niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 września 2016

Akta TW "Tamiza" ujawnione. "Do Rzeczy" publikuje dziesiątki dokumentów

Dodano: 28.09.2014 [11:00]
Akta TW "Tamiza" ujawnione. "Do Rzeczy" publikuje dziesiątki dokumentów - niezalezna.pl
foto: dorzeczy.pl
"Do Rzeczy" opublikowało na stronie internetowej akta agenturalne TW ps. „Tamiza”, na które składają się: teczka personalna i dwa tomy teczek pracy tajnego współpracownika. "Postanowiliśmy jednak również opublikować akta paszportowe Witolda Kieżuna i tzw. ocenno-kontrolne Departamentu I MSW, powstałe w związku z jego wyjazdem do pracy w ramach ONZ w 1981 r.".

W związku z formułowanymi zarzutami i nieprawdziwymi ocenami zakresu relacji prof. Witolda Kieżuna z SB ujawnionymi w artykule Sławomira Cenckiewicza i Piotra Woyciechowskiego „Tajemnica Tamizy”, zdecydowaliśmy się opublikować najważniejsze materiały archiwalne dotyczące tej sprawy. Nie chcemy tutaj rozpisywać się na temat zawartości tych materiałów, nie chcąc czegokolwiek narzucać i sugerować - czytamy na portalu dorzeczy.pl.

Nie upubliczniono liczących 8 kart dokumentów lub ich fragmentów, w których znajdują się dane osobowe osób żyjących (z wyłączeniem Witolda Kieżuna) takie jak daty urodzenia, czy adresy zamieszkania. "Ze względu na obszerność zgromadzonego materiału (około 900 stron), nie publikujemy również wielu innych dokumentów związanych z tą sprawą, które zostały odnalezione  w różnych sprawach operacyjnych SB realizowanych w stosunku do osób na które donosił „Tamiza”.

Sprawa prof. Witolda Kieżuna wywołała dyskusję nie tylko wśród historyków, ale głos zabrali również publicyści.
"Zanim przeczytałam opublikowane w internecie dokumenty na temat prof. Kieżuna, zapytałam o zawartość jego teczki w IPN-ie kilka osób, które dokładnie ją przeczytały. I za każdym razem odpowiedź była ta sama – z dokumentów jednoznacznie wynika, że „Tamiza” był świadomym, cennym, tajnym współpracownikiem komunistycznej bezpieki. Tezy, że było inaczej, nie da się obronić. To przecież dzięki jego informacjom najpierw został rozpracowany, a później zwerbowany Wiesław Chrzanowski, widniejący w archiwach IPN‑u jako TW „Spółdzielca”. To właśnie „Tamiza” udzielił bezcennych dla bezpieki informacji na temat przebywających za granicą polskich naukowców. Twierdzenie, że to nie była żadna współpraca, jest zaklinaniem rzeczywistości i trwaniem w kłamstwie" - napisała Dorota Kania w "Gazecie Polskiej Codziennie".


Fot. dorzeczy.pl

Linki do dokumentów:

Część 1 - link
Część 2 - link
Część 3 - link
Część 4 - link
Część 5 - link
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Zastanawiam sie ile prawdy znajduje sie w tych dokumentach.1.Zobowiazanie-nie jest to zobowiazanie TW lecz zobowiazanie do zachowania w tajemnicy rozmowy przeprowadzonej na komendzie. 2.nigdzie nie widzialem na odrecznie sporzadzonych notatkach podpisu TAMIZA jest natomiast podpis profesora I przez kogos dopisane "OSWIADCZENIE".Jezeli byly by to donosyo byly by podpisywane "TW Tamiza" takie byly zasady w SB I w wojsku.Przed upadkiem PRL sluzby natomiast wiedzac,ze sie wszystko wali robily na potege falszywki by w przyszlosci miec materialy do manipulacji.Prosze przczytac "Tajna Historie Polski" plk.Piecucha opisuje w niej wynuzenia Generalow I wysokich oficerow MSW I WSW. Pozdrawiam

Patriotów niezłomnych mordowano,wysłano na Sybir,więziono.Patriotów zwodzono fałszywym państwem,oszukiwano fałszywą wolnością,oczerniano,odsuwano od stanowisk i od pracy i ci emigrowali wewnętrznie lub zewnętrznie. Resztę patriotów obłaskawiano pracą,tytułami,medalami,stanowiskami,hakami lub szantażem. Nieliczni przetrwali bez skazy,a wyjątki kontynuowały jakiś rodzaj walki. Dla wszystkich szansą byłaby lustracyjna ekspiacja i powiedzenie prawdy o sobie i systemie.Niestety pseudo lustracja, jaka była w Polsce,nie została wykorzystana jako szansa. Ale przecież przyzwoitemu człowiekowi nic nie stoi na przeszkodzie aby zlustrować się samemu i ujawnić publicznie swoje role. Ujawniano się po wojnie, dlaczego nie chcą ujawniać się dzisiaj? Z braku odwagi,z tchórzostwa. Trzęba uczciwej odwagi,by zejść z piedestału i zwolnić miejsce młodym.

Re:Ewa Gilas - kto tu jest pomiotem, broniąc pomiota,który wyrządzał Rodakom olbrzymia krzywdę.
A twój język to taki jakbyś wstała przed chwila z rynsztoka. Nie wierze,że jesteś płcią piekną,
ponieważ sie bardzo brzydko wyrażasz i oceniasz ludzi z rudymi włosami tak potwornie.Oj,ty
prymitywie pojeciow-moralny!!

Donosy ,,TW,,Bolek,, czy TW Prorok były konkretne i grożne.
Tu puki co są kiepskie materiały w sensie szkodzenia Polakom i Polsce.
http://www.youtube.com/watch?v=0w0TtwVFuvY
http://www.youtube.com/watch?v=0SrH2M9Spqo

Poznałem tzw."komunę" i wiem, że kiedyś każdy kto chciał trochę zobaczyć świata, trochę coś znaczyć i zaistnieć musiał podpisać odpowiedni dokument zależny od wagi sprawy. Nawet wyjeżdżający do pracy zagranicznej zwykły robotnik był weryfikowany pod względem ideowym i najczęściej był to przynajmniej członek PZPR. Na pewno każdego wyjeżdżającego weryfikowały najważniejsze komórki aparatu w zakładzie oraz odpowiednie szczeble w miejskich, wojewódzkich i krajowych strukturach PZPR, SB i WSI. Osoby które miały ambicje zawodowe lub inne natychmiast były werbowane albo skazywane na samotność, biedę i brak perspektyw, co oznaczało że nie potrafiły się one przystosować do warunków jakie stworzyła "komuna" wskazywane były jako pasożyty albo co najmniej jako ludzie bez inicjatywy nic nie znaczący nie nadający się do niczego a nawet jako wrogowie Polski. Myślę, że tylko ludzie sprytni szybko połapali się o co chodzi i jeśli mieli dusze patrioty i katolika to przyczynili się do zmian, albo szybko wyjeżdżali z Polski. Takie osoby jak jak Kukliński albo L.K. to właśnie przykład, jak można było robić karierę a jednocześnie nie zapomnieć o tym "kim się jest" i co jest "najważniejsze". Dzisiaj trudno ocenić kto kim naprawdę był i kim jest obecnie, jednakże po "owocach ich poznacie" a "prawda nas wyzwoli" to jedyna nadzieja dla wielu milionów Polaków marzących i myślących tak jak JP II. Podziwiam Ojca Rydzyka, gdyż tylko on wie jak się poruszać w polskiej doczesności. Myślę że On wie jak oceniać po owocach i wie co to znaczy że prawda nas wyzwoli dlatego chcą i będą chcieli rozwalić RADIO MARYJA, TRWAM i wszystkie dzieła. Obecnie skazywany jest na samotność gdyż nikt w Mediach państwowych o nim nic nie mówi, oni czekają aby znów uderzyć. Media patriotyczne Niezależna, Wpolityce etz. są zbyt słabe aby dokonać przełomu, ale dobrze są byle pomagały bo inaczej wszyscy zginiemy w niepamięci.

no i co? nic z tych dokumentów nie wynika. To są podania o paszport, prof. i jego żony, każdy kto wyjeżdżał składał takie same a po powrocie pisał sprawozdanie z pobytu i na tej podstawie dostawał dowód a paszport oddawał na MO

żadne halo.

proponuję posłuchać samego prof. Kieżuna

http://www.pomniksmolensk.pl/movie.php?vimeo=1&no=106308804#movie

I jeszcze jedno, pierwsza reakcja prof. była słuszna. Należało sobie palnąć w łeb skoro się zdradziło przyjaciela. W najlepszym razie był pan podwójnym agentem a pomoc w uwikłaniu Wiesława Chrzanowskiego to hańba.

Halicz nie poszedł na układ i siedział, pan studiował i gładko trafił do Nbp... Po panu podobną karierę przeszła hgw. Ale już koniec ztym, lepiej było się przyznać samemu, Polacy by wybaczyli. Pańska reakcja jest identyczna jak bp Wielgusa. I tego zapomnieć się nie da.

a ja wciąż nie jestem przekonany że wiedział o tym że był zarejestrowany - z którego to konkretnie z tych dokumentów wynika? gdzie się podpisał jako TW? gdzie jakiś meldunek a nie wtórna notka esbeka? źródłem informacji był ale nie TW - może nieuważnie czytam i ktoś mi podpowie w którym z tych dokumentów i na której stronie jest dowód na te oskarżenia nie napisany przez esbeka tylko przez profesora

O czym do cholery dyskusja, albo ktoś przez całe życie zachowywał się godnie i jest bohaterem autorytetem dla młodych, takich stawiać na piedestały za niezłomność/ tacy najczęściej leżą w nieznanych grobach/ albo ktoś się ześwinił i nie ważne z jakich powodów i kiedy, takiego można co najwyżej wspominać.

Tragiczna postać z profesora. Nie wiem jak inteligentny, wykształcony człowiek z takim patriotycznym bagażem doświadczeń dał się kupić ubeckim mordercom. Wielu jego kolegów oddało życie za Polskę, a wielu miało ograniczone życie w socjalistycznej Polsce nie mówiąc o kształceniu się, a tym bardziej o uzyskiwaniu tytułów naukowych.(mówimy o latach 1950-1960) Mogę go zrozumieć, że chciał wyjechać z Polski i chciał zajmować wysokie stanowiska w urzędach i przedsiębiorstwach. Facet nie głupi to nie podpisał ale tylu papierów SB nie spreparowała bo tam zatrudnione były lenie i nieuki z wyjątkami. Niestety donosił na kolegów naukowców, pewnie nikomu z nich nie stała się krzywda bo większość nie wróciła do Polski i była Żydami. A prof. Langred (Żyd. mówił, że Polacy znienawidzą Żydów za udział Żydów w UB i mordowanie Polaków.( to tak, że sami Żydzi mówili o mordowaniu Polaków.
I do tych co nie widzą podpisanego oświadczenia współpracy profesora, ale jest podpisane oświadczenie o nie ujawnianiu współpracy, rozmów jego z sbekami. Niestety wygląda na to, że profesor się z Q...ł. i to bardzo. Historia Polski napisana jest przez proletariuszy i dlatego nie ma lustracji bo pewnie wiele takich kwiatków jest, z ludźmi kościoła włącznie.

Szanowny Pani Oba,
Niestety, ale podzielam pańską opinię, podaję jeszcze raz zarobek specjalisty ONZ: ok. 3 tys. USD/m-c, 2 miesiące urlopu (zwykle to były kraje rozwijające się), zapłata za dzieci w szkole zagranicznej, (zwykle to była Wlk. Brytania), samochód służbowy, służba (ogrodnik+kucharz), bilety na 1 klasę dla całej rodziny (zona + dzieci), paszport ONZ, ważny na wszystkie kraje świata. A w Polsce taki Pan by zarabiał 20- 50 USD na miesiąc i cześć!, wtedy taki specjalista mógł domek w Krakowie kupić za 3 miesięczną pensję. no i dzieci w najlepszych szkołach, w Szwajcarii też!

do Zenusia !!! ....Prawdziwi Polacy Ci co NIE podpisali lojalki z SB przed wyjazdem do USA byli non stop inwigilowani najpierw w Kraju potem po wyjeźdźie za granicą. Ale oni stanowili zaledwie kilka procent całości, to tak był dla zasłony dymnej robione. Reszta to polaczki, sprzedawczyki ... może twoja ciocia zaliczała się do tych 2-3 % tego nie wiem, ale nie próbuj wmawiać kłamstw obecnie Polakom, że można było bez większych problemów wyjechać z Polski i że twoja ciocia nie była tutaj wyjątkiem !. Zalecam, może spróbuj poznać lepiej biografię cioci !!!.

ja przestaję czytać DO RZECZY definitywnie i jeżeli tacy ludzie jak Zychowicz nadal będą w Republice (daję na zniknięcie Zychowicza z Republiki 1 miesiąc) albo Terlikowski będzie na salonach u Wojewódzkiego albo NIEZALEŻNA będzie uczestniczyć w takich skandalicznych akcjach jak ta to niestety przestanę oglądać Republikę czytać GPC czy NIEZALEZNĄ. Opamiętajcie się

Szanowny Panie seneka,
Przykro mi, ale jest pan w błędzie, proszę zapoznać się z moimi wpisami, jak wyżej, radzę pomyśleć.

Jak widze nalezysz do tych, ktorzy nie utracili zdolnosci analizy wydarzen i wyciagania wnioskow z faktow.

Możecie sobie wraz i innymi idiotami wypisywać na temat Pana Kieżuna co się tylko wam podoba.
Mam to w 4literach.
Dla mnie jest to człowiek, który jest wzorcem patrioty.
To tyle zazdrosne i zawistne łajzy.

A co na to wszystko sam prof Kieżun? Parafrazując słowa Zagłoby: Mości panie pacierz mów, zamiast nas
o prawo pytać...A jeśli masz co powiedzieć na swoją obronę,to mów prędko,bo żywej jednej duszy nie znajdziesz, która by się za tobą ujęła!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl