Nie ma „dobrych Rosjan”

Kilka dni temu sporą popularność zdobyła fotografia dwóch młodych Rosjanek, które na warszawskiej ulicy demonstrowały swój sprzeciw wobec inwazji na Ukrainę. W światowych mediach krążyły zaś zdjęcia pojedynczych osób trzymających antywojenne transparenty w Moskwie. Te gesty należy docenić. Nie zmieniają one jednak faktu, że 99,99 proc. rosyjskiego społeczeństwa nie robi nic, aby sprzeciwić się władzy. Co więcej, Rosjanie tę władzę po prostu lubią. Nie wątpię w zachwyty rosyjskich emerytek z Krymu nad Władimirem Putinem, bo na studiach sam spotykałem Rosjan, którzy z miłością do Putina się nie kryli. W Polsce często powtarzana jest sentencja „Rosjanie to naród dobrych ludzi, ale władzę mają złą”. Zła władza jednak jest w Rosji od wieków, nie od 1999 r. I Rosjanie przez wieki wiernie jej służyli. Polacy zawsze buntowali się przeciw wrogom wolności – czy to zewnętrznym, czy wewnętrznym. Rosjanom to do głowy nie przychodzi. Akceptując Putina, wielbiąc go, są tak samo winni jego zbrodniom, jak on sam.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Problem z orderem św. Grzegorza

Przyznanie przez Stolicę Apostolską w imieniu papieża Orderu św. Grzegorza Wielkiego holenderskiej aborcjonistce (co miało być zachowaniem standardowym wobec delegacji rządowej) pokazuje niestety jedną z dwu rzeczy.

Albo jest tak, że nikt w Watykanie nad niczym nie panuje, a pewne procedury stosuje się na ślepo, co w istocie całkowicie deprecjonuje znaczenie nawet Orderu św. Grzegorza, albo stare zasady powinny jak najszybciej przestać obowiązywać, bo w naszych czasach są one zwyczajnie niebezpieczne dla nauczania Kościoła i jego spójności. Może sto lat temu odznaczanie przedstawicieli obcych rządów miało sens, ale obecnie stało się narzędziem uwiarygodniania polityków jawnie wrogich nauczaniu Kościoła (a takich, trzeba pamiętać, jest większość). Jest oczywiście i trzecia możliwość, że ktoś zrobił to absolutnie celowo (a tego też bym nie wykluczał), ale to już jest kwestia do zbadania przez Stolicę Apostolską, więc pozostawiam ją na boku. Oba pierwsze wypadki powinny nas zaś prowadzić do prostego wniosku: należy albo skasować Order św. Grzegorza, albo zacząć go rzeczywiście przyznawać tylko osobom zasłużonym dla Kościoła, a nie z przyczyn protokolarnych.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl