niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Breslau powraca do Niemiec

Dodano: 10.09.2014 [07:25]
Breslau powraca do Niemiec - niezalezna.pl
foto: Magdalena Piejko/Gazeta Polska
Niemcy zamienili polską nazwę Wrocław na Breslau – tak oznaczone są drogowskazy ustawione wzdłuż autostrady łączącej Lebau ze Zgorzelcem. To jeden z wielu przykładów prowadzenia przez Niemcy spójnej polityki historycznej – mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" polski historyk prof. Jan Żaryn.

- Biorąc pod uwagę te pozornie mało ważne tabliczki, widać, że polityka historyczna to wciąż istotna kwestia. Przesłanki polityki historycznej naszego zachodniego sąsiada są oczywiste zarówno dla niemieckich polityków, jak i regionalnych służb odpowiedzialnych za oznaczanie dróg – komentuje prof. Żaryn. – Niemcy nie postępują tak, jak my to robimy w wypadku nazw wschodnich miast, które należały do Polski, oznaczając je jako Lviv oraz Vilnius. Nie zastanawiają się, czy sąsiedzi się na nich obrażą. To część ich spójnego planu rewindykowania terytoriów, które kiedyś do nich należały. Ta postawa jest szczególnie istotna teraz, w kontekście wydarzeń na Ukrainie, kiedy kanclerz Merkel tak naprawdę decyduje, czy i gdzie w Polsce będą stacjonowały siły NATO – dodaje Żaryn.

– Oznaczanie dróg to tylko wierzchołek góry lodowej w napiętych stosunkach polsko-niemieckich. Polska Tuska nie podnosi problematycznych tematów, ponieważ robi się wszystko, żeby nie zaogniać stosunków z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS, szefowa parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech. – Tymczasem sytuacja Polaków w Niemczech wygląda coraz gorzej – zaznacza posłanka. – Zamykane są polskie placówki dyplomatyczne, Polacy wciąż nie mają statusu mniejszości, rząd nie protestuje przeciwko kłamliwym paszkwilom, jak pokazywany ostatnio film „Nasze matki, nasi ojcowie” – wymienia przewodnicząca zespołu.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Oto skutek czułych uścisków pana premiera Mazowieckiego z kanclerzem Kohlem w 1989 roku.

To ja proponuje zmienic(nie zamienic)Berlin na staroslowianski Drzewin.

"Tymczasem sytuacja Polaków w Niemczech wygląda coraz gorzej – zaznacza posłanka. – Zamykane są polskie placówki dyplomatyczne, Polacy wciąż nie mają statusu mniejszości" - LOL ... Jakiego statusu mniejszości? W Unii Europejskiej można zamieszkać i podjąć pracę w dowolnym kraju. Wystarczy posiadać obywatelstwo Europejskie. A Polacy takowe posiadają.

Tymczasem sytuacja Polaków w Niemczech wygląda coraz gorzej – zaznacza posłanka.

Tymczasem sytuacja Polaków w Polsce wygląda coraz gorzej – zaznaczam ja.
Np. KL Buchenwald i KL Ravensbrück to „polskie obozy śmierci”.
albo
Szokujący incydent! W rocznicę 1 Września policja szykanuje uczestników demonstracji pod niemieckim konsulatem.
albo
„Antyniemiecki folklor w Gdańsku”? Niemcom przeszkadza Rota
albo
W rękach niemieckich jest już sto procent mediów regionalnych

Jesteśmy jak ta dziwka, wyobracana przez wszystkich łącznie z kundlem z podwórka, uprzedzająco grzeczna dla wszystkich, bo każdy może jej splunąć w oko i zasadzić kopa.

No, ale w Polsce też używamy naszych, spolszczonych nazw. Na przykład Drezno czy Praga. W polskiej telewizji nie słyszymy nazw Koln, Kromeriz czy Olomouc tylko Kolonia czy Ołomuniec. Trudno wymagać od Niemców aby wymawiali Wroclaw łamiąc przy tym języki.

Konflikt Ukraina-Rosja stracil swoj lokalny charakter, teraz jest to juz konflikt, ktory ma znaczenie dla calego swiata i dla utrzymania pokoju w swiecie. Dlatego nie zgadzam sie z jedna z tez artykulu "[...] Kanclerz Merkel [...] decyduje czy [...] w Polsce będą stacjonowały siły NATO". W sklad NATO wchodzi 60 panstw, ktore nie pozostawia tak waznej decyzji jak ustanowienie kontygentu w Polsce, tylko i wylacznie Niemcom. Ta utrata wplywy na to co stanie sie w naszej czesci Europy, jest cena jaka Niemcy obecnie musza zaplacic za to, ze w imie wlasnych interesow nie chcialy prowadzic twardej polityki wzgledem Rosji od chwili gdy pojawily sie juz pierwsze znaki, ze faktycznie taki konflikt powstaje.

co robicie aby PiS , a tym samym Polska wygrała wybory ?

Po doświadczeniach I i II Wojny, Niemcy zmienili doktrynę anschlussu: militarną na "dyplomatyczno"-gospodarczą.

A w Polsce pisze na znakach Praga, czy Praha, Drezno czy Drezden, Lwow czy Lviv ? Oczywiście pisze po polsku wiec w czym problem.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl