niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 maja 2016

​Chińska kultura tylko według komunistów

Dodano: 15.03.2016 [19:03]
​Chińska kultura tylko według komunistów - niezalezna.pl
foto: arch. / niezalezna.pl - występ Shen Yun
Mimo przeszkód stawianych przez komunistyczne władze w Pekinie, niezależny zespół artystyczno-widowiskowy Shen Yun z powodzeniem występuje na deskach najlepszych teatrów świata. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie zespół, który zasłynął z odbudowy zniszczonej przez komunistów tradycji chińskiego tańca, nie może dostać zgody na występ w Teatrze Wielkim. Jak ustaliła „Codzienna”, zamiast Shen Yun przed widzem w polskiej stolicy występują zespoły aprobowane przez ChRL.
 
Chińska kultura i tradycja w ogromnym stopniu zostały zniszczone w okresie rządów Mao Zedonga (lata rządów 1949–1976) i rewolucji kulturalnej (od 1966 r. nawet do 1976 r.). Jej odbudowy podjęli się m.in. chińscy imigranci w USA, zakładając grupę Shen Yun. Dziś w skład Shen Yun wchodzą świetnie wyszkoleni klasyczni tancerze i niepowtarzalna orkiestra. Nic więc dziwnego, że grupa ta okrzyknięta została najlepszym na świecie zespołem artystycznym klasycznego chińskiego tańca i muzyki.
 
Od lat występy Shen Yun cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i zawsze kończą się owacjami na stojąco. „Recenzowałem ponad 3 tys. przedstawień, żadne nie dorównuje temu, co zobaczyłem dzisiaj” – stwierdził po obejrzeniu pokazu Shen Yun Richard Connem, amerykański krytyk od lat recenzujący przedstawienia na Broadwayu. Trzykrotny laureat Złotego Globu, aktor Richard Chamberlain nazwał przedstawienie Shen Yun „absolutnie cudownym”. „Tancerze są nadzwyczajni, do tego kolory i tło... To było bardzo interesujące, takie okno na inną kulturę” – opisał swoje wrażenia hollywoodzki gwiazdor.
 
Komuniści blokują występy
 
Artyści z Shen Yun występowali już na deskach największych i najpopularniejszych teatrów na świecie, takich jak Lincoln Center w Nowym Jorku czy Kennedy Center w Waszyngtonie. Ale często, aby zabłysnąć na światowych scenach, muszą pokonać kłody, jakie rzuca im pod nogi komunistyczna władza rządząca Chinami. Rewolucja kulturalna to już odległe czasy, ale partia nadal nieprzychylnie patrzy na aktywność chińskich imigrantów i zespołu Shen Yun, mającą na celu odbudowę prawdziwej chińskiej tradycji i kultury. Władze w Pekinie nie mogą tej działalności kontrolować i wykorzystywać do promowania własnej komunistycznej propagandy. Robią więc wszystko, aby blokować występy Shen Yun na scenach na całym świecie. Do takich działań Chińska Republika Ludowa (ChRL) wykorzystuje swoje misje dyplomatyczne.
 
Tak na przykład przed premierowym występem Shen Yun w Hiszpanii przedstawiciele konsulatu ChRL u próbowali wywrzeć presję na Teatre Nacional de Catalunya (Kataloński Teatr Narodowy) w Barcelonie i na hiszpański MSZ, by odwołać przedstawienie. Całą sprawę opisały media w Hiszpanii, a występ zespołu ostatecznie odbył się w kwietniu 2014 r. Podobne działanie, mające zablokować przedstawienie Shen Yun, ze strony władz Chin miało miejsce w Brukseli. Gdy tylko okazało się, że Shen Yun ma wystąpić w tamtejszym Teatrze Narodowym, ambasada Chin zażądała wycofania pokazu, tłumacząc to tym, że tydzień wcześniej (marzec 2014 r.) będzie przebywał z wizytą w Brukseli prezydent Chin Xi Jinping. Występ Shen Yun, według chińskich dyplomatów, stwarzałby „zagrożenie dla chińskiego przywódcy”. I znów naciskom komunistów nie poddali się władze teatru i urzędnicy. Podobnej presji nie uległy także sceny w Londynie, Berlinie, Turynie, Amsterdamie, Tajpej, Hongkongu i w licznych miastach w USA.
 
Chińscy komuniści odnieśli zwycięstwo na Ukrainie, gdzie odwołano występ Shen Yun w 2010 r., w Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu w Odessie. Tu zerwano kontrakt i anulowano wizy tancerzom i orkiestrze Shen Yun w momencie, gdy do Kijowa przybył ówczesny szef chińskiego MSZ-etu Yang Jieqi.
 
Nie w warszawskim Teatrze Wielkim
 
Shen Yun na swojej scenie kilka razy gościł Teatr Wielki w Łodzi i każdy z występów był przyjęty entuzjastycznie. Ale przedstawienia klasycznego tańca chińskiego nadal nie są dla warszawiaków. Grupie Shen Yun od lat odmawia wynajęcia sceny dyrekcja Teatru Wielkiego w Warszawie. Zespół liczył, że uda się im zaprezentować warszawiakom chińskie dziedzictwo kulturowe podczas tegorocznego europejskiego tournée, które trwa od 1 lutego do 31 marca. Niestety i tym razem dyrekcja Teatru Wielkiego w Warszawie nie była zainteresowana wynajmem sali.
 
Co roku jednak dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski nie ma problemów z udostępnianiem sceny zespołom przybywających z komunistycznych Chin. Dla przykładu w warszawskim Teatrze w styczniu br. odbył się spektakl pt. „Szczęśliwego Chińskiego Roku – Kolory Chińskich Stepów”. Były to występy grupy artystów z Ordos National Song and Dance Theatre oraz z National Art Theatre z północy Chin.
 
„Codzienna” zapytała dyrekcję Teatru Wielkiego, dlaczego artyści z Chin promowani przez władze komunistyczne mogą występować w Teatrze Wielkim, a inne znane zespoły promujące kulturę chińską, ale niemające błogosławieństwa władz w Pekinie, napotykają zamknięte wrota Teatru. Otrzymaliśmy dość lakoniczną odpowiedź, która tylko rodzi więcej pytań. Dyrektor Dąbrowski w mejlu wyjaśnia misję Teatru Wielkiego – „kultywowanie i wzbogacanie swoją działalnością historycznych tradycji kulturalnych, krzewienie współczesnej rodzimej twórczości muzycznej oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych utworów repertuaru światowego w zakresie opery i baletu”.
 
Dyrektor Dąbrowski tłumaczy, że występy grup z Chin Ludowych na deskach Teatru Wielkiego to wynik ustaleń zawartych w protokole o współpracy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej z Ministerstwem Kultury Chińskiej Republiki Ludowej na lata 2012–2015, obowiązującym do 31 grudnia 2016 r., o ile wcześniej nie zostanie podpisany nowy protokół.
 
Władze warszawskiego Teatru Wielkiego twierdzą także, że „udostępnianie sal na organizację koncertów i przedsięwzięć, które nie są związane z repertuarem, stanowi bardzo mały procent”. „Codzienna” poprosiła o dokładne informacje, na jakie imprezy w ostatnich latach wynajęto pomieszczenia Teatru Wielkiego, ale nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.
 
Pragnący pozostać anonimowi pracownicy Teatru mówią, że nie ma problemu z dostępem do sal, bo w kalendarzu wynajmu jest wiele wolnych terminów. Schody zaczynają się, gdy pada nazwa Shen Yun. Nie było np. problemów ze znalezieniem terminu dla jednej z polskich firm odzieżowych na pokaz jej kolekcji w 2013 r.
 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Hanna Shen z Tajwanu...i wszystko jasne. Sugerują poczytać inne teksty tej- anty chińskiej- aktywistki. Nienawiść do Chin kontynentalnych aż bije po oczach. Taka chińska KODziara! Tak zoologicznego antykomunizmu należy wystrzegać się jak dżumy. Tym bardziej, ze to chińscy komuniści nie tylko zaprowadzili Chiny na samo dno ale od trzech dziesięcioleci dali Im nieznany w historii świata wzrost gospodarczy i społeczny. Problem z tym zmanipulowanym tekstem tkwi w tym, że NIKT w nim nie pisze: DLACZEGO władze w Pekinie tak krzywo patrzą na działania tego zespołu? Więcej w Chińskim Kanale Informacyjnym na You Tube.
P.S. Wystrzegajcie się takich tekstów! Jest aż nadto motywowany politycznie a nie merytorycznie.

Pilch to komuch. Dostaje pieniądze z Pekinu?

Co Ty Bredzisz .... Tajwan do wolne Chiny, ChRl to tyrania paskudna. Byłeś na Tajwanie, znasz Tajwańczyków ? Komunistyczny trolu...

Ty kurw... komunistyczna !
Ty morderco setek milionow porzadnych ludzi !
Ze cie jeszcze Zienmia nosi,ty wole babilonski !
PRECZ Z KOMUNIZMEWM,wrogiem calej ludzkosci !

Te trudności w Teatrze Wielkim nic mnie nie dziwią. Przecież kulturą w Polsce dalej powszechnie rządzi komunistyczny beton. Inną sprawą jest, czy w tym wypadku warto zadrzeć z Chińczykami...

popatrzylem co to za zespol. to komercyjny dzialajacy w USA zespol, taki troche polaczenie cyrku z baletem. Jesli jest w USA to na bank w opzycji do rzadu chinskiego. My mamy do srealizowania jedwabny szlak i mnostwo problemow z TK , nie potrzeba nam problemow z Chinami.

Jak widac komunistyczna holota z Chin taka jak ty, zaczela juz sie dobierac do urzadzania zycia u nas.
WON !

Zapraszam do Chińskiego Kanału Informacyjnego na You Tube.

To świadczy: 1➦o ROSNĄCEJ POTĘDZE Chin — takich, JAKIE SĄ, czyli ChRL-u; 2➦o IDIOTYŹMIE naszych "mąrali", którzy przez wiele lat we tzw. "debatach" w studiach telewizyjnych, już od czasów "obalenia komuny w Polsce"(w kilku ostatnich latach już mniej, albo wcale), powtarzali często jeden i ten sam, STARY i ŚMIESZNY kawał, że Chiny "będą musiały wprowadzić demokrację", bo inaczej chińska gospodarka w końcu się załamie; 3➦To świadczy również o coraz bardziej malejącym znaczeniu USA. Jeszcze trochę, a USA tak podkuli ogon, że wprowadzi jakieś represje przeciwko UCIEKINIEROM z ChRL-u, albo nawet zacznie ich DEPORTOWAĆ do ChRL. Chińskie okręty już ne wpływają na obszar morski między Chinami, a Filipinami, bo tam JUŻ "rządzą" Chiny "ludowe", a jeszcze chyba niedawno wojska USA stacjonowały na Tajwanie, nie mówiąc o Filipinach i to w STAŁYCH BAZACH, a nie, jak u nas rotacyjnie, a do tego w Szczecinie, jak najdalej od Rasji, żeby w razie czego mogli JAK NAJSZYBCIEJ UCIEC. Teraz chyba ze strachu przed ChRL amerykańskie google UNIEMOŻLIWIA nawet SPRAWDZENIE w wyszukiwarce, kiedy US Army wycofała swoich żołnierzy z Tajwanu

prawdopodobnie 80% przedstawicieli demokracji zachodniej uwaza ze Chiny to "normalny" kraj, zapominajac ze chrl oprocz zsrr to najbardziej haniebna i bezwzgledna forma spoleczna wspolczesnej cywilizacji

W tym samym kierunku co byle zsrr i chrl podaza z kosmiczna szybkoscia opanowana zarzadzana przez zdegenerowanych lewakow Unia Europejska.

Potężny Bank Chiński w centrum Warszawy pracuje w oparciu o komunistycznych dygnitarzy lub ich rodziny. Mają tak wielkie pieniądze,że stać ich na wszystko. Niejeden polski prawnik jest na ich suto opłacanych usługach i biada temu kto im zagraża.Jak chcą, to mogą kazać wystawić lub wstrzymać jakieś przedstawienie. Co to dla nich.

No właśnie nie mogą powstrzymać przedstawień na całym świecie poza Ukrainą i Wwą....gdzie komuszki mają jeszcze wiele do powiedzenia

Bardzo sie ciesze, ze ludzie z tego zespolu przypominaja Chinom i swiatu o swojej swietnosci wielowiekowej. Dzis Chinczyk to tandeta i taniocha a oni maja tak piekna i madra kulture. Niestety komuna postarala sie by nikt Chin nie kojarzyl z tym skarbem ale z tandeta.

I to tyle odnośnie niektórych mądrali tutaj, piszących w komentarzach, że Chiny to nie kraj komunistyczny...

Zależy co uważasz z komunizm w Chinach jest panuje wolność gospodarcza, wystarczy przejść się po targu by się o tym przekonać - https://www.youtube.com/watch?v=uf_XE2hAjgc w porównaniu do Polski, gdzie musisz spełnić szereg wymagań, opłacić podatki, ZUS nawet jak nic nie zarobisz, to u nas jest łagodniejsza odmiana komunizmu, czyli socjalizm. Za to Chińczycy mają dość restrykcyjne przepisy na poziomie obyczajowym.

jedz i sprawdz to na miejscu, bo taki glos przypomina wyobrazenia o Ameryce lansowane w Europie przed wyprawa Krzysztofa Kolumba

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl