niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

​Bunt pracowników Polskiego Radia. „Protest dyrektora Jedynki nie jest protestem całego radia”

Dodano: 02.01.2016 [11:26]
​Bunt pracowników Polskiego Radia. „Protest dyrektora Jedynki nie jest protestem całego radia” - niezalezna.pl
foto: Piotr Galant/Gazeta Polska
Senat o przyjął ustawę medialną. I po chwili rozpoczęła się wielka burza. Władze Polskiego Radia walczą o stołki, składają skargi do rozmaitych międzynarodowych instytucji. Co na to wszystko pracownicy mediów publicznych? – Nie zgadzamy się z formą protestu i hucpy, jaką zorganizował kolega Kamil Dąbrowa, szef radiowej Jedynki. Nie konsultował on swojej decyzji ani z nami, ani z zarządem PR, a przynajmniej z więcej niż jednym członkiem zarządu. Także proszę nie dać się zwieść propagandzie, że protest pana Kamila jest protestem całego radia. Tak zdecydowanie nie jest – piszą anonimowo w liście pracownicy Polskiego Radia.
 
31. grudnia 2015 roku zakończyło się siódme posiedzenie Senatu. W jego trakcie senatorowie przyjęli bez poprawek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
 
Nowelizacja zmienia zasady powoływania i odwoływania członków rad nadzorczych i zarządów jednostek publicznej radiofonii i telewizji działających w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Eliminuje ona kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie wyboru składów rad nadzorczych i zarządów istniejących spółek publicznej radiofonii i telewizji, przyznając je ministrowi skarbu państwa – do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych. Ustawa znosi kadencyjność członków rad nadzorczych i zarządów tych spółek, a także ogranicza liczebność rad nadzorczych do trzech osób.

Ponadto nowelizacja ustanawia inne niż w dotychczasowym stanie prawnym wymagania wobec kandydatów na członków rad nadzorczych i zarządów. I tak członkowie zarządu będą musieli posiadać kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz być osobami niekaranymi. Ustawa zawiera także przepisy, zgodnie z którymi z dniem jej wejścia w życie ulegają skróceniu kadencje oraz wygasają mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych spółek: „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna” i „Polskie Radio – Spółka Akcyjna”, a jednocześnie zarządy tych spółek działają w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych zarządów, jednakże bez zgody ministra skarbu państwa nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy.
 
Co ciekawe niektórzy dyrektorzy telewizyjni podali się do dymisji. Wszystkie zostały przyjęte. Zrezygnowali: dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski, dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Tomasz Sygut i dyrektor kadrowa spółki Ewa Ger.
 
Poddać nie zamierza się Radiowa Jedynka, a przynajmniej jej szef - Kamil Dąbrowa. Szefostwo tej stacji zdecydowało o tym, by o każdej pełnej godzinie w ramach protestu puszczane były hymn Polski lub „Oda do radości”.

Zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej

– argumentował dyrektor Jedynki, Kamil Dąbrowa.

Dyrektor biura programowego Polskiego Radia, ma wątpliwości co do tego ruchu. Stwierdził, że emisja hymnu Polski w takim kontekście może stanowić naruszenie symbolu państwowego. Dodatkowo uważa, że zajęcie przez rozgłośnię takiego stanowiska w sprawie zmian w ustawie medialnej „nie mieści się w ramach uzasadnionej krytyki i w założeniach polityki programowej Polskiego Radia”.

Informowałem o tej akcji prezesa Henryka Cicheckiego, nie zgłaszał do niej zastrzeżeń. Zarówno „Mazurek Dąbrowskiego”, jak i „Oda do radości” są grane z pełnym poszanowaniem tych ważnych dla nas symboli

- ripostował na te zastrzeżenia Kamil Dąbrowa.
 

Dyrektor Dąbrowa rozegrał to po mistrzowsku, jeśli mistrzem można nazwać Wolanda albo Machiavellego - wpisał nas w bieżący kontekst polityczny, a wziąwszy pod uwagę czas - Sylwester i Nowy Rok - wytrącił możliwość reakcji. Nie ma też elektronicznego śladu tej decyzji

– powiedziała dla wirtualnemedia.pl Małgorzata Raducha, jeden z radiowych wydawców.
 
W związku z zaistniałą sytuacją protestują pracownicy radia. Napisali (anonimowo) list, w którym przekonują, że działanie Kamila Dąbrowy nie stawia w dobrym świetle instytucji Polskiego Radia. Nie chcą oni jednak podać swoich nazwisk. Tłumaczą, że jako pracownicy radia ryzykują dużo poprzez wejście w otwarty spór z obecnymi władzami PR oraz z dyrektorem Dąbrową.
 

Wielu z nas bardzo nie podoba się taki sposób realizacji misji publicznej i wciąganie naszej szacownej instytucji do tak żenujących politycznych i personalnych rozgrywek. Tego typu zagrywki wystawiają na szwank dobre imię Polskiego Radia i stawiają nas, pracowników Polskiego Radia, po jednej ze stron politycznego sporu, co nie mieści się w założeniach polityki programowej Polskiego Radia, zgodnie z którymi relacjonowanie debaty publicznej opiera się na równym dystansie do wszystkich jej uczestników

- piszą w liście cytowanym przez wpolityce.pl pracownicy radia.
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

zadaję pytanie: czy "pan" dyrektor radia godnie wysłuchuje nadawanego na jego polecenie Naszego Hymnu Narodowego tj. stojąc (najlepiej na baczność) i czy dba aby pracownicy radia godnie wysłuchiwali Naszego Hymnu. (na stojąco). Pytam co ma zrobić Obywatel Polski podczas pracy np; kierowca,maszynista,pani przy kasie w super markecie, człowiek w restauracji przy posiłku itd; przerwać pracę posiłek i stanąć w postawie godnej wysłuchania Hymnu Polskiego czy to wszystko po prostu zlekceważyć czy na ten czas wyłączyć radio. Co "pan" dyrektor radia na to i czy beże odpowiedzialność za taką role edukacyjną radia. (Ja jako pracodawca bo z moich pieniędzy - podatków dyrektor ma płaconą pensie jestem za wyżuceniem na tzw.zbity pysk tego dyrektora)

Dlaczego ci pracownicy radia piszą anonimowo? Czego się boją?

Jestem zniesmaczona tym co dzieje się obecnie w Polskim Radiu! Panie Dąbrowa niech Pan już zniknie i nie kompromituje się dłużej!! Co za chory pomysł z tym hymnem!
Niech wreszcie ktoś zrobi porządek z tą propagandę i wszechobecną obłudą. Jestem pewna że obiektywni i rzetelni dziennikarze nie stracą pracy! I zdejmijcie wreszcie ten idiotyczny program 'Sterniczki' żeby ludzie nie musieli wyłączac na godzinę radia - Polskiego Radia!!
Uzdrówcie wreszcie chociaż w jakimś stopniu te niszczone przez ostanie lata media zwłaszcza Polską Telewizję!!

Nie podoba mi się wykorzystywanie symboli narodowych załatwianiu spraw prywatnych na koszt społeczeństwa.
Każdorazowo, kiedy słyszę Mazurek Dąbrowskiego wzdrygam się, że coś się dzieje, jestem poruszony, a następnie ogarnia mnie wściekłość. Dąbrowa może sobie znaleźć inną pracę a nie trzymać się kurczowo fuchy jakiej się dorwał.
Dla jasności - nie jestem poplecznikiem ani PO ani PIS-u. W wyborach szukałem świeżej krwi.

Dzięki tej bezczelnej prywacie w postaci zajmowania czasu antenowego za darmo, już wiem który to ten Dąbrowa. Biorąc pod uwagę układy "scalone" ostatnich lat nie powinno dziwić jak się stało, że został dyrektorem czegokolwiek, a jednak dziwi. Cóż, jeszcze jeden mierny..

Panie Dąbrowa, nie dorosłeś pan do dyrektorowania, a każdym razienie dorastaszpan do pięt Pospieszalskiemu - ale jego żeście szybko się pozbyli - wstyd i hańba.
Niech pan przestanie grać ten obcy hymn, a polskim hymnem nie może pan dowolnie szargać!!!

Dzisiaj w PR 1 poruszany był temat mobbingu. Dzwonili słuchacze i przedstawiali swoje sytuacje i zapytania dotyczące tego tematu. Był jeden głos, który konkretnie wskazywał na mobbing stosowany przez pana Dąbrowę. Dziennikarze prowadzący a konkretnie pan R. Czajarek wyraził swoją opinię na ten temat. I co, opinia nie akceptowała poczynań dyrektora. Widać że, pan Dąbrowa stosuje przemoc wobec swoich pracowników a to może skutkować odpowiedzialnością karną za stosowane techniki wobec swoich podwładnych.

Sądzę że wywalenie na bruk tego Pana to stanowczo za mało.Proponuję żeby Nowy Prezes Polskiego Radia obciążył tego Ciołka kosztami emisji hymnu według stawek jak za reklamę w jedynce w określonych godzinach.Wydaje się też że jest to działania na szkodę spółki oraz wykorzystywanie stanowiska do celów prywatnych za co grożą sankcje karne.

Ale jazda. Tylu was się tu schowało? Co za teksty, aż miło, nie wiedziałem gdzie się ukrywacie, co za skansen. Bedę tu częściej wpadał.

Panie Dąbrowa za rządów PO pluralizm był , bo OPOZYCJA W OGÓLE NIE BYŁA DOPUSZCZANA DO GŁOSU ? Byli zapraszani i zakrzykiwani, albo niedopuszczani do głosu ! Za PO była " jednomyślność wymuszona " przez wiernych przydupasów wladzy !!!

Razem z wypowiedzeniem powinien dostac suty rachunek za zajety bezprawnie czas antenowy.

Oni są nie tylko co raz głupsi ale i bezczelniejsi. Jeden żąda
"hieny" za Hymn, drugi wygłasza orędzie, a za nimi "głuptaki" podskakuję w Poznaniu, broniąc czegoś, czego tak naprawdę od 70-ciu lat z drobnymi wyjątkami nie doznali.

A więc niejaki KAMIL DĄBROWA, WSIowa DĄBROWA - zwolnić dyscyplinarnie tą DĄBROWĘ ze skutkiem natychmiastowym. Niech sobie urządza pijackie burdy i protesty u żony w domu. Niech nie zakłóca pracy Polskiego Radia i w swoją walkę o koryto nie wciąga pracowników.
Dajcie Red. Skowrońskiemu nominację na po. Dyrektora Jedynki i będzie po krzyku.

Panie Dąbrowa proszę poczytać co to pluralizm oraz wolność słowa w mediach publicznych.Praliście mózgi od 8 lat i co to było??Jeszcze w grudniu pokazaliście swój pluralizm i wolność słowa z Petru!!!

No to Niemcy dostaną szału! Bo ponoć 70 procent mediów w Polsce to niemieckie media. Stop wyprowadzaniu z Polski pieniędzy i robieniu Polakom wody z mózgu!

A niech dostają szału!!! Na pohybel szwabom!!!!

Juz doczekac sie nie moge kiedy zaczna wreszcie padac slowa prawdy z radia i tv. Ale szumowina sie trzyma swoich tronow.

Tego nieudacznika K.Dąbrowę wywalić na zbity pysk. I to jak najszybciej

Zatrudnię byłych szefów mediów radiowych i telewizyjnych.
Praca w systemie czterobrygadowym na umowę zlecenie, maxymalne wynagrodzenie brutto około 1890 złotych.
Są chętni? Nie?
A przecież tak pracują Polacy, za takie pieniądze i na takich zasadach.
Kończy się eldorado i dobrze.

Oferta jest li tylko satyrą, proszę nie dzwonić, wszystkie miejsca są już zajęte.

,,, w swiecie tak jest ze jak tracisz prace to szukasz nowej ,,,jak ktos jest kfalifokowany to zawsze znajdzie robote , co z tymi ludzmi ,,? mysleli ze maja robote do konca zycia ,i co z tym hymnem , glupie to i smieszne ,,,traca koryto tu jest problem ,,,gonic lobuzow ,,,zmiany sa dobre i potrzebne ,,

Przyznaję się. To ja wysłałem anonim. Nie jestem pracownikiem radia. Zaktualizujcie artykuł.

twarzyszu Dąbrowa !!!!!!

Wy odpie_dolcie sie od .... >Polskiego Hymnu Narodowego< i tej patriotycznej piesni Polskich Legionow generala Jaroslawa Dąbrowskiego z Italii.

I wy sobie jewo nie ZAWLASZCZAJTIE, oraz swojej balszewickoj geby Polskim Hymnem to wy sobie nie wycierajcie !!!!

Dalieko jest wam jeszczio od Dąbrowy do ..... Dabrowskowo :o))

Wam ruki pa szwam nada zdzierzyc !!!!

Dlja was tawariszczu daroga jest urze znana:

"noga > d_pa > BRAMA !!!!"

Szcziastija rzielaju wam wsiem ... u Malcziewskowo !!!!

:o))

ENDE

Dlaczego piszą anonimowo? Boją się, że okupant PO - Nowoczesna powróci. Co za dupki z tych dziennikarzy!

Panie DĄBROWY - płakać za Panem nikt rozsądny nie będzie :) Jesteś Pan tubą byłego REŻIMU politycznego - PROPAGANDA PO-wska kaputt.

Po pierwsze ten typ powinien zostać obciążony za wykorzystanie czasu antenowego jak za reklamę i policzyć mu
każdą sekundę, a po drugie dlaczego pozostali pracownicy radia nie przeciwstawili się takiej prywacie za nasze pieniądze. Widać gołym okiem jaki poziom reprezentuje ten typ, już dawno taczkami powinien być wywalony na ulice.

Następna usłużna morda chcę wyciągać ludzi na ulicę . Powodzenia .

Neobolszewicka padlina leży i kwiczy a do tego hymn narodowy profanuje.

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA.

KTO DAŁ CI PRAWO ZAWŁASZCZAĆ HYMN NARODOWY DO OBRONY SWOJEGO KORYTA.
JESTEŚ ZWYKŁYM DRANIEM I CAŁA ZAŁOGA JEST PRZECIWKO TOBIE.

DNO DNO I JESZCZE RAZ DNO MEDIALNE.

POPATRZCIE POLACY JAKIE MANIPULACJE WDRAŻAŁY WŁADZE MEDIÓW
PRZECIWKO PREZYDENTOWI I RZĄDOWI.
CAŁA DZIAŁALNOŚĆ TO KŁAMSTWO I UKRYWANIE PRAWDY.

Dziwię się ,że do tego czasu pracownicy PR nie wzięli się za tego demonstranta? już dawno powinni wywieść go na taczkach poza gmach PR, na to czekają słuchacze prawdziwie polskiego radia , a nie uzurpatora.

Mam nadzieję że Dąbrowa przyjmuje co godzinę postawę zasadniczą chyba można tego wymagać od urzędnika!
Skoro zawraca tyłek swoimi prywatnymi pierdołami słuchaczom.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl