Kongres USA żąda broni dla Ukrainy. A Polacy pomagają uchodźcom

mil.gov.ua

  

Koniec żartów. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci, reprezentanci dwóch głównych sił politycznych w amerykańskim kongresie wezwali do dozbrojenia Ukrainy, która ich zdaniem stanęła w obliczy „niesprowokowanej agresji rosyjskiej” .

Zdaniem Kongresmanów, wysłanie przez Stany Zjednoczone broni do Kijowa pomoże Ukrainie wzmocnić zdolność  do obrony suwerennego terytorium. Prezydent USA Barack Obama póki co zwleka z podjęciem ostatecznej decyzji, ale za chwilę może to się zmienić. Za wysłaniem śmiercionośnego uzbrojenia obstaje nie tylko Kongres, ale i wielu ekspertów.

Sprawa jest tym poważniejsza, że źródła NATO informują o kolejnych przerzutach broni przez niekontrolowaną przez Kijów granicę ukraińsko-rosyjską. Mówił tym naczelny dowódca sił w Europie, amerykański generał Philip Breedlove. - Wszystkie metody pomocy, jakimi dysponują USA czy inne kraje powinny być brane pod uwagę - stwierdził Breeedlove.

Decyzja Kongresu wpisuje się w te słowa. Sytuację zaognia fakt, że na nieobjęte działaniami wojennymi terytoria Ukrainy trafia coraz więcej dywersantów z Rosji i kontrolowanych przez nią tzw. „republik ludowych” – donieckiej, ługańskiej, których zadaniem jest sianie niepokoju, przeprowadzanie zamachów oraz dywersja antyukraińska.

Tymczasem w Polsce trwa kolejna odsłona akcji „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie”. Inicjatywę stowarzyszenia „Pokolenie” z Katowic wspierają media Strefy Wolnego Słowa oraz Telewizja Republika. Jak przekonują organizatorzy, pomoc trafi do ludzi, którzy naprawdę jej potrzebują.

– Pomagamy ludziom, cywilom, którzy przez rosyjską agresję stracili cały swój dobytek, a często bliskich i rodziny. Jeśli wysyłamy jakąś pomoc do batalionów ochotniczych, są to ludzie dobrze nam znani, do których mamy zaufanie. Gwarantujemy, że żadna pomoc nie zostanie zmarnotrawiona, ani nie dostanie się w niepowołane ręce. Pamiętamy także o Polakach Ukrainy, którzy często walczą za swoją ojczyznę w batalionach i armii ukraińskiej - przekonują wolontariusze z „Pokolenia”

Jeśli również Państwo chcą wesprzeć akcję „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie” prosimy o wpłaty na podane konto:

Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: ING Bank Śląski
89105012141000002319853707

Przelew zagraniczny: Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: SWIFT/BIC: INGBPLPW IBAN: PL89105012141000002319853707
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Dziękuję za to, że nie brakowało wam odwagi"

/ UdSKiOR ‏

  

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu złożyli życzenia i podziękowania weteranom wojennym podczas spotkania opłatkowego.

Spotkanie opłatkowe z obrońcami wolności, zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyło się w poniedziałek. "Dla nas, młodego pokolenia, te spotkania mają charakter szczególny, bo to jest kolejny moment, kiedy możemy bardzo gorąco podziękować wam, czcigodni weterani, za wolną Polskę. Podziękować, wam za to, że nigdy nie brakowało wam odwagi i że myśleliście nie tylko o sobie, ale o tych pokoleniach, które przyjdą po was" - powiedział szef urzędu, Jan Józef Kasprzyk i przypomniał, że dorastający w II Rzeczpospolitej kombatanci zostali wychowani w duchu wartości, "wśród których słowa: honor, służba, oddanie sprawie, patriotyzm, miłość do ojczyzny, miłość do drugiego człowieka, znajdowały zawsze pierwsze miejsce". "Macie największe moralne prawo, aby powiedzieć nam, jak powinna wyglądać Polska, jak tej Polsce należy służyć. Bo wy za miłość do Polski oddawaliście wszystko, co mieliście najcenniejsze w życiu – zdrowie, a wasi koledzy i koleżanki również życie" - dodał.

Słowa do kombatantów skierowali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, którego list odczytał na spotkaniu poseł Jarosław Krajewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc i sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski.

"Mocniej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością. Poddajemy się nastrojowi refleksji i wspomnieniom dni, które minęły. Przywołujemy pamięć o ludziach, których nie ma już wśród nas. Wyrażam wdzięczność tym, dzięki którym nasze pokolenie może żyć w wolnej i niepodległej Polsce"

- napisał w liście Marek Kuchciński. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała o żołnierzach, którzy po drugiej wojnie światowej zostali poza granicami kraju. "Jako przedstawiciele Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pamiętamy (o nich) w sposób szczególny, bo przecież Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami zagranicą" - powiedziała. Krzysztof Kozłowski w swoim przemówieniu podziękował kombatantom za odwagę i postawę, której Polska zawdzięcza swoje istnienie w dzisiejszym kształcie. "To jest pewien fenomen, niespotykany i niepodważany, że polski żołnierz, obecnie polski weteran, nie zawahał się bić o wolność. O wolność swojego narodu, o wolność swojej ojczyzny, ale również wolność innych narodów i Europy, i świata" - zaznaczył.

Na koniec odczytano listy wicepremier Beaty Szydło, minister pracy Elżbiety Rafalskiej oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wspomniał o tym, jak wyglądała wigilia Bożego Narodzenia 100 lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości. Zauważył, że nie wszystkie ziemie, które miały wejść w skład II Rzeczpospolitej, były wówczas wolne. "W Wielkopolsce przedświąteczne starania mieszały się z przygotowaniami do powstania, Śląsk miał przed sobą jeszcze długą drogę do wolności, w Wilnie tak jak na pozostałych polskich obszarach tak zwanego Ober-Ostu wciąż byli Niemcy, a nadciągali bolszewicy. Z kolei otaczający Lwów Ukraińcy szykowali się do uderzenia na miasto" - napisał w liście prezes PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl