niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

O co Kopacz gra na Śląsku? "Już się mówi, że są chętni na likwidowane kopalnie"

Dodano: 13.01.2015 [23:00]
O co Kopacz gra na Śląsku? "Już się mówi, że są chętni na likwidowane kopalnie" - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek
Chcę wierzyć, że to jedynie nieudolność, a nie celowe działanie - mówi o planach rządu na Śląsku poseł Beata Szydło, która zwraca uwagę, że już pojawiają się spekulacje o kupcach na likwidowane kopalnie. - Bo to są dobre kopalnie - dodaje wiceprezes PiS.

Na Śląsku wrze. Coraz więcej kopalni przystępuje do akcji protestacyjnej. To efekt ogłoszenia planów rządu Ewy Kopacz. Formalnie nazywanych "restrukturyzacją" lub "wygaszaniem kopalni". W rzeczywistości chodzi o zamknięcie czterech: Bobrek Centrum w Bytomiu, Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie, Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach.

Reporterka VOD Gazeta Polska zapytała wiceprezes PiS dlaczego rząd Ewy Kopacz zdecydował się na walkę z górnikami. Według Beaty Szydło, Ewa Kopacz nie wie co robi.
- Została jej przedstawiona propozycja, której ona kompletnie nie rozumie. Zostało to zrobione źle, próba skłócenia ludzi, próba skłócenia regionu śląskiego i małopolskiego z resztą kraju, pokazywanie górników jako pazernych, chciwych, którzy walczą o przywileje. To jest retoryka, która od kilku dni jest przez polityków Platformy stosowana - tłumaczy poseł Szydło. - Można odnieść wrażenie, że o to komuś chodziło.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości zwraca również uwagę na inny wątek, który może okazać się kluczowy. Rząd chce zlikwidować cztery kopalnie bo...
- Już się mówi między wierszami, że być może ktoś to kupi, ciekawe za ile. Pamiętajmy, że sprzedaż kopalni to nie jest tylko sprzedaż majątku, to również prawo do wydobycia tego co jest pod ziemią – wyjaśnia Beata Szydło. - I druga kwestia to jest wpuszczenie na rynek taniego węgla rosyjskiego, czyli uzależnienie Polski po raz kolejny, już nie tylko gazowe, ale węglowe od Rosji. Próbuję wierzyć, że nie są to celowe działania.

WYSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z POSEŁ B. SZYDŁO
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: , Źródło:
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

gra w ansksję Slaska do niemiec,którzy otwarcie się pytają kiedy wrócą do hajmatu i tyle w temacie.Merkel egzekwuje za posadę Tuska!

W Internecie na FB można też wyczytać, że na „ hałdach leży circa 7-8 milionów ton węgla. Jeśli by sprzedać go tylko po 400 zł za tonę (mniej niż najtańszy węgiel w KW), to i tak otrzymamy… 2.800.000.000,- zł.- 3.200.000.000,- zł Słownie: dwa miliardy osiemset milionów zł – trzy miliardy dwieście milionów zł. Kwota wystarczająca do tego, aby z nawiązką spłacić zadłużenia całego górnictwa, nadto część środków przeznaczyć na rozwój branży. Po raz kolejny wygląda na to, że jedynym problemem Polski jest jej rząd. Przyczyną nierentowności Kompanii Węglowej jest system podatkowy. Tylko jego zmiana może pomóc w uratowaniu branży. Wydobywany w Polsce węgiel opodatkowany jest maksymalną stawką VAT, czyli 23%. Już tylko obniżenie jej spowodowałoby urentownienie produkcji Kompanii Węglowej bez jakichkolwiek dalszych zabiegów. Do tego podatek akcyzowy – ok. 30 zł na tonę (nie dotyczy odbiorców indywidualnych). Nadto kopalnie płacą tzw. opłatę eksploatacyjną (określoną kwotę pieniężną od każdej wydobytej tony) gminom, na terenie których węgiel jest wydobywany. Polskim wynalazkiem, niespotykanym w innych krajach, w których istnieje górnictwo, jest opłata od każdego wydrążonego metra wyrobiska pod ziemią oraz od zainstalowanych tam urządzeń”.

To niech pani nie wierzy. To są celowe działania !

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl