Nieznane relacje świadków katastrofy smoleńskiej. Najnowsza analiza zespołu Macierewicza - WIDEO

kadr z filmu „Jak zginął prezydent RP”

  

Parlamentarny zespół ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, na czele którego stoi poseł Antoni Macierewicz, zaprezentował w piątek analizę relacji dwustu naocznych świadków katastrofy Tu-154M. Jak zapowiedział polityk, z kolei w piątą rocznicę tragedii, 10 kwietnia tego roku, zespół zaprezentuje swój najnowszy raport.

Jak stwierdził Macierewicz, 19 świadków „słyszało nieprawidłowe działanie silników Tu-154”. - Każdy z nich wskazuje, że dźwięk silnika był nieprawidłowy, świszczący, przerywający, strzelający, wskazujący na to, że była jakaś awaria silników – mówił szef zespołu parlamentarnego.

Następnie przedstawiono relacje świadków, którzy wskazują „na dziwne zjawiska towarzyszące eksplozji”: – Są oni tu przywołane. Mamy świszczenie, huki, trzaski, podmuch, odrywa się część ogonowa. Błysk, wielki huk, głośnie trzaski itd. – mówił Macierewicz. – I wreszcie 53 świadków, którzy słyszeli lub widzieli eksplozję. Oni są tu przywołani. Każdy z imienia i nazwiska wskazany w naszej analizie, którą można na naszej stronie internetowej obejrzeć. (…) W 90 procentach są to świadkowie, których dotychczas prokuratura nie zna i nie przesłuchała. Obawiam się, że można też powiedzieć, że nie tylko nie przesłuchała, ale nawet nie próbowała przesłuchać – zaznaczył poseł PiS.

Jak stwierdził, materiał komisji został przekazany prokuraturze. Macierewicz dodał, że 10 kwietnia 2015 r. zostanie opublikowany raport, podsumowujący dotychczasowe wysiłki zespołu.

W upublicznionej w piątek analizie można znaleźć m.in. relacje obecnego rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, który w kwietniu 2010 r. był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Rosji i miał relacjonować wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńsk.

Nagranie z konferencji można obejrzeć na stronie telewizji Gazeta Polska VD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nie będzie nowych autobusów. Dostawca wycofał się

Zdjęcie ilustracyjne / By (GRAD) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28947200

  

Spółka MAN Truck & Bus Polska nie dostarczy 50 niskopodłogowych i przegubowych autobusów wrocławskiemu MPK. Dostawca wycofał się z podpisania kontraktu. Miejski przewoźnik będzie dążył do zawarcia umowy z drugim z oferentów, który startował w przetargu – spółką EvoBus Polska.

Wrocławskie MPK na początku lipca tego roku poinformowało, że przetarg na dostawę 50 nowych autobusów wygrała firma MAN. Miała ona dostarczyć pojazdy za ponad 96 mln zł brutto. Oferta przewidywał także opcję dostawy kolejny 50 pojazdów w przyszłości.

Dzisiaj rzeczniczka wrocławskiego MPK Agnieszka Korzeniowska poinformowała, że spółka MAN Truck & Bus Polska powiadomił przewoźnika, że wykonanie zamówienia nie jest możliwe na warunkach określonych w postępowaniu i że odstępuje od zawarcia umowy.

- W tej sytuacji dokonano kolejnego wyboru dostawcy, który brał udział w tym przetargu. Wybrano firmę EvoBus Polska

 - przekazała Korzeniowska.

Firma oferuje pojazdy Mercedes Citaro. 50 takich autobusów powinno trafić do Wrocławia w drugiej połowie przyszłego roku. „Będą to kolejne autobusy tej marki we Wrocławiu. 60 nowych mercedesów jeździ już po naszych ulicach od wiosny ubiegłego roku” - podkreśliła rzeczniczka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl