedy dzieci.

Czekamy na stanowisko przyjaciela ukraińskiego i co planuje zrobić w tej sprawie. Wielkie milczenie---- dlaczego taka cisza ???????

Polacdy na Ukrainie potepili ? dobrze, a jakie jest stanowisko Ukrainy, wladz lokalnych chocizaby ? organow scigania ?

Jestesmy tym oburzeni - to normalne, ale nie wolno nam popelnic bledu naszych przodkow, ktorzy wrzucili Kozaczyzne w lapy Rosji. To sie msci do dzis.

A skąd zarząd ZPnU wie kto zrobił?! Niech znajdą najpierw winnych! Co na to władze miejscowe i państwowe Ukrainy, jakoś dziwnie cicho!

Oczywiście, że nie mają w zwyczaju niszczenia krzyży...
Natomiast wrzucanie księży do studni, rzezie w klasztorach i kościołach, napadanie na kościoły w czasie mszy, palenie wiernych żywcem to już co innego... To już nie jest profanacja krzyża i plucie Panu Bogu w twarz, tylko wysoka kultura i działania niepodległościowe.

Jesteś ruskim trollem ty tani oszuście za 3 kopiejki podszywający się pod Polaka.

Za bezmózgie powielanie tego wpisu i plucie na Polaków banderowcy płacą ci hrywnę, czy może za hurt dostajesz mniej?
Czy może bezrozumny automat wkleja wszędzie tą durną śpiewkę?

Polacy na Ukrainie potepili, a Ukraincy? Widac, ze nie...

Jesteś ruskim trollem ty tani oszuście za 3 kopiejki podszywający się pod Polaka.

Następny kretyn rzekomo "z Kanady" czerwone patafiany z Kremla, ile tych czerwonych gnid tu jeszcze się zwlecze?
Sracie w pory ze strachu, potraficie już tylko judzić, szczuć, i chlać wasz ulubiony samogon przegryzając ogórkiem bo wszędzie przegrywacie zapijaczone kacapskie gnidy.

Rząd Ukrainy podjął się odbudowy pomnika. To należy docenić.

Kłamstwa to krucha podstawa do budowania przyjaźni między narodami. Publicyści Niezależnej powinni mieć tego świadomość. Nie wiem co powoduje członkami ZPnU, że "na wiarę" zwalniają z odpowiedzialności za ten niebywały akt wandalizmu Ukraińców. Mogę się tego tylko domyślać. Wiem jednak , że mylą się co do symboliki ponieważ członkowie batalionów takich jak Azow , sponsorowanych swego czasu przez Kołomojskiego, używają symboliki nazistowskiej. Było dawniej w internecie bardzo wiele materiałów na ten temat. Było bo poznikały. Ale coś tam zostało jeszcze:
http://wsercupolska.org/wsp1/i...
Nacjonalizm mi nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. Moim zdaniem umiłowanie swojego narodu jest tak samo naturalne jak miłość do członków własnej rodziny. Przeszkadza mi natomiast szowinizm i gloryfikacja zbrodniarzy, a niestety tą drogą poszli Ukraińcy budując swoją państwowość.
Gdyby jedynym celem ukraińskich skrajnych nacjonalistów była walka z komunizmem i przeciwstawianie się FR nie wysuwali by oni żądań terytorialnych odnośnie naszego kraju. A tak się dzieje niestety.
Putin to też nie wcielenie szatana. To bandyta ale większość przywódców mocarstw i krajów do tego miana aspirujących to bandyci. Ludzie ci śpią spokojnie mimo tego , że w wyniku ich działań krew się leje strumieniami.
Putin to rosyjski polityk i to wszystko. Putin świetnie rozumie powiedzenie Henry'ego Temple, którego nasi politycy do serca sobie wziąć nie potrafią. Oczywiście odpowiednie prowokacje powiedzenie to również uwzględnia bo polityka to bagno. W naszym interesie jednak jest przeciwstawiać się działalności FR posługując się rozumem a nie emocjami tak jak to już od dłuższego czasu ma miejsce.
http://www.kresy.pl/wydarzenia...

Dzięki za trzeźwe wpisy, choć nie ze wszystkim się zgadzam.
Życzę spokoju w stosunku do niestabilnych emocjonalnie i przytępionych umysłowo gimnazjalistów!

Broniąc tak putina, kolega raczył zapomnieć o zamachu smoleńskim...

Jak widzę kolega jest jasnowidzem. Jak na razie nikt Putinowi przeprowadzenia zamachu nie udowodnił. Proponuję poczekać z werdyktem na ustalenia obecnej komisji.
Mam też ciekawy materiał: http://zonacezara.blogspot.com...
Proponuję się z nim zapoznać i pomyśleć nad nim.
Panie NSDD-32, jeśli nazwanie Putina bandytą dla Pana jest jego obroną, to co tą obroną nie jest?
Czy wolno mi starać się o obiektywizm , czy jest mi on zakazany, bo starając się być obiektywnym dopuszczę się zdrady?
Ogarnijcie się ludzie... Fanatyzm jest bardzo groźny, przynosi naprawdę wiele szkód, tak fanatyzm w religii jak i światopoglądowy. O Putinie można wiele powiedzieć ale z pewnością nie to , że jest on idiotą. Nad tym też Pan pomyśl.

Attacusie!
Doskonale rozumiesz że żadna ukraińska siła polityczna nie będzie antypolska, bo jest to wbrew ukraińskiej racji stanu. Doskonale rozumiesz że działania antypolskie na Ukrainie są ne rękę tylko prorosyjskim i rosyjskim siłom politycznym.
Po co więc kręcisz z tym Azowem, co nas obchodzi "symbolika nazistowska" Azowa itp duperele? Dlaczego nie przeszkadza Ci np. symbolika armii rosyjskiej (od rzeźnika Suworowa do rzeźnika Lenina i in.)?

PS: Ja wobec Rep. Ukrainy wysuwam żądania/pretensje terytorialne w spr. tatarsko-rodzinnej ziemi na Wołyniu. I co? Ano tyle co pretensje nacjonalistów ukraińskich wobec Rzeszowa czy Chełma.

Panie Tatar, ukraińscy nacjonaliści właśnie rząd ukraiński oskarżają o prorosyjskość. To ci sami, którzy używają symboliki nazistowskiej. Ukraina niestety jedną oligarchię zamieniła na inną, a w takim państwie nie ma czegoś takiego jak racja stanu. W takim państwie są partykularne interesy. "Po co więc kręcisz z tym Azowem, itd.. duperele?"
Obchodzi , czy nie obchodzi, odnosiłem się do tego co artykuł zawierał. Jest w nim błąd, czy też przekłamanie , więc w zgodzie z moją wiedzą je prostuję. Przykro mi , że zarzuca mi Pan "kręcenie". Chce Pan tak to przedstawiać, proszę bardzo, nie mam na to wpływu. Proszę tylko mieć na uwadze to jak często historia bywa zakłamywana. Jak często politycy używają jej jak narzędzia do uzyskiwania celów, które wcale zgodne z dobrem Narodu być nie muszą. Ja mam tego dość! Kłamstw , matactwa ale i oskarżeń o prorosyjskość moich wypowiedzi. Niech Pan zerknie na wpisy poniżej a ja Panu zadam pytanie: gdzie tu jest miejsce na dyskusję, gdzie w zalewie tego prostactwa i chamstwa jest miejsce na prawdę? Obiektywną , czy subiektywną, nieważne.
Czy są jakieś siły antypolskie w ukraińskiej polityce najlepiej pokazuje sam parlament ukraiński i to jak tam odnoszą się do rzezi wołyńskiej oraz do polskiej uchwały w tym temacie.
Zrobiono u nas w kraju nagonkę na wszystkich tych , którzy mają odwagę wypowiadać się zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem ale niezgodnie z oficjalnie przyjętą linią postępowania obecnych polityków w sprawach zagranicznych. Z takich ludzi zrobiono za pomocą metod propagandowych kremlowską agenturę. To jest zwykła, do kwadratu podła manipulacja! To jest kolejne kłamstwo, lansowane przez różne media , w tym TVPinfo! To jest w końcu zamykanie ust i atak na wolność słowa, i to czyniony za pomocą zastraszania i podłego, kłamliwego szufladkowania!
Tym to sposobem politycy PiS stali się takimi samymi podłymi ludźmi, manipulantami i kłamcami jak wcześniej ekipa PO.
A Pan Panie Tatar... skąd Pan wysnuł taki wniosek?: "Dlaczego nie przeszkadza Ci np. symbolika armii rosyjskiej" Czyżbyśmy kiedyś wymienili jakieś uwagi na ten temat? Czyżbym kiedykolwiek w ogóle na ten temat pisał?
Niestety wplecenie tego zdania jest z Pana strony również manipulacją i niskim sposobem na zdyskredytowanie mojej wypowiedzi. Ale internet jest anonimowy. Wolno Panu. Internet jest najlepszym miernikiem etyki postępowania.
Ostatnie pytanie na koniec: Czy jest Pan pewien , że może Pan wierzyć bez zastrzeżeń podręcznikom historii? Jeśli dojdzie Pan do wniosku , że nie do końca , to proszę sobie samemu odpowiedzieć na pytanie : dlaczego?

Jesteś ruskim trollem ty tani oszuście za 3 kopiejki podszywający się pod Polaka.

Nie skłócicie Polski z Ukrainą po raz drugi, już raz wam się to udało gnoje i dlatego Rzeczpospolita przestała być mocarstwem i znikła z mapy, już nigdy więcej!!!

Dokładnie! Jako Polak uważam że dosyć już jako Polacy zapłaciliśmy za nasze błędy i głupotę i zło wyrządzone wobec Ukrainy. Owszem i potem Ukraina wobec Polaków zrobiła sporo zła ale trzeba się dogadać i pojednać. Ukraina to nasi sojusznicy i nic do tego rosyjskim nazistowskim bandytom ruskim trollom.

.. Attacus .. Co ty tu kretynie przytaczasz link ruskiego portalu kresy pl? Wypad tam pierniczyć te swoje bzdury, z polskiego portalu kacapie wypad. Znamy cię tu wszyscy z trollowania od dawna przeciwko Polakom i Ukrainie ruski śmieciu. Reszta twoich ruskich braci same gnidy które się tu zleciały jak muchy do gówna gdy tylko mowa o Ukrainie też wypad, nikt was tu nie zaprasza jak się wam nie podoba ten portal i GP, won śmierdziele!

Dla ciebie prostaczku wszystko co ci nie odpowiada jest ruskie. Na teraz to łyknij coś na uspokojenie, ale tak ogólnie to skocz się przebadać. Obsesje da się leczyć.

Poniedziałek, wtorek, mamy czwartek - banderowski kraj nie reaguje. "ZPnU" może sobie potępiać co chce, to nie ma żadnego znaczenia - ukraina, podzielona i zanarchizowana nie kontroluje sama siebie i tylko udaje prawdziwe państwo. Z powodu toczącej się z rosją wojny na wschodzie Polska (oczywiście nie cała, ale głównie tuba propagandowa PiS: GP+niezależna) płaszczy się i brnie w zupełnie niesymetryczne stosunki z tym bandyckim krajem. Coś jak miłość PO do rosji po smoleńsku - my im przychylamy nieba a oni na nas plują i sikają.

Jesteś ruskim trollem ty tani oszuście za 3 kopiejki podszywający się pod Polaka.

Jesteś ruskim trollem ty tani oszuście za 3 kopiejki podszywający się pod Polaka.

Won czerwona ruska szujo podająca się za Polaka do swoich na onety.Już niedługo Polacy z takimi padlinami jak ty zrobią porządek, niedługo, to tylko kwestia czasu ... dość szczucia Polaków przeciwko Ukrainie. Stać was kacapy tylko na to, na nic innego, żrecie szczury, chlejecie bimber, i jeszcze wam mało. Kochajcie sobie swojego ryżego bandziora z Kremla, a od Polaków wam won ruskie śmieci.

Ruski trollu nie podszywaj się pod Polaka i nie kłam jak ...

Myślę, że to mogła być prowokacja, ale z drugiej strony nie zgadzam się, że na Ukrainie nikt nie identyfikuje się ze znakami SS. Wystarczy zobaczyć ten film na youtube, by się samemu przekonać, że tam normalnie chodzą w strojach SS: https://youtu.be/5F1gI0GjLBE

A ja myślę że jesteś ruskim trollem .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl