niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 października 2016

Godło zniknie z munduru leśnika

Dodano: 05.06.2014 [21:13]
Godło zniknie z munduru leśnika - niezalezna.pl
foto: patryk1/sxc.hu
Ministerstwo Środowiska chce, aby z mundurów leśników zniknęło godło państwowe. Orzełek do tej pory znajdował się na wyjściowych czapkach, które mają nie być już częścią umundurowania. Godło zniknie również ze stroju roboczego i codziennego. – To kolejny przykład deprecjonowania zawodu leśnika przez obecną władzę. Nie zdziwię się, gdy za chwilę w ogóle zlikwidowany zostanie mundur – mówi „Codziennej” Dariusz Bąk, leśnik i poseł PiS‑u.

Orzeł Biały jest elementem munduru leśnika od 200 lat, a dokładniej od czasów Królestwa Polskiego. Mimo że w tamtym czasie oficjalnym godłem państwowym był dwugłowy orzeł carski, to jednak leśnicy nosili symbol białego orzełka. To on znajdował się na guzikach mundurów, a także na czapkach służby leśnej.

Symbol, którego nie ruszyli zaborcy i który dotrwał do teraz, nie podoba się jednak Ministerstwu Środowiska. Urzędnicy postanowili sprawę rozwiązać. Dlatego w październiku ubiegłego roku w przygotowanym projekcie nowych mundurów leśników usunęli orzełka. Spotkało się to jednak z ostrym sprzeciwem służby leśnej. Pod koniec maja ministerstwo przedstawiło nowy projekt. Orzełek wprawdzie powrócił na guziki munduru wyjściowego, ale ciągle próżno go szukać na innych częściach garderoby.

– W nowo projektowanym wzorze mundurów leśnika odstąpiono od czapki do stroju wyjściowego, dlatego zastosowanie wizerunku orła na czapkach do mundurów codziennego i terenowego było niezasadne. Stylizowany wizerunek orła pozostaje natomiast na guzikach munduru wyjściowego – mówi „Codziennej” Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Jak tłumaczy, zmiany są wprowadzane na wniosek dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Potrzebę nowelizacji zgłosiły przedstawicielstwa związków zawodowych reprezentujących środowisko leśników ze względu na liczne wady, jakie posiada obecnie użytkowany wzór mundurów – wyjaśnia rzecznik ministerstwa. Dodaje też, że nowo zaprojektowany wzór ma „nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, mające na celu zapewnić odpowiednią wytrzymałość i trwałość oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne”.

Tymczasem związki zawodowe nie godzą się na pozbycie się orzełka ze stroju leśników. – Nie będzie naszej zgody na usuwanie narodowych symboli z munduru – podkreśla Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. – Trudno powiedzieć, co chce osiągnąć ministerstwo przez te zmiany. Może chce się wpisać w nurt, który głosi, że trzeba walczyć ze wszystkim, co polskie – zastanawia się Kuszlewicz.

– Orzełek na mundurze to element historii Lasów Państwowych. Od początku istnienia tej instytucji, tj. przez 90 lat, był on obecny na mundurze służby leśnej. Teraz po bolszewicku mówi się „dość”. To już nie dziwi, bo od kilku lat trwa odzieranie z honoru leśników, jednej z bardziej patriotycznych grup społecznych w Polsce – podkreśla poseł Dariusz Bąk z PiS‑u.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Usunięcie orzełka z munduru leśnika i wprowadzenie zamiast maciejówki kapelusza jest poprostu głupie i w sumie uwlaczające. Służba mundurowa w kapeluszach? KPINA! Ale jak czytam komentarzę, to widzę, że jednak większość nie wie iż za zmianami w mundurach nie stoją urzędnicy MŚ tylko urzędniczy PGL LP. Proponuję zadać pytanie LP ile pieniędzy publicznych zmarnowały w ciągu ostatnich 10 lat na tworzenie zespołów zadaniowych do opracowania nowych mundrów? Idąc dalej, przyjżycie się tym nowym mundurom leśnym oraz ofercie firmy tagart robiącej ciuchy dla myśliwych? Widać podobieństwo? No jak wiadomo praktycznie cała wierchuszka LP to myśliwi więc chcą dać zarobić swoim znajmomym z polowań. Proste.
Poza tym jeżeli piszecie o prywatyzacji, to komu na niej zalezy jak nie wysoko postawionym rodzinom lesnym, które juz teraz za grosze kupują majątek skarbu państwa w postaci domów i działek. LP to czysty nepotyzm, bez wujków,ojców i matek nie ma co liczyć tam na wysokie stanowiska. Wystarczy zobaczyć np. jak ustawiona jest rodzina byłego dwukrotnego dyerektora LP, zajmują same stanowiska kierownicze...

zaraz w ogóle zniknie godło z naszych urzędów, szkół, bo "nasz" rząd nie ma szacunku dla symboli Polski!
przeciez "prezydent" Komorowski lansował czekoladowego orła !!!
obecna władza jest zgubna dla Polski i tożsamości narodu polskiego

Czego by sie nie dotknac I gdzieby sie nie objerzec to zawsze jest widoczne jak na dloni, czerwona zaraza bedzie sie bic z obcymi dla niej symbolami, bic sie I to na ostra amunicje.

kiedy nas szlag trafi na tyle zeby ta cholote przepedzic na cztery wiatry?.

Czerwona zaraza precz z brudnymi lapami od ORLA.Niech lemingrady teraz podziwiaja kogo wybrali juz niedlugo za was sie wezma lemingi bo kasa im sie konczy.To co na skubaliscie bedziecie musieli oddac czerwonej zarazie.

Z uporem maniaka urzędasy starają się wyeliminować nasze godło. Już kiedyś na stronach ministerstw pojawiły się jakieś dziwne "mazy" a zniknął orzeł lecz po licznych protestach powrócił. Może to nie nasi a unijni coś knują, wszak lasy mają być prywatyzowane i nie będzie przecież u niemieckiego np właściciela urzędował leśnik z polskim orzełkiem.

Dwór, fakt spalony...ale że EUbaronessa sie puszcza to nic nowego...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl