Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Skarb z epoki brązu

W miejscowości Rzepedź w Bieszczadach odkryto skarb zabytków wykonanych z brązu sprzed 3500 lat. Znalazła go para turystów, podczas spaceru po okolicach.

europedistrict/ https://creativecommons.org/ licenses/by/2.0/
W miejscowości Rzepedź w Bieszczadach odkryto skarb zabytków wykonanych z brązu sprzed 3500 lat. Znalazła go para turystów, podczas spaceru po okolicach.

Jak podaje portal archeolog.pl, na znalezisko składa się czekan z tarczowatym obuchem charakterystyczny dla kultury pilińskiej ze starszej epoki brązu, pięć fragmentów spirali brązowej oraz brązowa bransoleta o wywiniętych końcach. Całość została przed laty ukryta w glinianym garncu, o średnicy 25 cm, odwróconym do góry dnem. Naczynie spoczywało na specjalnie przygotowanej piaskowcowej płytce kamiennej o okrągłym kształcie. Wyjątkowej urody zabytki brązowe odkrył przypadkowo Łukasz Solon, mieszkaniec Sanoka, który zwiedzając starą, drewnianą cerkiew w Rzepedzi powędrował dalej wraz ze swoją dziewczyną udając się w stronę północnej części wsi.

– Spacerując, jak zwykle patrzę pod nogi i w pewnym momencie zobaczyłem, że z ziemi wystaje coś zielonego, doskonale widocznego na tle brązowej trawy, pokrytego patyną tak charakterystyczną jak ta na zabytkach z sanockiego muzeum. Dlatego zadzwoniłem do specjalistów – relacjonuje odkrywca.

Po dokonaniu odkrycia z wnętrza naczynia pobrane zostały próbki do analizy makroszczątków. Zdaniem sanockich archeologów istnieje prawdopodobieństwo, że odkryty skarb z brązu związany jest kontekstowo z dawnym szlakiem komunikacyjnym, który znajdował się niedaleko i biegł doliną Sanu, później doliną Osławy i Osławicy ku Przełęczy Łupkowskiej. Skarb wstępnie datowany jest na około 1500 r. p. n. Ch. i wiązany jest z zakarpacką kulturą pilińską, wchodzącą w skład zespołu kultur pól popielnicowych.

– Dla mnie jako archeologa bardzo ważny jest także fakt, że odkrywca po odnalezieniu jednego zabytku nie eksplorował samodzielnie miejsca dalej, ale zgłosił odkrycie i zaczekał na specjalistów. To podejście godne pochwały, a z punktu widzenia archeologii, to uratowanie wielu informacji, które są nie do odzyskania po amatorskiej eksploracji np. takiego skarbu jak ten z Rzepedzi – mówi Piotr Kotowicz.
 

 



Źródło: archeolog.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
oa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo