niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

​Komendant Główny Policji potwierdza: Za rządów PO „podsłuchiwano dziennikarzy”

Dodano: 13.01.2016 [12:17]
​Komendant Główny Policji potwierdza: Za rządów PO „podsłuchiwano dziennikarzy” - niezalezna.pl
foto: Piotr Galant/Gazeta Polska
Potwierdzają się doniesienia o podsłuchiwaniu dziennikarzy przez policję za rządów PO. Jak powiedział komendant główny policji, wobec dziennikarzy i ich rodzin prowadzone były czynności operacyjne. Dodał, że nie jest to przypadek jednostkowy, gdyż „chodzi o większą liczbę” – powiedział. Co więcej specgrupa miała kontrolować również korespondencję dziennikarzy zajmujących się aferą podsłuchową oraz mieć dostęp do smartfonów dziennikarzy.

W Komendzie Głównej Policji policyjni kontrolerzy pracowali niemal dwa tygodnie. Sprawdzali tajne wewnętrzne departamenty w Centralnym Biurze Śledczym, Biuro Służby Kryminalnej i Biuro Spraw Wewnętrznych. Podejrzewa się, że specjalnie stworzona komórka w policji nielegalnie podsłuchiwała dziennikarzy i ich rodziny.

Wobec dziennikarzy i ich rodzin były prowadzone policyjne czynności operacyjne. Nie chodzi o jednego czy dwóch dziennikarzy, lecz o większą liczbę

– powiedział dla tvn24 Zbigniew Maj, komendant główny policji.
 
Po przeprowadzonym audycie nastąpiły postępowania dyscyplinarne wobec siedmiu funkcjonariuszy. Jak informowaliśmy wczoraj, członkami tej specgrupy może zająć się prokuratura.

Efektem tego audytu jest również zmiana kierownictwa Biura Spraw Wewnętrznych.
 

Biuro kontroli wyjaśniało zasadność użycia przez policjantów specjalnych grup i wykorzystania technik operacyjnych przez tych policjantów. Wstępny raport z tej kontroli został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

– powiedział portalowi tvn24.pl młodszy inspektor Marcin Szyndler z KGP.
 
Nieoficjalnie mówi się, że postępowaniem dyscyplinarnym nie są objęte osoby z kierownictwa BSW, tylko policjanci zajmujący się kontrolą operacyjną.
 
Radio Zet ujawniło audyt, z którego wynika, że policja po aferze podsłuchowej podsłuchiwała dziennikarzy i prawników. Fakt ten ujawnił portal kulisy24.com. Tajna specgrupa działała w Komendzie Głównej Policji. Miała rozpracowywać osoby odpowiedzialne jakoby za zmontowanie afery podsłuchowej.
 
W KGP miały działać dwie specjalne grupy policjantów zajmujące się tzw. aferą podsłuchową. Jedna z tych komórek miała sprawdzać, kto stoi za rozpowszechnianiem nagrań z afery.
 

„Przez prawie rok policjanci nielegalnie podsłuchiwali kilkadziesiąt osób, m.in. prawników, dziennikarzy i ich rodziny. Wykorzystywali auta wyposażone w specjalne nadajniki, tzw. jaskółki, które pozwalały im przechwytywać wszystkie rozmowy wykonywane z danego telefonu”

– podało tvn24.pl.

Podsłuchy zakładać miano na kilka dni. Później nagrania i dokumentacja miały być niszczone.
 
Jak wynika z informacji, do których dotarło tvn24.pl, tajna grupa z BSW miała mieć „bezpośredni dostęp do smartfonów dziennikarzy”. Poza tym policjanci mogli czytać maile dziennikarzy, którzy ujawniali aferę.
 

Oficjalny komunikat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Funkcjonariusze Biura Kontroli KGP sprawdzali prawidłowość stosowania kontroli operacyjnej przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Służby Kryminalnej i Biura Spraw Wewnętrznych.

Prowadzona kontrola nie tylko potwierdziła istnienie opisywanej przez dziennikarzy specjalnej grupy powołanej w czerwcu 2014 roku, której zadaniem było wsparcie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w prowadzonym śledztwie dotyczącym nagrywania funkcjonariuszy publicznych w warszawskich restauracjach - ujawniła także dokumenty potwierdzające powołanie niespełna miesiąc później (w lipcu 2014 roku) kolejnej „grupy specjalnej”. W jej skład weszli tylko funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych i miała za zadanie „ustalenie ewentualnego udziału funkcjonariuszy organów ścigania w rozpowszechnianiu nagrań ze spotkań funkcjonariuszy publicznych w warszawskich restauracjach”.

Biuro Kontroli KGP zbadało dokumentację prowadzonych kontroli operacyjnych przez obie działające w KGP grupy. W toku prowadzonej kontroli ujawnione zostały dwa obszary nieprawidłowości:

- błędy w dokumentowaniu pracy operacyjnej;

- błędy w prowadzeniu rejestru kontroli operacyjnej.

Podczas prowadzonego audytu okazało się, że w zgromadzonych dokumentach kontrolerzy natrafili na materiały, które świadczą, że w zainteresowaniu śledczych pojawiają się dziennikarze i ich rodziny. Z analizy kontrolowanych dokumentów wynika, że przeprowadzono kilkadziesiąt kontroli operacyjnych (zastosowano podsłuchy) wobec NN osób (nieznane dane personalne podsłuchiwanych osób). Czynności kontrolne za względu na dużą ilość zgromadzonej dokumentacji jeszcze trwają. W chwili obecnej ustalenia zespołu kontrolnego doprowadziły do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec 7 funkcjonariuszy, w przypadku kolejnych kilku osób zarzuty się przedawniły. W obu grupach pracowało 29 funkcjonariuszy. Komendant Główny Policji podjął decyzję o zmianie całego kierownictwa Biura Spraw Wewnętrznych.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

To jest właśnie demokracja której tak zaciekle broni PO szczujac na swój własny kraj polityków z UE.
Tak właśnie działały ich funkcjonujące wg.ich pisanych latami doskonałych ustaw apolityczne służby.
Jasne że Tusk za tym stał to oczywiste.
Boże jak ją nienawidzę tych hipokrytow.

A nie przeszkadza Ci hipokryzja u innych polityków?

Zgadza się, volksdeutsch Donald Tusk za tym stał i też podsłuchiwał Głównego Komendanta Policji... Przecież jak można,... być do tego stopnia hipokrytą...

Na odległość śmierdzi zas*ranym tuskiem i jego równie śmierdzącymi kumplami. Przecież wiadomo, że inwigilacja została zainicjowana przez niejakiego bartłomieja, który przywłaszczył sobie nazwisko Sienkiewicza, podobnie, jak niejaki szczynukowicz, który przywłaszczył sobie nazwisko Komorowskich.
Wszystkich ich miejsce jest za kratkami. bandyci i zdrajcy!

powołać komisję śledczą kto stał za tymi podsłuchami a nie obwiniać sierżantów prowadzących podsłuchy... lepszych dowodów na delegalizację tej organizacji pod nazwą PO nie będzie

Wyglada na polska watergate! Czy w koncu zobaczymy za kratkami odpowiedzialnych za te wszystkie przekrety?

Jeśli wszystkich, to wówczas w Parlamencie po posłach PO zostaną tylko tabliczki z nazwiskami.

Jestem zdziwiony!!! Dlaczego tak długo trwa
ta cała sprawa??Czy chcą to zamiatac pod dywan
jak PO??Czy PIS nie widzi co popaprancy robią
aby kompromitowac Rząd??

Najlepszy jest Działoszyński w swoim oświadczeniu że za jego kierownictwa bardzo pryncypialnie on i jego podwładni przestrzegali prawa, Panie Działoszyński, Walczuk emigracja dla was to szansa i to chyba jedyna nie mogę się doczekać jak Działoszyński będzie przesłuchiwany w prokuraturze za to zrobił złego policji i policjantom o jego guru Sienkiewiczu nie wspomnę.

Je.ani bandyci. Jak tylko wpadną na przestępstwie, zaraz spier...ają na dobrze wypasioną resortową emeryturkę. A my przez nich nękani, de facto ich niewolnicy, mamy na nich do końca życia zapier...ać?

A kto nie jest podsłuchiwany? Cała elektronika jest na podsłuchu. Jak się prowadzi poważna rozmowy to telefony zostawia się w sąsiednim pomieszczeniu, najlepiej w metalowym sejfie. Taka jest praktyka poważnych rozmów biznesowych.

Zapewne takiej "demokracji" bronią rodzimi konfidencji i ich partnerzy polityczni z UE?

Lamanie prawa bylo juz widac znacznie wczesniej z tasm, dookola tzw. katastrofy smolenskiej, pacyfikacji marszow niepodleglosciowych....i....co z tym dalej?

Jak widac funkcjonariusze to bezrefleksyjna i szczelna kasta - jak im kazac to pojda i pobija albo zamkna. Jezeli cos z tego ma byc to trzeba im teraz pokazac, ze ci mocodawcy, ktorzy lamali prawa, zostana za to ukarani. Bo jezeli zostana bezkarni to przyczyni sie do dalszej demoralizacji - BO CO POWINIEN ZROBIC F-USZ, KTORY WIDZI ZE KAZA MU SIE ZAJMOWAC OBSZAREM CHRONIONYM PRZEZ PRAWO? ZAMELDOWAC O TYM. TYLKO KOMU? I TUTAJ SIE KOLKO ZAMYKA....I JAK TU NIE WIERZYC, ZE POLSKA RZADZI(RZADZIL?) UKŁAD?

W policji nic nie dzieje się bez jednoznacznego polecenia.
Trzeba postawić przed sadem tego , który takie polecenie wydał.

Sienkiewicz. Ch&j, d.. (Róża) i kamieni kupa. Do kryminału, powinien otworzyć listę zbójów z PO i PSL.

Tak sobie poczytałem poniższe opinie i nie mogę wyjść z podziwu, że takie wnioski są wyciągane z tego artykułu. Może dlatego, że nikt nie pokusił się o przeczytanie komunikatu MSWiA.
Dla mnie sprawą oczywistą jest, że zostały ujawnione dwie nieprawidłowości, ale nigdzie nie mogę doszukać się, że samo podsłuchiwanie było niezgodne z prawem.
Może ktoś mi pomoże?

Zgodne z prawem bylo rozstrzeliwanie przez niemcow polskich partyzantow, zgodne z prawem byly wyroki smierci wydawane przez komunistow na "zolnierzach wykletych". Ruski szmaciarzu, ze ewentualnie jakis dyspozycyjny sedzia czy prokurator podpisal papier nie znaczy, ze tego typu dzialalnosc nie jest skandaliczna i karygodna. Wy bydlaki latacie na skarge do kolchozu, donosicie na Polske, wywlekacie jakies 50-60 letnie dziewice-histeryczki na ulice rzekomo w obronie demokracji a jednoczesnie nie widzicie nic zlego w inwigilacji dziennikarzy i ich rodzin.

Bo ci żyłka pęknie.
A co Ty byś zrobił, gdyby Ciebie ktoś podsłuchiwał (choć nie sądzę, bo widzę, że niewiele mądrego masz do powiedzenia) i to upublicznił?

Ot i Demokracja w wykonaniu komunistow PO i PSl.
Za podsluchy Watergate, polecial prezydent a kilku policjantow poszlo na lata do wiezienia. No ale to bylo w jakims egxotycznym kraju usa.
Nasza europejska cywilizacja bazujaca na Demokracji Ludowej lub tez Demokracji Liberalnej wraz z totalnie skorumpowanymi sadami umorza ta sprawe, tak jak I kilkadziesiat poprzednich afer PO-mafii na miliardy zlotych.
Jezeli taki baran rzeplinski nie majacy pojecia o prawie I konstytucji, zarabia 25 tys na miesiac za dwa dni roboty czyli prostytucji wobec PO, to jest to najwieksza korupcja jaka mozna sobie wyobrazic.

A co na to "kod"!!!!

kod to piata kolumna PO i Petru Nowoczesna

jak to co ?
mając kontakty z za-kod-owaną nieoficjalną komórkę
założą kolejną oficjalną kod-owską komórkę

Komitet Obsłuchiwanych Dziennikarzy

III RP właśnie upada pod ciężarem własnych patalogii i nic ani nikt już nie jest w stanie jej uratować ;-)

Poskromienie TK oraz przejęcie mediów publicznych pozwoli odczarować umysły reszty Polaków i naród wreszcie dostrzeże ogrom dotąd tolerowanego zła.

Cieszę się niezmiernie z trafności wcześniejszych prognoz -
http://prognozydocenta.salon24...

Zapraszam ;-)

I co? Robili tak bez politycznego wsparcia....Prywatnie, dla siebie?

Zacznę od tego, że jeżeli to wszystko znajdzie potwierdzenie, to były dyr. BSW Ryszard Walczuk oraz jego ówcześni przełożeni, w tym Mirosław Schossler i Marek Działoszyński opisanymi działaniami zniszczyli autorytet BSW i Policji, gdzie mimo wszystko pracowali i pracują w zdecydowanej większości uczciwi ludzie. Obowiązkiem Walczuka była zdecydowana odmowa wykonania polecenia, które nakazywałoby łamanie prawa oraz powiadomienie z pominięciem drogi służbowej wyższego przełożonego. Jeżeli nie miał takiej odwagi, powinien odmówić wykonania polecenia i poddać się do dymisji. Niestety wybrał inną drogę, a więc zaakceptował i zgodził się na łamanie prawa z pełną świadomością swojej decyzji. W ten sam sposób powinni postąpić jego podwładni. Niestety wykonując te polecenia również zgodzili się na łamanie prawa. Z tego powodu powinni zostać przykładnie ukarani łącznie z pozbawieniem praw publicznych, a więc z odebraniem emerytur !!!

Drodzy niezależni dziennikarze!
Z całym szacunkiem dla waszych zdolności śledczych, w zakresie bezpieczeńśtwa operacyjnego i bezpieczeństwa komunikacji macie spore braki.
Chętnie pomogę jako konsultant, wskazując urządzenia, oprogramowanie i zasady pozwalające na solidną ochronę (kryptograficzną) wszystkich waszych danych zarówno składowanych, jak i edytowanych czy przesyłanych przez sieć,
a także rozmów głosowych.
Wskażę też techniczne sposoby zachowania anonimowości w sieci lub konsekwetnie budowanej psedonimowości. Wszystko to ideowo, bez żadnych opłat. Po prostu zainteresujcie się technicznymi aspektami bezpieczeństwa waszego i waszych informatorów.

Przyda się każdemu, zwłaszcza w kontekście nowej ustawy rozszerzającej prawo policji i służb do inwigilowania obywateli. To, co za PO było robione bezprawnie, teraz będzie możliwe w świetle prawa. Teraz, i za następnego rządu.

a Sienkiewicza za d.. (Róża) chwycić !!! a kto spalił budkę w ambasadzie F.R. ??!!!!!!!!!!!!!!! to skandal jak może jeszcze PO mieć czelność w pouczaniu o demokrację obecny rząd !!!!!!!! Niech rzepińskiego zabierają do zakładu obłąkanych i oddadzą się do DYMISJI !!!!!! Spadajcie zdrajcy i cwaniacy zatroskani o swoje portfele!!!!!!! A co my polacy na dole to psy ??!!!!!!!!! WON WON WON śmierdzące szkodniki naszej drogiej ojczyzny POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"...Potwierdzają się doniesienia o podsłuchiwaniu dziennikarzy przez policję za rządów PO ..."

I mamy taką sytuację sytuację, że jak podsłuchiwała poprzednia władza to było źle i zaraz będzie rozliczanie. Obecnie rządząca partia zmieni sobie prawo tak żeby mogła robić to samo tylko w majestacie prawa. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z policją a nie politykami. Pytanie jest inne, czy politycy PO mieli dostęp do tych nagrań i czy wykorzystywali tą wiedzę przeciw dziennikarzom.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl