niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2016

​Pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – NASZA RELACJA

Dodano: 15.02.2015 [19:59]
​Pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – NASZA RELACJA - niezalezna.pl
foto: Robert Krauz
– Ich miłość do ojczyzny była silniejsza niż strach przed śmiercią. Zginęli, ponieważ ich „winą” było to, że chcieli wolnej, niepodległej Polski – mówił bp Jerzy Mazur podczas uroczystości pogrzebowych dziewięciu ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Uroczysta msza święta i pogrzeb z honorami wojskowymi odbyły się w Orłowie (gmina Wydminy). Z dziewięciu ekshumowanych żołnierzy zidentyfikowano jedynie porucznika Jana Boguszewskiego ps. Bitny – na pogrzebie było z jego rodziny ponad 20 osób.

Nadal trwają prace indentyfikacyjne zmierzające do ustalenia tożsamości pozostałych ośmiu ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW.

Żołnierze Niezłomni przez lata byli skazani na zapomnienie. Teraz jest im oddawana pamięć, cześć i honor – podkreślał w wykładzie poprzedzającym uroczystości pogrzebowe historyk Leszek Żebrowski, autor wielu książek na temat podziemia niepodległościowego.

Uroczystości, które odbyły się w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie i na miejscowym cmentarzu, zgromadziły tłumy.


fot. Robert Krauz

Żołnierze polegli w bitwie 16 lutego 1946 roku w miejscowości Gajrowskie koło Orłowa w walce z sowieckim okupantem. Bitwa w Gajrowskich była największą bitwą podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach. Podczas postoju na kwaterach około 130 żołnierzy NZW zostało zaatakowanych przez półtoratysięczny oddział NKWD, KBW, UB i LWP. Jak podają źródła historyczne, w bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów. Kilku żołnierzy z oddziału żyje do dziś – jeden z nich był na pogrzebie – żegnał swoich kolegów dotykając trumien.


fot. Robert Krauz

W 1946 roku partyzanci nie mieli możliwości pochować zabitych kolegów ani zabrać ze sobą ich ciał. Kilka dni po bitwie pochówku dziewięciu ciał dokonała wspólnie ze swoim bratem mieszkanka Gajrowskich, pani Stefania Gazda, z domu Augustynowicz. To ona i brat Stanisław Augustynowicz oraz Mazur Klimek wykopali w zmarzniętej ziemi wspólny grób. Tam, pod lasem, przez lata składano kwiaty i spotykano się, aby oddać im cześć. W niedzielę zostali pochowani w poświęconej ziemi.

W 1993 roku, na wniosek środowiska żołnierzy NSZ z Białegostoku, Stefania Gazda otrzymała od ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za ofiarną pomoc niesioną żołnierzom polskim oraz opiekę nad miejscami pamięci narodowej”.

3. Brygadą Wileńską dowodził kapitan Romuald Rajs ps. Bury. Na pogrzebie jego żołnierzy obecny był jego syn, również Romuald Rajs.


fot. Robert Krauz

Żegnam bohaterskich żołnierzy i cieszę się, że mają własny grób. Miejsce pochówku mojego ojca do dziś jest nieznane, ale mam nadzieję, że jeszcze przed śmiercią znajdę jego szczątki i będę mógł zapalić świeczkę na jego grobie – mówił na orłowskim cmentarzu Romuald Rajs. Jego ojciec został skazany 1 października 1949 na karę śmierci na pokazowym procesie w białostockim kinie „Ton”.

Organizatorami uroczystości w Orłowie, w porozumieniu z diecezją ełcką, był Urząd Gminy Wydminy, Fundacja Niezłomni oraz Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Gajrowskie”. Na pogrzebie byli obecni m.in. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, weterani, władze gminy, samorządu i parlamentarzyści.

Po uroczystościach odbył się koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego pt. „Podziemna armia powraca”.


fot. Robert Krauz


fot. Robert Krauz
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ...)))

Ten POGRZEB, pogrzeb Niezłomnych to wydarzenie na skalę kraju a nawet więcej. Chowaliśmy dziś Polskich Żołnierzy walczących o Wolną Polskę, tylko nie mogę zdzierżyć tego, że komuchy przefarbowani na PSL lub PO wykorzystują tak podniosłą chwilę do lansu. Miałam wrażenie, że dziś najważniejsi są, nie ofiary i ich rodziny i koledzy lecz, oficjele i to w większości nie godni by nawet patrzeć w kierunku ofiar systemu z jakiego właśnie oni się wywodzą. LUDZIE dokąd zmierzamy?

dwie rozne strony - bialo-czerwone. Pierwsze zdjecia czerwone trumny. Faktem jest ze za trumnami idzie bardzo duzo ludzi. W kosciele raczej czerwony kolor na wizje nie bylby mozliwy no i
trafil sie "bialy". Nie bylo wyjscia co panowie i panie? Jednak jest to w duzym stopniu "uposledzony narod" o ile o "narodzie" mozemy tutaj mowic. Oblewanie farbami. Walka o plucie na pamiec mlodej dziewczyny ktora czerwony lajdak zabil strzalem w glowe (obecnych bohaterow bylo troche wiecej). Chowa sie z honorami zdrajce ktorego pamiec na zawsze laczy sie z "czolgami na ulicach" i ofiarami. Zolnierzy walczacych o Wolna Polske - przekletymi Polakami nazywac? A na ekranach juz paleczke przejmuje dzieciarnia tych zdrajcow.. Po drugiej stronie szkielka - spora liczba ogladajacych polsko mowiacych "widzow" nie zadaje zadnych pytan a tylko rozgniewana na fakt zaklocenia "tanca z gwiazdami?". No i ta dodatkowa grupa z mocnym juz mentalnym uspieniem "odbioru rzeczywistosci". Posrodku o zgrozo nawet moi krewni/rodzinka. A mi pozostaje nauka wyrazow obcych; no bo zostaje faszysta, pisiorem (chociaz do zadnej partii nie naleze), wataha o i jeszcze cos znacznie ciekawszego; "dinozaurem" ktorego trzeba "wypaproszyc". Reszte zapomnialam. Lepsza kasta sa europejczyki do ktorych za cholere nie naleze. Za wysokie progi dla mnie. Mozna sie "zabawic" ogladajac ten cyrk? Nie mysle. Jedno trzeba przyznac... manipulacja to chyba najbardziej dochodowy zawod a ze nie ma granic to pewne jak w banku.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
A gdzie jest reprezentacja Państwa Polskiego? Gdzie jest Prezydent? Gdzie Premier? Gdzie Minister Obrony Narodowej? Gzie jest reprezentacja Wojska Polskiego?

O kim ty mowisz o rzadzacych Polska bolszewikach,chyba ci sie w glowie przewrocilo.

A dlaczego władza ludowa oddała trumny ze szczątkami Wyklętych ich rodzinom zamiast zorganizować im państwowy pochówek w Panteonie na Łączce? Czy o taką wolność walczył Komorowski ze służbami komunistycznymi, by władza organizowała pogrzeby państwowe zbrodniarzom takim jak Jaruzelskie, Pietrzaki i innym ?

- potoczą losy nasze i naszej Ojczyzny Polski po "odzyskaniu niepodleglości" ! - sowiecka agentura mocno wbila swe krwiożercze kly w gardlo mlodej Polski przejmując nad nią calkowite panowanie a największego zdrajce i morderce umieścila niedawno w najwyższych wladzach Parlamentu Europejskiego.Jeśli ten rudy szczur tam jeszcze trochę pobędzie to rozpad UE gwarantowany szybciej niż się niektórym zdaje.

Czesc ich pamieci! Zyja w naszych sercach.Cieszy,kiedy widze mlodych trzymajacych transparenty i hasla.
Czy to jest niemozliwe,z dokumentow odtworzyc tozsamosc tych 1500 bandytow,ktorzy strzelali do patriotow?
Byc moze stali na cmentarzu wsrod zgromadzonych,moze sumienie ich tu przygnalo?

Czesc o chwala Bohaterom !
Niech spoczywaja w pokoju.

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM !!!

Na Ukrainie znowu wznowiono działania wojenne. Siły Ukraińskie ponownie pod silnym obstrzałem.

Dzisiaj natrafiłem na ciekawy artykuł w Welt am Sonntag nt. Putina.
To co sobie uzmysłowiłem nie było z pewnością intencją przekazu autorów. Krótki w sumie opis
szybkiego dojścia Putina do władzy, fakt jego służby w byłej NRD oraz jego dość rychłe postulowanie
koncepcji Unii Euroazjatyckiej (2001 r. na forum Bundestagu), a znalazło się to również w końcówce
ostatniego "porozumienia" z Mińska, zwróciło moje myśli ku karierze Lenina.

Elegia o ... [chłopcu polskim]
Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pekło?
20. III. 1944 r.
Krzysztof Kamil Baczynski niezlomny

Cieszy jak ten umeczony naród chociaż małymi kroczkami ,ale podnosi głowy i zaczyna prostować kregosłup.
Ale jeszcze duzo chyba wody upłynie zanim przegonimy te postkomunistyczne gnidy.
Właśnie jeszcze dziś się dowiaduję,że w jakiejś miejscowości jest ul bieruta iludzie nie chcą zmian,bo ponieśliby koszty,pomimo,że IPN finansuje wymianę dokumentów,co za mentalność

Nareszcie doczekali sie prawdziwego pochowku,czesc ich pamieci,taki pochowek zorganizowac z minatutowymi trumnami pod Belwederem,Dla przypomnienia milosciwie nam panujacemu Bolszewikowi komoruskiemu,Na pierwszym miejscu Witold Pilecki i inni,na dzen zwycienstwa 9-5-2015r,tuz przed wyborami.Co pan na to panie Tadeuszu Pluzanski.

Cześć i chwała bohaterom!

Godnosc przywrocona ,alez to piekna i rzewna uroczystosc,lzy plyna same .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl