Kolejne obiecanki Platformy

Platforma Obywatelska zapowiada, że uczniowie szkół podstawowych dostaną laptopy. Kolejną obietnicę w imieniu PO złożył Michał Boni podczas debaty organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”.

- Projekt fundowania uczniom szkół podstawowych laptopów powinien prowadzić do głębokiej cywilizacyjnej zmiany, laptopy w szkole nie powinny być traktowane jak jeszcze jeden gadżet - mówił szef doradców premiera Michał Boni podczas debaty „Laptop dla pierwszaka?”, która była organizowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Z pomysłem zakupu dla uczniów laptopów wystąpiło Ministerstwo Infrastruktury. Środki mają pochodzić z części pieniędzy za koncesje na UMTS. Ministerstwo przygotowało projekt ustawy o konwersji środków od operatorów, którzy zdobyli koncesje na takie usługi właśnie na zakup laptopów. Projekt ten jest obecnie w konsultacjach.

Politycy Platformy Obywatelskiej przyzwyczaili nas już do swoich obietnic, jednak niezwykła hojność Katarzyny Hall i Michała Boniego mogą zaskakiwać.

Minister edukacji stwierdziła, że najlepiej byłoby, gdyby laptopy dostawali wszyscy uczniowie począwszy od... przedszkolaków, a na maturzystach skończywszy. Katarzyna Hall stwierdziła jednak, że zdaje sobie sprawę z ograniczeń finansowych.

Z kolei szef doradców premiera Michał Boni roztoczył przed uczestnikami debaty wizję niezwykłej zmiany cywilizacyjnej polegającej na cyfryzacji społeczeństwa. Jego zdaniem samo rozdawanie uczniom laptopów mogłoby sprawić, że stałyby się one tylko gadżetami, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie „klas laptopowych”. Uczniowie tych klas nie tylko mieliby do dyspozycji laptopy, dostęp w szkole do internetu na lekcjach, a za jego pośrednictwem do wiedzy, uczyli by ich przygotowani do tego nauczyciele.

Michał Boni stwierdził jednak, że laptopy powinny być własnością szkół, a nie poszczególnych uczniów.

Zgodnie z wstępnym projektem, program laptopowy miałby ruszyć w roku szkolnym 2012/2013. Docelowo objąłby 1,5 miliona uczniów - pięć kolejnych roczników uczniów klas pierwszych (z wyjątkiem uczniów szkół specjalnych). Właściwe rozpoczęcie programu poprzedziłby pilotaż, w roku szkolonym 2011/2012, w którym uczestniczyłaby jedna szkoła w każdym województwie.

Przy założeniu, że koszt jednego laptopa szacowany jest na ok. 200 euro, na „cywilizacyjną zmianę” w polskich szkołach należałoby wydać ponad 300 milionów złotych.

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Gazociąg Polska-Litwa: zapadły kluczowe decyzje.

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Z najnowszych informacji wynika, że udało się wyłonić projektanta ważnego odcinka gazociągu Polska-Litwa. Jak się okazuje Górnicze Biuro Projektów PANGAZ opracuje projekt południowego odcinka interkonektora gazowego Polska - Litwa (GIPL). Kompletny projekt ma być gotowy w drugiej 2019 r.

Jak wyjaśnia Gaz-System, odcinek gazociągu jest strategiczny. GIPL to interkonektor, który połączy systemy gazowe Polski i Litwy. Pozwoli na zintegrowanie europejskiego systemu przesyłu gazu, przyczyni się do dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa.

PANGAZ - jak wynika z umowy - oprócz wykonania projektu jest zobowiązany do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń, decyzji i przekazania kompletnej dokumentacji projektowej inwestorowi w II połowie 2019 r. Spółka będzie również sprawować nadzór autorski nad realizacją prac budowlano-montażowych.

Południowy odcinek gazociągu będzie miał długość ok. 153 km i średnicę 700 mm. Zlokalizowany jest na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego. Trasa przechodzi przez obszar siedmiu powiatów i 18 gmin.

Jak podkreśla Gaz - System powstanie magistrali pozytywnie wpłynie na szanse rozwoju gospodarczego regionu, wzrost jego konkurencyjności i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym i zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Nowa infrastruktura przesyłowa umożliwi odbiór paliwa gazowego przez odbiorców indywidualnych oraz przemysłowych, co może zainicjować w tym rejonie lokalizację ośrodków produkcyjnych różnych branż i stworzenie nowych miejsc pracy.

Projekt połączenia systemów przesyłu gazu między Polską a Litwą (GIPL) został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl