Gdzie nie spojrzeć - stalinowskie dzieci. Rozmowa z Wojciechem Cejrowskim

Grzegorz Jakubowski/PAP

Joanna Lichocka

Dziennikarka telewizyjna, publicystka, autorka filmów dokumentalnych, posłanka na Sejm, od 2016 r. członek Rady Mediów Narodowych.

Kontakt z autorem

Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej - mówi Wojciech Cejrowski, podróżnik, pisarz i dziennikarz, w rozmowie z Joanną Lichocką z „Gazety Polskiej”.

Śpiewa Pan „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. To o takich jak Pan zatem prezydent Bronisław Komorowski mówił w Dzień Niepodległości, że trzeba śpiewać za nich, za tych, którzy nie zauważyli jeszcze, że mamy wolną Polskę.

Przestałem słuchać, co mówi pan Komorowski. Te głupoty słowne i ciągłe wpadki spowodowały, że teraz już nie chcę się denerwować ani wstydzić za niego. A w sprawie niepodległości mam inne zdanie i tyle. Pan Komorowski twierdzi, że oddanie władzy organom unijnym to nie jest utrata suwerenności, ja uważam na odwrót.

„Precz z komuną!” jest nadal aktualne?
A nie jest? Czy Pani nie zauważyła w polskich instytucjach władzy Oleksego, Millera, Kalisza i tych wszystkich działaczy PSL, którzy w stanie wojennym byli „towarzyszami ludowcami”? Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej.

Poszedł Pan na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców. Potem publicznie wyraził Pan uznanie, że spalono tęczę.
Narodowcy jedynie złożyli papiery w urzędzie, a poszły ogólnie wszystkie środowiska niepodległościowe – widziałem przeróżne flagi, bannery. Szedłem z Mamusią otoczony przez trzy kontrastowe drużyny kiboli. Było piknikowo.
Uznanie dla spalenia tęczy owszem, wyraziłem, gdyż uważam, że zamiast ukrywać swoje opinie i poglądy, powinniśmy je pokazywać. Prawda nas wyzwoli, a nie dziennikarstwo tak zwane obiektywne, czyli udające, że poglądów nie ma.
Spalenie tęczy... można różnie odbierać: jest aspekt religijny, czyli bluźnierstwo, jest światopoglądowy, jest kulturowy, jest estetyczny... To dziełko nie było „artystyczne”, tylko zwyczajnie brzydkie; pospolite i bez wyobraźni. Teraz jest lepsze. Teraz na pewno ma w sobie więcej ze sztuki, bo 11 listopada odbył się performance z ogniem, a teraz jest kolejny performance z zawieszaniem kwiatów. Dopiero po 11 listopada ta rzecz, ta tęcza, ożyła i nabrała walorów dzieła sztuki. Co nie zmienia faktu, że stanowi bluźnierstwo i należy ją usunąć. Poza tym do palenia prowokują władze Warszawy – butne wypowiedzi HGW, że odbuduje tęczę tyle razy, ile będzie spalana – za pieniądze warszawiaków, którzy ewidentnie tęczy nie chcą. HGW jako organ ma obowiązek pracować dla wszystkich, łagodzić konflikty, a podsyca je, stając po stronie mniejszości – w ten sposób zaprasza do „zabawy w palenie tęczy”. Wyraźnie prowokuje.
Ale wie Pani, mnie coś zupełnie innego chodziło po głowie, gdy ucieszyło mnie spalenie tęczy – to były te same radosne emocje, które czułem, kibicując Frasyniukowi w stanie wojennym. Frasyniuk to był wtedy w propagandzie „terrorysta” i jednocześnie mój osobisty bohater. I jeszcze jeden moment, który mi chodzi po głowie, kiedy słucham o tych kilku petardach wrzuconych przez płot ruskiej ambasady – Stefan Niesiołowski działał czynnie w „organizacji terrorystycznej”, która przygotowywała wysadzenie w powietrze muzeum Lenina. Zbierali trotyl, robili testy w terenie – Niesiołowski robił bomby. Na wieść o tamtym zamachu (na Lenina) naród dostał pozytywnego kopa, wszyscy szeptali o tym z radością, chociaż ze sprawców zrobiono kryminalistów i skazano za terroryzm. Ja więc dzisiaj dziwię się tym panom, kiedy oni krytykują zachowania pod ruską ambasadą. Przecież to są zachowania z tych samych pobudek. O co więc chodzi?

O przemoc. I głupotę albo prowokację. Palenie tęczy jest zwyczajnym wandalizmem, obrzucenie ambasady wyglądało jak prowokacja, którą świetnie wykorzystała Moskwa do upokorzenia Polski i pokazania w zachodnich mediach „nazistowskich chuliganów”. Żaden z tych czynów nie był bohaterstwem.
No to się nie zgadzamy. Palenie ruskiego czołgu na Węgrzech w roku 1956 to też wandalizm? Zależy, kto ten czyn ocenia. Głaskanie Moskwy nie ma sensu, a upokorzenie Polski, o którym Pani mówi, jest bardzo dobre w dłuższej perspektywie. Polacy nie lubią być upokarzani, szczególnie przez Moskala. Pojawia się więc teraz irytacja (pozytyw!) i spostrzeżenie, że PO to lizusy, które nie potrafią lub nie chcą radzić sobie z takimi prostymi sprawami. A to jest sprawa prosta do załatwienia. Porządny minister spraw zagranicznych i patriota załatwiłby to w 3 minuty za pomocą listów, w których odpowiedziałby Moskwie moskiewskim językiem, przypomniał kilka ich zbrodni dla równowagi. Za „nazistowskich chuliganów” można pięknie odpowiedzieć „nazistowskim sojusznikom”. Pani pytanie prezentuje postawy niesuwerenne.

Dlaczego tęcza na placu Zbawiciela ma być symbolem homoseksualizmu? Z tego co wiadomo, nie była jako taki symbol zaprojektowana, wcześniej stała na murach klasztoru Wigry, gdy jeszcze był Domem Pracy Twórczej.
Ona nie „ma być”, tylko jest symbolem sodomitów. Przed spaleniem żadna strona debaty tego nie kwestionowała. Sodomici cieszyli się, gdy tęcza stawała na placu Zbawiciela i ogłosili, że nareszcie mają swój pomnik. A po spaleniu – jak zauważył Stanisław Michalkiewicz – to oni, a nie artyści czy meteorolodzy, poczuli się zaatakowani i nazwali spalenie tęczy „homofobią”.
Tęcza zmieniła miejsce i zmieniła kontekst. Czym innym jest świeca ustawiona na ołtarzu, czym innym ta sama świeca wsadzona w tort, a jeszcze czym innym wsadzona w tyłek, prawda?
Nie odkręcajmy teraz kota ogonem, że wciąż chodzi o biblijny znak po potopie, kiedy pederaści zwołują się pod tą tęczą na homoseksualne pocałunki.

Czy przypadkiem nie jest zamierzeniem postkomuny, by przedstawiać środowiska wolnościowe, prawicowe przez pryzmat tych problemów? By prawicę wpuścić w kanał debaty dotyczącej homoseksualizmu, gender itp.? I żeby przy tej okazji okazywała się zwyczajnie nie nazbyt mądra – bo wszędzie widzi gejowskie symbole i cieszy się ze spalenia tęczy, która większości warszawiakom nie przeszkadzała?
A co się Pani ogląda na to, co „zamierza postkomuna”? Co to Panią obchodzi? I cóż w tym złego, gdyby okazało się, że prawica jest „nie nazbyt mądra”? I kto tu ma być sędzią mądrości – te głupki z lewej strony, ci nieszczerzy cynicy, którym żadna prawica nigdy się nie będzie podobać? Niech się Pani na nich nie ogląda, tylko plwa i robi swoje.

Obchodzi mnie to, co widzą Polacy. To, że środowiska, które określają się jako prawica, kompromitują ją w ich oczach. Już nawet nie mówię o agresji. Tylko właśnie o głupocie. W efekcie może ktoś zapytać: to z książeczek dla dzieci też będziecie wycinać tęczę?
Tak! Będziemy, jeśli to będzie tęcza symbolizująca zboczenie, a nie będziemy wycinać, jeśli pojawi się w kontekście biblijnego potopu.

Powtarzam, ta tęcza nie stanęła na placu jako symbol homoseksualistów. To, że zaczęła mieć takie znaczenie, jest wielką zasługą właśnie tzw. prawicy, która przyjęła narrację gejowską. Ale porozmawiajmy o tym, co zdarzyło się po Pana słowach. „GW” natychmiast chciała zdjąć Pana program z TVP.
Ja też chciałbym zdjąć mój program z anteny TVP, gdyż Telewizja Polska okrada twórców tego programu, odmawiając im należnych tantiem. Powtarzają te moje filmy do znudzenia i nie płacą za powtórki, choć zobowiązuje ich do tego prawo autorskie. Granda. Zatem ucieszę się, gdy przestaną nadawać i niech mi to „Wyborcza” załatwi (śmiech).

Nie zauważyli, że już w TVP żadnych programów Pan nie robi. To bardzo było charakterystyczne dla pojmowania debaty i demokracji przez establishment III RP – prawica ma siedzieć w niszy, ma być marginesem.
Margines, czyli elita, więc na Pani miejscu nie obrażałbym się za to słowo.

Nie obrażam się – przeciwnie, też tak uważam. Ale Pan się przed tymi próbami broni – z powodzeniem. Właściwie jakim cudem?
Przed czym? Przed zepchnięciem na margines? Wcale się nie bronię, lubię robić programy niszowe, szczególne, wyróżniające się, inne, wyjątkowe. Pospolitych rzeczy nie lubię. I siedzę sobie na moim marginesie, na warszawskie przyjęcia nie chodzę, nikogo nie znam, nawet po tzw. naszej stronie. No choćby „Gazetę Polską” czytam, ale z nikim z Państwa się nie znam ani nie koleguję.

Prof. Chris Cieszewski, gdy przyjechał na konferencję smoleńską i zetknął się z mediami w Polsce, wpadł w osłupienie. – Jak mogliście na to pozwolić – pytał? Bo faktycznie, Polacy przyzwolili na poziom TVN czy „GW”, na stan i poziom debaty.
Polacy nie mieli tu nic do gadania, moim zdaniem. To jest stary układ: komuniści + kolaboranci + tajne służby i oni Polaków o nic nie pytają – oni dzierżą władzę.

Ale niemal nikt nie protestował. Była potężna demonstracja w obronie telewizji Trwam i wolności słowa i niewiele więcej. Teoretycznie mamy demokrację – choćby w wyborach Polacy mogliby coś zmieniać – nie zmieniali. Mogliby bojkotować, nie bojkotują. Akceptują ten stan rzeczy.
Nie ma Pani racji. Wierzy Pani w jakieś iluzje dotyczące demokracji i prezentuje bałagan pojęciowy.
Po pierwsze – to, co Pani nazywa „demokracją”, oznacza dyktaturę partii, która zdobyła najwięcej głosów. Wybory wygrywa mniejszość. Tak! Gdyby zsumować wszystkie głosy oddane na pozostałe partie – nie na PO – to wychodzi, że PO nie ma poparcia większości, lecz jedynie największe poparcie pośród partii, które startowały. Po drugie – system, który mamy w Polsce, to nie jest demokracja, tylko republika – obywatel nie rządzi, naród nie rządzi – rządzą zawsze jacyś przedstawiciele. I po trzecie, ci przedstawiciele nie są wybrani bezpośrednio, lecz wpisani na listy partyjne przez swoich szefów. Wygrywa lista, a nie osoba. Osoba zostaje w ten sposób przedstawicielem swojego szefa, a nie przedstawicielem narodu.
No i teraz Pani postulat, że Polacy „mogliby bojkotować, a nie bojkotują...” to, co Pani chciałaby zobaczyć, to już nie jest demokracja, tylko rewolucja. Naród głosuje w ten sposób w czasie powstań – poprzez aklamację (kogoś lub czegoś) oraz poprzez obalanie (kogoś lub czegoś). Są tylko dwie sytuacje, gdy naród rzeczywiście o czymś decyduje – okręgi jednomandatowe bez żadnych progów wyborczych, bez żadnego rejestrowania partii etc., czyli wolna amerykanka (głosuje i kandyduje, kto tylko chce), lub... głosowanie na ulicach.

Ostatnio „Newsweek” zrobił z Pana zdjęcia okładkę – jest Pan tam opisany jako idol prawicy z cytatem „Won z pederastami”. A w środku spisany wywiad z radia, gdzie chyba – nie słyszałam wywiadu – faktycznie coś takiego Pan powiedział? Zrobi Pan coś z tym?
O, jakie ładne pytanie. Niech Pan coś z tym zrobi, Panie Wojtku, trzeba to, trzeba tamto... A Pani coś z tym zrobi? Bo pytać łatwo, ale propozycji wyrażonej w konkretach nie widzę. A co niby miałbym robić? Pan Kwaśniewski (niespokrewniony!) zaprosił mnie do Polskiego Radia do audycji na żywo. I to była bardzo miła i dość łagodna rozmowa. Sporo w niej było uśmiechów – wzajemnych – i spora porcja szczerego zainteresowania poglądami drugiej strony. A potem w tajemniczy sposób „Newsweek” wszedł w posiadanie wybranych fragmentów tekstu spisanego z taśmy i tam, w druku, już nie widać tych uśmiechów... szczególnie że do tekstu dolepili nieudolny fotomontaż z jakichś starych zdjęć, też zresztą przedrukowanych z innego źródła. No cóż, więcej nie dam się panu Kwaśniewskiemu oszukać i tyle. Miał szansę zachować się inaczej niż jego koledzy z „Dużego Formatu”, ale jednak wybrał mały format. Plwać na to, łaskawa Pani.

Jeździ Pan i wędruje po świecie, ogląda inne ludy. A jak przyjeżdża Pan tutaj – to co Pan widzi? Jaki lud?
Mój lud – Naród Polski oraz wszy, które go oblazły. Kiedy ludzie pytają, skąd u mnie tyle łagodności wobec Indian, a jednocześnie tyle twardości wobec własnego narodu, odpowiadam, że tam jestem gościem i nie mam prawa głosu, a tu mam OBOWIĄZKI, jako członek mojej społeczności, obowiązki, by ją wraz z innymi Polakami budować, a nie tylko obserwować. Indian obserwuję, Polskę współtworzę – na tym polega różnica.

Jedną z najważniejszych naszych spraw narodowych stała się chyba sprawa smoleńska. Polska jest narodem posmoleńskim – mówi socjolog prof. Kurzępa, bo to wydarzenie, które odcisnęło się na nas wszystkich. Jarosław Marek Rymkiewicz napisał niedawno o tym wiersz „Krew”. Jego zdaniem ona jest wszędzie, każdy z nas jest nią poplamiony, chcemy tego czy nie chcemy. Czy Pan to widzi? Co Pan o tym myśli?
Nic. Strzela Pani powyżej mojej pokrywki. Dla mnie Smoleńsk jest wciąż jeszcze rzeczą praktyczną, sprawą do załatwienia, a profesor z poetą analizują Smoleńsk w kontekstach symbolicznych. Za wcześnie dla mnie. Najpierw wrak do domu, najpierw śledztwo, najpierw winowajcy i wyroki, a dopiero potem wiersze i symbole.

Co z tym poczniemy?
Z czym? Ze śledztwem? Na Katyń czekaliśmy pół wieku i nadal jeszcze trochę grzebiemy się w papierach. No ale przynajmniej mamy pewność, że Katyń to ludobójstwo i że winę ponoszą Ruscy, a nie Szkop. Smoleńsk, być może, też potrwa pół wieku. Ważne, byśmy nie ustali w wysiłkach.

Wyjeżdża Pan teraz – nie będzie Pana do maja. Czy to jest tak, że od Polski współczesnej trzeba na jakiś czas się urywać, by być szczęśliwym?
Taką mam pracę i takie życie, że mieszkam sporo za granicą. Nie da się uprawiać antropologii wyłącznie w bibliotece – trzeba jeździć w teren. A poza tym jaskółki odlatują na zimę do ciepłego, nie dlatego, że Polska im się nie podoba, tylko dlatego, że temperatura im nie odpowiada. Mnie też.
Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Sąd: kot sołtysa ma prawo chodzić…

Sejmik śląski dla Matki Bożej

Legia szykuje się na bitwę

Policja angażuje obywateli. Zgłoszą…

W poniedziałek całkowite zaćmienie…

Sąd: kot sołtysa ma prawo chodzić swobodnie

/ TeamK \ pixabay.com

Sąd w Bartoszycach uniewinnił dziś sołtysa Dzikowa Iławeckiego Stanisława Barana, którego policja chciała ukarać za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu kota. Według sądu, nie doszło do wykroczenia, bo biegający po wsi kot nikomu nie zagrażał.

Sprawa 9-letniego kota Felka, który „biegał luzem” po wiejskiej drodze, trafiła do sądu bo właściciel zwierzęcia odmówił przyjęcia mandatu od policji. Policjanci skierowali więc wniosek o ukaranie go z art. 77 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”.

Po trwającym od połowy lipca procesie Sąd Rejonowy w Bartoszycach uniewinnił obwinionego Stanisława Barana (zgadza się na ujawnienie nazwiska) od zarzucanego mu czynu i obciążył kosztami postępowania Skarb Państwa. Wyrok nie jest prawomocny.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Wierzejska przyznała, że kot faktycznie biegał luzem poza posesją sołtysa. Jednak - jak mówiła - zwierzę nie stwarzało choćby potencjalnego zagrożenia dla mieszkańców wsi i ich mienia. Dlatego - w ocenie sądu - nie można uznać zachowania właściciela za szkodliwe społecznie i „karygodne”, a tym samym nie spełniało ono przesłanek popełnienia wykroczenia.

Według sądu, obwiniony sołtys nie naruszył „zwykłych” (czyli powszechnie stosowanych przy trzymaniu określonego gatunku zwierzęcia) środków ostrożności, ponieważ w warunkach wiejskich jest „ogólnie przyjęte, że koty chodzą poza terenem nieruchomości ich właścicieli”.

Sołtys Baran powiedział po czwartkowej rozprawie dziennikarzom, że jest zadowolony z wyroku. Dodał, że jego zdaniem ta sprawa w ogóle nie powinna trafić na wokandę. Wyraził nadzieję, że jego kot poczuje się teraz „wolniejszy” i będzie już mógł swobodnie sobie chodzić. Żartował, że po powrocie do domu przeprowadzi z nim na ten temat „męską rozmowę”.

Podczas procesu okazało się, że tłem sprawy kota jest wieloletni konflikt sąsiedzki. W marcu tego roku sołtys trzykrotnie w ciągu kilku dni telefonował na policję, prosząc o przysłanie patrolu z powodu psa sąsiadki, który biegał po wsi bez nadzoru. Przy ostatniej z tych interwencji poinformował, że pies gonił po wiejskiej drodze za jego kotem.

Funkcjonariusze uznali wówczas, że skoro oba zwierzęta były luzem, to należy w ten sam sposób potraktować ich właścicieli. Kobieta została ukarana mandatem. Sołtysa wezwano na komisariat i również zaproponowano mandat, ale go nie przyjął. Ze względu na postawę stron konfliktu nie udało się doprowadzić do porozumienia między nimi. Dlatego funkcjonariusze postanowili sprawę obu zwierząt i ich właścicieli poddać pod ocenę sądu.
 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Mężczyzna wtargnął do siedziby…

Polacy coraz chętniej płacą smartfonem

Amerykański żołnierz zginął w…

Rosjanie przemycali imigrantów

Będzie zmiana limitu płatności…

Militaryzacja Krymu przez Rosję zagrożeniem dla praw człowieka

/ kremlin.ru

Ukraińscy obrońcy praw człowieka alarmują o postępującej militaryzacji zaanektowanego przez Rosję Krymu, co negatywnie wpływa na życie miejscowej ludności i prowadzi do ograniczania jej podstawowych swobód.

Raport w tej sprawie opracowała działająca na Ukrainie Krymska Grupa Praw Człowieka. Według niej na półwyspie rośnie liczba przestępstw, popełnianych na ludności cywilnej przez rosyjskich żołnierzy i tzw. rosyjską samoobronę, oraz szerzy się propaganda nienawiści i kultu przemocy w placówkach oświatowych.

„W ciągu 3,5 roku okupacji Krymu odnotowaliśmy wiele przypadków łamania praw człowieka, w czym uczestniczyli zarówno wojskowi Federacji Rosyjskiej, jak i przedstawiciele ugrupowań paramilitarnych. Wśród tych przypadków było przejmowanie własności prywatnej obywateli Ukrainy, w tym mieszkań należących do ukraińskich wojskowych, oraz własności prywatnych przedsiębiorców” - mówi współautorka raportu Iryna Siedowa.

„Ugrupowania paramilitarne, Kozacy i tzw. samoobrona Krymu, dopuszczają się ciężkich przestępstw, wśród których są zabójstwa, porwania i tortury. Rosyjskie władze wykorzystują także te struktury do napaści i zastraszania wszystkich, którzy nie zgadzają się z polityką Kremla” - dodaje Siedowa.

Krymska Grupa Praw Człowieka zwraca uwagę, że sprawcy tych przestępstw nie są ścigani przez rosyjskie władze na Krymie, a ugrupowania paramilitarne finansowane są z budżetu półwyspu.

Grupa zaznaczyła także w swoim raporcie, że wbrew prawu międzynarodowemu mieszkańcy Krymu powoływani są do rosyjskiej armii, co - jej zdaniem - jest poważnym naruszeniem przyjętych na świecie norm.

Druga część raportu mówi o militaryzacji życia społecznego na Krymie, która dotyczy przede wszystkim oświaty. „Propaganda nienawiści i kult przemocy stały się częścią edukacji dzieci, które nauczane są w szkołach walki o Rosję z bronią w ręku” - czytamy.

„Dzieciom narzucana jest wyłącznie rosyjska tożsamość, co prowadzi do utraty związków z państwem ich urodzenia i obywatelstwa, Ukrainą” - podkreśliła szefowa Krymskiej Grupy Olha Skrypnyk.

Po prezentacji na Ukrainie dokument, który przygotowała Grupa, będzie rozpowszechniany w instytucjach i organizacjach międzynarodowych, a zawarte w nim fakty będą dowodami w procesach przeciwko Rosji - oświadczyli autorzy raportu.

Rosja zajęła należący do Ukrainy Krym w 2014 roku w następstwie interwencji militarnej i referendum, którego wyników nie uznały ani władze w Kijowie, ani Zachód. Zgodnie z prawem międzynarodowym Krym pozostaje częścią terytorium Ukrainy

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Dronem przemycono paczkę do więzienia

Wyłączą Big Bena na cztery lata?

Ponad sto ofiar powodzi i lawin błotnych

Francuzi niezadowoleni z nowego prezydenta

Tomasz Sakiewicz w Puławach. Sala za mała -…

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl