​Śledztwo ws. śmierci płk. Berdychowskiego. „To zdarzenie budzi zdziwienie”

agat.wp.mil.pl

Prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pułkownika Sławomira Berdychowskiego. Samobójstwem żołnierza zaskoczony jest były szef MON. – To są ludzie bardzo doświadczeni, twardzi i zrównoważeni psychicznie. Takie zdarzenie budzi moje zdziwienie – zaznaczył Romuald Szeremietiew.

Pułkownik Sławomir Berdychowski nie żyje – wiele wskazuje na to, że twórca jednostki specjalnej „Agat”, były komandos „Grom”, bardzo doświadczony żołnierz, popełnił samobójstwo.

Mężczyznę znaleziono z raną postrzałową głowy w pobliżu jego domu w Warszawie. Choć założono, że to samobójstwo, to śledczy rozpatrują i inne wątki. Podczas sekcji zwłok pobrano m.in. pozostałości po wystrzale z broni palnej. Prokuratura wojskowa, która wszczęła postępowanie w sprawie śmierci Berdychowskiego, bada też, czy zgon może mieć związek ze służbą wojskową i stosunkami zależności panującymi w wojsku.

Romuald Szeremietiew, pytany w radiowej Jedynce, czy można brać pod uwagę inną przyczynę śmierci pułkownika Berdychowskiego niż samobójstwo, stwierdził, że „trudno jest spekulować oczywiście, ale do dziś trudno mi uwierzyć, że np. gen. Petelicki się zastrzelił”.

Ja go znałem dobrze (gen. Petelickiego – przyp. red.) i wiem, że to był bardzo odporny człowiek, z silnym charakterem i sądzę, że w taki sam sposób należy opisywać pułkownika Berdychowskiego. To są ludzie bardzo doświadczeni, twardzi i zrównoważeni psychicznie. Takie zdarzenie budzi moje zdziwienie

– podkreślił były szef MON.
Źródło: Polskie Radio Program 1,RMF FM,niezalezna.pl,polskatimes.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

„Sprostali nadludzkiej próbie charakteru”. List prezydenta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

/ prezydent.pl

"Markowa - wieś rodzinna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, a zarazem miejsce wspólne ich kaźni oraz ukrywanych przez nich ośmiorga Żydów, to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu dla historii najnowszej naszej ojczyzny" – napisał w liście z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, prezydent Andrzej Duda.

List prezydenta odczytała w Markowej szefowa jego kancelarii, Halina Szymańska. W tej podkarpackiej wsi odbywają się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Andrzej Duda podkreślił w liście, że Markowa to również ważne miejsce upowszechniania wiedzy o dziejach Polski, za sprawą działającego tutaj Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Dzięki tej instytucji, w której otwarciu przed dwoma laty miałem zaszczyt uczestniczyć, ten do niedawna niemal zapomniany rozdział wspólnych dziejów Polaków i Żydów jest dzisiaj odkrywany na nowo – napisał.

Zdaniem prezydenta Dudy godne upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni oraz „ukazywanie światu prawdy” o solidarności i pomocy, jaką okazywali obywatele państwa polskiego w czasie II wojny światowej to „nasz, współczesnych Polaków, obywatelski i moralny obowiązek i powinność dziejowa względem minionych pokoleń”.

Jestem głęboko przekonany, że tym celom służyć odtąd będzie nowe święto państwowe, które w tym szczególnym dniu obchodzimy po raz pierwszy – dodał.

W liście prezydent przypomniał, że wystąpił z inicjatywą ustanowienia takiego święta już w 2017 roku, w 75. rocznicę powstania "Żegoty" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Cieszę się, że spotkała się (inicjatywa) ze zrozumieniem i poparciem Sejmu, i Senatu. Zależy mi na tym, aby dzisiejsze święto stało się inspiracją dla społeczności lokalnych w całej Polsce do upamiętniania rodaków, którzy przeciwstawili się terrorowi Rzeszy i ryzykując życie własne i swoich rodzin nieśli pomoc eksterminowanym Żydom – napisał Andrzej Duda.

W tej najciemniejszej godzinie naszych dziejów sprostali nadludzkiej próbie charakteru, prawości, odwagi, humanitaryzmu. I dlatego Polacy ratujący Żydów są naszymi bohaterami narodowymi czasów II wojny światowej na równi z żołnierzami Armii Krajowej – podkreślił prezydent.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl