Gdzie nie spojrzeć - stalinowskie dzieci. Rozmowa z Wojciechem Cejrowskim

Grzegorz Jakubowski/PAP

Joanna Lichocka

Dziennikarka telewizyjna, publicystka, autorka filmów dokumentalnych, posłanka na Sejm, od 2016 r. członek Rady Mediów Narodowych.

Kontakt z autorem

Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej - mówi Wojciech Cejrowski, podróżnik, pisarz i dziennikarz, w rozmowie z Joanną Lichocką z „Gazety Polskiej”.

Śpiewa Pan „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. To o takich jak Pan zatem prezydent Bronisław Komorowski mówił w Dzień Niepodległości, że trzeba śpiewać za nich, za tych, którzy nie zauważyli jeszcze, że mamy wolną Polskę.

Przestałem słuchać, co mówi pan Komorowski. Te głupoty słowne i ciągłe wpadki spowodowały, że teraz już nie chcę się denerwować ani wstydzić za niego. A w sprawie niepodległości mam inne zdanie i tyle. Pan Komorowski twierdzi, że oddanie władzy organom unijnym to nie jest utrata suwerenności, ja uważam na odwrót.

„Precz z komuną!” jest nadal aktualne?
A nie jest? Czy Pani nie zauważyła w polskich instytucjach władzy Oleksego, Millera, Kalisza i tych wszystkich działaczy PSL, którzy w stanie wojennym byli „towarzyszami ludowcami”? Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę. No to „Precz z komuną!” należy się jak najbardziej.

Poszedł Pan na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców. Potem publicznie wyraził Pan uznanie, że spalono tęczę.
Narodowcy jedynie złożyli papiery w urzędzie, a poszły ogólnie wszystkie środowiska niepodległościowe – widziałem przeróżne flagi, bannery. Szedłem z Mamusią otoczony przez trzy kontrastowe drużyny kiboli. Było piknikowo.
Uznanie dla spalenia tęczy owszem, wyraziłem, gdyż uważam, że zamiast ukrywać swoje opinie i poglądy, powinniśmy je pokazywać. Prawda nas wyzwoli, a nie dziennikarstwo tak zwane obiektywne, czyli udające, że poglądów nie ma.
Spalenie tęczy... można różnie odbierać: jest aspekt religijny, czyli bluźnierstwo, jest światopoglądowy, jest kulturowy, jest estetyczny... To dziełko nie było „artystyczne”, tylko zwyczajnie brzydkie; pospolite i bez wyobraźni. Teraz jest lepsze. Teraz na pewno ma w sobie więcej ze sztuki, bo 11 listopada odbył się performance z ogniem, a teraz jest kolejny performance z zawieszaniem kwiatów. Dopiero po 11 listopada ta rzecz, ta tęcza, ożyła i nabrała walorów dzieła sztuki. Co nie zmienia faktu, że stanowi bluźnierstwo i należy ją usunąć. Poza tym do palenia prowokują władze Warszawy – butne wypowiedzi HGW, że odbuduje tęczę tyle razy, ile będzie spalana – za pieniądze warszawiaków, którzy ewidentnie tęczy nie chcą. HGW jako organ ma obowiązek pracować dla wszystkich, łagodzić konflikty, a podsyca je, stając po stronie mniejszości – w ten sposób zaprasza do „zabawy w palenie tęczy”. Wyraźnie prowokuje.
Ale wie Pani, mnie coś zupełnie innego chodziło po głowie, gdy ucieszyło mnie spalenie tęczy – to były te same radosne emocje, które czułem, kibicując Frasyniukowi w stanie wojennym. Frasyniuk to był wtedy w propagandzie „terrorysta” i jednocześnie mój osobisty bohater. I jeszcze jeden moment, który mi chodzi po głowie, kiedy słucham o tych kilku petardach wrzuconych przez płot ruskiej ambasady – Stefan Niesiołowski działał czynnie w „organizacji terrorystycznej”, która przygotowywała wysadzenie w powietrze muzeum Lenina. Zbierali trotyl, robili testy w terenie – Niesiołowski robił bomby. Na wieść o tamtym zamachu (na Lenina) naród dostał pozytywnego kopa, wszyscy szeptali o tym z radością, chociaż ze sprawców zrobiono kryminalistów i skazano za terroryzm. Ja więc dzisiaj dziwię się tym panom, kiedy oni krytykują zachowania pod ruską ambasadą. Przecież to są zachowania z tych samych pobudek. O co więc chodzi?

O przemoc. I głupotę albo prowokację. Palenie tęczy jest zwyczajnym wandalizmem, obrzucenie ambasady wyglądało jak prowokacja, którą świetnie wykorzystała Moskwa do upokorzenia Polski i pokazania w zachodnich mediach „nazistowskich chuliganów”. Żaden z tych czynów nie był bohaterstwem.
No to się nie zgadzamy. Palenie ruskiego czołgu na Węgrzech w roku 1956 to też wandalizm? Zależy, kto ten czyn ocenia. Głaskanie Moskwy nie ma sensu, a upokorzenie Polski, o którym Pani mówi, jest bardzo dobre w dłuższej perspektywie. Polacy nie lubią być upokarzani, szczególnie przez Moskala. Pojawia się więc teraz irytacja (pozytyw!) i spostrzeżenie, że PO to lizusy, które nie potrafią lub nie chcą radzić sobie z takimi prostymi sprawami. A to jest sprawa prosta do załatwienia. Porządny minister spraw zagranicznych i patriota załatwiłby to w 3 minuty za pomocą listów, w których odpowiedziałby Moskwie moskiewskim językiem, przypomniał kilka ich zbrodni dla równowagi. Za „nazistowskich chuliganów” można pięknie odpowiedzieć „nazistowskim sojusznikom”. Pani pytanie prezentuje postawy niesuwerenne.

Dlaczego tęcza na placu Zbawiciela ma być symbolem homoseksualizmu? Z tego co wiadomo, nie była jako taki symbol zaprojektowana, wcześniej stała na murach klasztoru Wigry, gdy jeszcze był Domem Pracy Twórczej.
Ona nie „ma być”, tylko jest symbolem sodomitów. Przed spaleniem żadna strona debaty tego nie kwestionowała. Sodomici cieszyli się, gdy tęcza stawała na placu Zbawiciela i ogłosili, że nareszcie mają swój pomnik. A po spaleniu – jak zauważył Stanisław Michalkiewicz – to oni, a nie artyści czy meteorolodzy, poczuli się zaatakowani i nazwali spalenie tęczy „homofobią”.
Tęcza zmieniła miejsce i zmieniła kontekst. Czym innym jest świeca ustawiona na ołtarzu, czym innym ta sama świeca wsadzona w tort, a jeszcze czym innym wsadzona w tyłek, prawda?
Nie odkręcajmy teraz kota ogonem, że wciąż chodzi o biblijny znak po potopie, kiedy pederaści zwołują się pod tą tęczą na homoseksualne pocałunki.

Czy przypadkiem nie jest zamierzeniem postkomuny, by przedstawiać środowiska wolnościowe, prawicowe przez pryzmat tych problemów? By prawicę wpuścić w kanał debaty dotyczącej homoseksualizmu, gender itp.? I żeby przy tej okazji okazywała się zwyczajnie nie nazbyt mądra – bo wszędzie widzi gejowskie symbole i cieszy się ze spalenia tęczy, która większości warszawiakom nie przeszkadzała?
A co się Pani ogląda na to, co „zamierza postkomuna”? Co to Panią obchodzi? I cóż w tym złego, gdyby okazało się, że prawica jest „nie nazbyt mądra”? I kto tu ma być sędzią mądrości – te głupki z lewej strony, ci nieszczerzy cynicy, którym żadna prawica nigdy się nie będzie podobać? Niech się Pani na nich nie ogląda, tylko plwa i robi swoje.

Obchodzi mnie to, co widzą Polacy. To, że środowiska, które określają się jako prawica, kompromitują ją w ich oczach. Już nawet nie mówię o agresji. Tylko właśnie o głupocie. W efekcie może ktoś zapytać: to z książeczek dla dzieci też będziecie wycinać tęczę?
Tak! Będziemy, jeśli to będzie tęcza symbolizująca zboczenie, a nie będziemy wycinać, jeśli pojawi się w kontekście biblijnego potopu.

Powtarzam, ta tęcza nie stanęła na placu jako symbol homoseksualistów. To, że zaczęła mieć takie znaczenie, jest wielką zasługą właśnie tzw. prawicy, która przyjęła narrację gejowską. Ale porozmawiajmy o tym, co zdarzyło się po Pana słowach. „GW” natychmiast chciała zdjąć Pana program z TVP.
Ja też chciałbym zdjąć mój program z anteny TVP, gdyż Telewizja Polska okrada twórców tego programu, odmawiając im należnych tantiem. Powtarzają te moje filmy do znudzenia i nie płacą za powtórki, choć zobowiązuje ich do tego prawo autorskie. Granda. Zatem ucieszę się, gdy przestaną nadawać i niech mi to „Wyborcza” załatwi (śmiech).

Nie zauważyli, że już w TVP żadnych programów Pan nie robi. To bardzo było charakterystyczne dla pojmowania debaty i demokracji przez establishment III RP – prawica ma siedzieć w niszy, ma być marginesem.
Margines, czyli elita, więc na Pani miejscu nie obrażałbym się za to słowo.

Nie obrażam się – przeciwnie, też tak uważam. Ale Pan się przed tymi próbami broni – z powodzeniem. Właściwie jakim cudem?
Przed czym? Przed zepchnięciem na margines? Wcale się nie bronię, lubię robić programy niszowe, szczególne, wyróżniające się, inne, wyjątkowe. Pospolitych rzeczy nie lubię. I siedzę sobie na moim marginesie, na warszawskie przyjęcia nie chodzę, nikogo nie znam, nawet po tzw. naszej stronie. No choćby „Gazetę Polską” czytam, ale z nikim z Państwa się nie znam ani nie koleguję.

Prof. Chris Cieszewski, gdy przyjechał na konferencję smoleńską i zetknął się z mediami w Polsce, wpadł w osłupienie. – Jak mogliście na to pozwolić – pytał? Bo faktycznie, Polacy przyzwolili na poziom TVN czy „GW”, na stan i poziom debaty.
Polacy nie mieli tu nic do gadania, moim zdaniem. To jest stary układ: komuniści + kolaboranci + tajne służby i oni Polaków o nic nie pytają – oni dzierżą władzę.

Ale niemal nikt nie protestował. Była potężna demonstracja w obronie telewizji Trwam i wolności słowa i niewiele więcej. Teoretycznie mamy demokrację – choćby w wyborach Polacy mogliby coś zmieniać – nie zmieniali. Mogliby bojkotować, nie bojkotują. Akceptują ten stan rzeczy.
Nie ma Pani racji. Wierzy Pani w jakieś iluzje dotyczące demokracji i prezentuje bałagan pojęciowy.
Po pierwsze – to, co Pani nazywa „demokracją”, oznacza dyktaturę partii, która zdobyła najwięcej głosów. Wybory wygrywa mniejszość. Tak! Gdyby zsumować wszystkie głosy oddane na pozostałe partie – nie na PO – to wychodzi, że PO nie ma poparcia większości, lecz jedynie największe poparcie pośród partii, które startowały. Po drugie – system, który mamy w Polsce, to nie jest demokracja, tylko republika – obywatel nie rządzi, naród nie rządzi – rządzą zawsze jacyś przedstawiciele. I po trzecie, ci przedstawiciele nie są wybrani bezpośrednio, lecz wpisani na listy partyjne przez swoich szefów. Wygrywa lista, a nie osoba. Osoba zostaje w ten sposób przedstawicielem swojego szefa, a nie przedstawicielem narodu.
No i teraz Pani postulat, że Polacy „mogliby bojkotować, a nie bojkotują...” to, co Pani chciałaby zobaczyć, to już nie jest demokracja, tylko rewolucja. Naród głosuje w ten sposób w czasie powstań – poprzez aklamację (kogoś lub czegoś) oraz poprzez obalanie (kogoś lub czegoś). Są tylko dwie sytuacje, gdy naród rzeczywiście o czymś decyduje – okręgi jednomandatowe bez żadnych progów wyborczych, bez żadnego rejestrowania partii etc., czyli wolna amerykanka (głosuje i kandyduje, kto tylko chce), lub... głosowanie na ulicach.

Ostatnio „Newsweek” zrobił z Pana zdjęcia okładkę – jest Pan tam opisany jako idol prawicy z cytatem „Won z pederastami”. A w środku spisany wywiad z radia, gdzie chyba – nie słyszałam wywiadu – faktycznie coś takiego Pan powiedział? Zrobi Pan coś z tym?
O, jakie ładne pytanie. Niech Pan coś z tym zrobi, Panie Wojtku, trzeba to, trzeba tamto... A Pani coś z tym zrobi? Bo pytać łatwo, ale propozycji wyrażonej w konkretach nie widzę. A co niby miałbym robić? Pan Kwaśniewski (niespokrewniony!) zaprosił mnie do Polskiego Radia do audycji na żywo. I to była bardzo miła i dość łagodna rozmowa. Sporo w niej było uśmiechów – wzajemnych – i spora porcja szczerego zainteresowania poglądami drugiej strony. A potem w tajemniczy sposób „Newsweek” wszedł w posiadanie wybranych fragmentów tekstu spisanego z taśmy i tam, w druku, już nie widać tych uśmiechów... szczególnie że do tekstu dolepili nieudolny fotomontaż z jakichś starych zdjęć, też zresztą przedrukowanych z innego źródła. No cóż, więcej nie dam się panu Kwaśniewskiemu oszukać i tyle. Miał szansę zachować się inaczej niż jego koledzy z „Dużego Formatu”, ale jednak wybrał mały format. Plwać na to, łaskawa Pani.

Jeździ Pan i wędruje po świecie, ogląda inne ludy. A jak przyjeżdża Pan tutaj – to co Pan widzi? Jaki lud?
Mój lud – Naród Polski oraz wszy, które go oblazły. Kiedy ludzie pytają, skąd u mnie tyle łagodności wobec Indian, a jednocześnie tyle twardości wobec własnego narodu, odpowiadam, że tam jestem gościem i nie mam prawa głosu, a tu mam OBOWIĄZKI, jako członek mojej społeczności, obowiązki, by ją wraz z innymi Polakami budować, a nie tylko obserwować. Indian obserwuję, Polskę współtworzę – na tym polega różnica.

Jedną z najważniejszych naszych spraw narodowych stała się chyba sprawa smoleńska. Polska jest narodem posmoleńskim – mówi socjolog prof. Kurzępa, bo to wydarzenie, które odcisnęło się na nas wszystkich. Jarosław Marek Rymkiewicz napisał niedawno o tym wiersz „Krew”. Jego zdaniem ona jest wszędzie, każdy z nas jest nią poplamiony, chcemy tego czy nie chcemy. Czy Pan to widzi? Co Pan o tym myśli?
Nic. Strzela Pani powyżej mojej pokrywki. Dla mnie Smoleńsk jest wciąż jeszcze rzeczą praktyczną, sprawą do załatwienia, a profesor z poetą analizują Smoleńsk w kontekstach symbolicznych. Za wcześnie dla mnie. Najpierw wrak do domu, najpierw śledztwo, najpierw winowajcy i wyroki, a dopiero potem wiersze i symbole.

Co z tym poczniemy?
Z czym? Ze śledztwem? Na Katyń czekaliśmy pół wieku i nadal jeszcze trochę grzebiemy się w papierach. No ale przynajmniej mamy pewność, że Katyń to ludobójstwo i że winę ponoszą Ruscy, a nie Szkop. Smoleńsk, być może, też potrwa pół wieku. Ważne, byśmy nie ustali w wysiłkach.

Wyjeżdża Pan teraz – nie będzie Pana do maja. Czy to jest tak, że od Polski współczesnej trzeba na jakiś czas się urywać, by być szczęśliwym?
Taką mam pracę i takie życie, że mieszkam sporo za granicą. Nie da się uprawiać antropologii wyłącznie w bibliotece – trzeba jeździć w teren. A poza tym jaskółki odlatują na zimę do ciepłego, nie dlatego, że Polska im się nie podoba, tylko dlatego, że temperatura im nie odpowiada. Mnie też.
Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Kim jest ksiądz Jegierski? - "as w rękawie" Gawłowskiego. O co chodziło w kasą z Panamy?

/ Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

Stanisław Gawłowski rozpoczął desperacką obronę - strach musi być wielki, skoro skorzystał z "rewelacji" księdza Tomasza Jegierskiego, który dzisiaj nawet pojawił się w Sejmie. Tymczasem informacje nie są nowe, także postać nowego sprzymierzeńca polityka Platformy Obywatelskiej była opisywana na łamach "Gazety Polskiej".

W związku z dzisiejszymi wydarzeniami w Sejmie i oszczerstwami jakie padły z mównicy, przypominamy tekst Wojciecha Muchy, który został opublikowany na łamach "Gazety Polskiej" na początku lutego tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gawłowski pozostał na wolności. I w obrzydliwy sposób atakuje ojca premiera - posłużył się paszkwilem


Kariera księdza Tomasza. Nasze śledztwo

W Iraku ksiądz Tomasz Jegierski przekonywał walczących z ISIS Peszmergów, że „załatwi im broń od Antoniego Macierewicza”. W Polsce oskarża premiera Morawieckiego i jego ojca, marszałka seniora, o wyłudzenie i udział w karuzeli finansowej. Z kolei w dalekiej Panamie władze wciąż czekają, aż duchowny rozliczy się z ćwierć miliona dolarów, które dostał „na piękne oczy” od tamtejszego prezydenta.


Ksiądz Tomasz Jegierski bryluje na prawicy za sprawą medialnych wypowiedzi i wystąpień na spotkaniach m.in. w towarzystwie Witolda Gadowskiego, Tomasza Terlikowskiego czy Jana Pospieszalskiego. Był gościem klubów „Gazety Polskiej” oraz „Przystanku Niepodległość”, gdzie zachwyconej publice opowiadał, że z uchodźcami trzeba walczyć „jak Jan III Sobieski”.

Na froncie bezpieczeństwa


Początki działalności duchownego są owiane tajemnicą. Przyjechał z Kanady, z Archidiecezji św. Bonifacego w miejscowości Winnipeg. – Nie należę do hierarchii polskiej, co daje mi swobodę działania. Pewnie byście mnie nie oglądali, gdyby było inaczej – mówił tajemniczo w czerwcu ubiegłego roku. Chwalił się przy tym błogosławieństwem, jakie miał otrzymać od abp. Marka Jędraszewskiego „na wszystkie działania na froncie bezpieczeństwa Polski”. Opowiadał, jak kupił licencję do filmu „5 dni wojny” o rosyjskiej agresji na Gruzję. Film w 2012 r. był wyświetlany w polskich kinach. W ciągu ostatnich dwóch lat TVP wyemitowała go aż 10 razy, kupiwszy wcześniej licencję od firmy księdza – VEVO sp. z o.o.


„Gazeta Polska” zainteresowała się działalnością księdza Jegierskiego, ponieważ twierdzi, że w 2013 r. pożyczył Kornelowi Morawieckiemu 96 tys. zł z dotacji, jaką na działalność jego Fundacji „SOS dla Życia” przekazał w grudniu 2012 r. Bank Zachodni WBK, którego prezesem był wówczas… Mateusz Morawiecki. Duchowny sugeruje, że cała sprawa mogła być „sposobem wyprowadzania przez Morawieckich pieniędzy z BZ WBK”. Na „pokwitowaniu”, które przedstawia jako dowód, brak jednak szczegółów. Podpis marszałka seniora umieszczony jest na dole kartki, a nie bezpośrednio pod tekstem „pokwitowania”.


Ksiądz Jegierski twierdzi, że fakt pożyczki był odnotowany w sprawozdaniach fundacji. Sprawdziliśmy. W Sądzie w Rzeszowie brak takich sprawozdań. Fundacja nie składa ich do KRS ani nie publikuje ich na swojej stronie internetowej. Poproszony przez nas o udostępnienie dokumentów ksiądz zaczął straszyć… Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jednocześnie na Twitterze grzmiał: „Wydawało się, że okres skutecznego uciszania księży się skończył. Czy p. Kornel Morawiecki i Solidarność Walcząca podtrzymuje tę tradycję uciszania księży?”. Ten styl „moralnego szantażu” jest u ks. Jegierskiego charakterystyczny. Równocześnie duchowny utrzymuje, że w grudniu ubiegłego roku nachodziły go osoby, by go zastraszyć, i że zgłosił sprawę na policję. Sprawdziliśmy. Rzeszowska policja zaprzecza, by podejmowała interwencję w Fundacji „SOS dla Życia” – napisał do nas nadkom. Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.


Ksiądz Jegierski grozi, że jeśli nie otrzyma „zwrotu pożyczki”, zainteresuje sprawą media. I „jako obywatel kanadyjski” nie zawaha się poinformować o pożyczce… „kanadyjskich władz, mediów na całym świecie” oraz „prokuratury, Urzędu Skarbowego, KNF, ABW i NIK”.

– Zdaję sobie sprawę, że nagłośnienie medialne tej sprawy mogłyby zaszkodzić premierowi, rządowi i Dobrej Zmianie. Dla opozycji byłaby to woda na młyn – czytamy w korespondencji księdza z KPRM, do której dotarliśmy.

Sam Kornel Morawiecki twierdzi, że nie brał od duchownego pieniędzy. – Niestety, obawiam się, że mamy do czynienia z oszustwem. Skierowałem sprawę do organów ścigania i wierzę, że wyjaśni się, kto za tym wszystkim stoi – mówi nam marszałek senior.

Panamskie pieniądze


Zgłosiło się do nas wiele osób z informacjami na temat działalności księdza Tomasza Jegierskiego i jego fundacji. Po żmudnym śledztwie dziennikarskim publikujemy sensacyjne wyniki, rzucające cień nie tylko na duchownego, lecz także na łatwowierność najważniejszych osób w Polsce i poza nią.


Trzon działalności księdza stanowi Fundacja „SOS dla Życia”, którą prowadzi od 2012 r. – Nie jest organizacją pożytku publicznego, więc jest prywatna – przekonuje ks. Jegierski. Fundacja organizowała pomoc humanitarną m.in. dla ofiar wojny w irackim Kurdystanie i w Jordanii. Zorganizowano w sumie dziewięć transportów. W dwóch z nich (wrzesień i listopad 2016 r.) pomocy udzielił prezydent Panamy, Juan Carlos Varela. I tu sprawa robi się wyjątkowo tajemnicza.


Jak ustaliliśmy, ksiądz Jegierski poznał panamskiego prezydenta w Krakowie, gdzie ten przebywał z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Zostało wtedy ogłoszone, że Panama będzie kolejnym miejscem, gdzie odbędą się ŚDM. Powołując się na swoje rozległe znajomości w polskiej polityce, ksiądz Jegierski w jednym z krakowskich hoteli tak oczarował panamskiego prezydenta, że ten lekką ręką rozdysponował ze specjalnego funduszu rządu Republiki Panamy „Panama Coopera” aż 250 tys. dolarów dla rzeszowskiej fundacji.


Sprawy potoczyły się szybko. 30 sierpnia 2016 r. z konta Ambasady Republiki Panamy w Polsce pieniądze „w imieniu Rządu Republiki Panamy” trafiły na konto fundacji. Z naszych informacji wynika, że ta potężna kwota niemal rozpłynęła się w powietrzu. – Pan Ambasador prosił [księdza Tomasza – przyp. red.] o szczegółowy raport z wydatkowania przekazanych pieniędzy, niestety nigdy go nie otrzymał – mówi „Gazecie Polskiej” Aleksandra Mackiewicz z Ambasady Panamy w Polsce.


We wrześniu 2016 r. do Kurdystanu poleciały zaledwie dwie palety mleka w proszku z nalepkami „Panama Coopera”, które dostarczył na miejsce będący w dyspozycji MON samolot transportowy Herkules. – Gdy otworzyła się klapa od samolotu, opadły nam szczęki. Przecież sam transport tych palet musiał więcej kosztować – mówi mi jeden z dziennikarzy, których ksiądz Jegierski zaprosił ze sobą do irackiego Irbil. Ile kosztował transport? Nie wiadomo. MON nie odpowiedział na nasze pytania.

Ksiądz zawalczy z ISIS


Ale wróćmy do Kurdystanu, bo zachowanie księdza tam na miejscu mówi sporo o nim samym. Duchowny rozdawał ustawionym w kolejce dzieciom po jednej puszce mleka, udzielając błogosławieństwa i nakładając chorym dłonie na głowę. Przekonywał Kurdów o licznych kontaktach i możliwościach. Jedną z kobiet zapewniał, że jej chora na serce córka otrzyma w Polsce pomoc. – O wszystkim zapomniał zaraz po powrocie – mówią ludzie znający sprawę. 22-letnia Howida pomocy dotąd się nie doczekała, a jej matka Hanaa wielokrotnie dopytywała o „polskiego kapłana, który obiecywał leczenie w dalekim kraju”. To nie koniec. W czasie wyprawy do Kurdystanu ksiądz Jegierski opowiadał synowi Masuda Barzaniego, prezydenta rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, że „zna się z polskim ministrem obrony” (wówczas był nim Antoni Macierewicz) i że gotów jest „załatwić z Polski uzbrojenie do walki z Państwem Islamskim”. – Mówił to do Peszmergów, którzy walczą z ISIS każdego dnia. To było coś nieprawdopodobnego – wspominają osoby obecnie wówczas przy tej rozmowie. Ponadto ksiądz złożył kurdyjskiej starszyźnie obietnicę budowy kin, centrum handlowego i remontu szpitala (to samo opowiada na spotkaniach w Polsce). Wyprawa do Kurdystanu okazała się niewypałem. Telewizja Polska zrezygnowała z relacji. To rozjuszyło księdza, który wysłał na Woronicza pismo, w którym… domaga się zwrotu kosztów podróży zaproszonych dziennikarzy.


Podobnie żąda pieniędzy (20 tys. euro) od grupy duchownych z Włoch, których również wówczas zaprosił. Oskarża ich, że koszty, które fundacja poniosła z tytułu ich zaproszenia, mogłyby zapewnić… operację chorej na serce dziewczyny. Duchowny wysłał nawet pismo – wraz z numerem konta – do biskupa Francesco Caviny, który był przełożonym włoskiej grupy i wydał zezwolenie na jej wyjazd. W listach regularnie straszy piekłem i wzywa do „wyzbycia się grzechu”: „Oszukać możecie fundację i mnie, ale Pana Boga nie oszukacie. (…) Ananiasz i Safira chcieli oszukać Pana Boga i co się z nimi stało? Zawsze jest szansa nawrócenia, ale tu trzeba by było zwrócić 100 tys. zł” – pisał ksiądz do osób, które najpierw zaprosił do Kurdystanu, a od których domaga się teraz zwrotu kosztów podróży.


Podobnego szantażu moralnego ks. Jegierski używa częściej – według naszych informacji, pieniądze „odzyskał” od popularnego aktora, który był z nim w Kurdystanie, Co stało się jednak z setkami tysięcy dolarów od prezydenta Panamy? Nie wiadomo.

Prezydent pomaga księdzu (medialnie)


Być może część tych pieniędzy poszła na VIII, przedostatni transport Fundacji „SOS dla Życia”. Ten, również MON-owskim samolotem, trafił w listopadzie 2016 r. do Jordanii. Tym razem księdzu udało się zaangażować do pomocy parę prezydencką – Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. – To wspólny z Fundacją „SOS dla Życia” i prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varelą projekt pomocy humanitarnej – mówił wówczas prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Jak czytamy na stronie prezydent.pl, chodziło o „transport pół tony mleka w proszku, koce, śpiwory i ubrania dla uchodźców”. Te ostatnie zapewniła para prezydencka. Sam prezydent unikał wspólnych fotografii z księdzem, co zasmuciło duchownego.


Jednak 500 kg mleka w proszku „Mami Lac”, o których czytamy na prezydenckiej stronie, to koszt rzędu 30 tys. zł. Jeśli brać za dobrą monetę, że nawet podobnej wielkości transport mleka trafił również do Kurdystanu (oba sygnowane naklejkami „Panama Coopera”), to daje to kwotę rzędu 20 tys. dolarów. Gdzie więc pozostałe 230 tys.?

Wojewoda rękę poda


Ostatni z transportów (grudzień 2016 r.) nie jest już sygnowany znakiem „Panama Coopera”. I tu jednak pomógł MON, zapewniając „Herkulesa” z 33. Bazy Wojskowego Transportu Lotniczego z Powidza. I nie tylko on. Województwo Małopolskie przekazało kwotę 100 tys. zł na zakup „mleka modyfikowanego, w ilości 8941 sztuk”. To około 3,6 tony. – Fundacja rozliczyła się z dotacji – zapewnia Filip Szatanik, rzecznik prasowy małopolskiego wojewody. Agencja Rynku Rolnego z kolei przekazała 2,5 tony mleka w proszku za 32 tys. zł brutto. Nie wiadomo, czy tyle mleka trafiło wówczas do Kurdystanu. To był ostatni transport zorganizowany przez Fundację. Z jakichś powodów ksiądz zaprzestał kolejnych, a w Regionalnym Przedstawicielstwie Kurdystanu w Warszawie (odpowiednik Ambasady) nie chcą o nim słyszeć. – Dziwne, że zainteresowaliście się tym wszystkim dopiero teraz – ucina nasz rozmówca.


Na zadane przez „Gazetę Polską” kilkanaście pytań ksiądz Jegierski nie odpowiedział. W przesłanej korespondencji pisze: „Skieruję sprawę do prokuratury za to, że ujawnił pan poufną korespondencję. Nadal pan zdobywa informacje nielegalną drogą. (…) Zawiadomienie zostanie również przesłane do ABW”. O dziwo, jak ma to w zwyczaju, piekłem nas nie straszył.


Przypadek księdza Tomasza jest wyjątkowo złożony. To elokwentny, potrafiący zdobyć uznanie publiki duchowny. W serwisach społecznościowych publikuje zdjęcia z aktorami i politykami – m.in. bokserem Mannym Pacquiao i aktorem Stephenem Baldwinem. Opowiada o spektakularnych projektach. Tym też uwiarygadnia się w swojej działalności. Pomimo widocznej mitomanii udało mu się zdobyć zaufanie najważniejszych osób w Polsce (i na świecie). Jak to możliwe, że ksiądz, który nie ma w naszym kraju żadnych przełożonych, nie podlega żadnemu biskupowi diecezjalnemu, był w stanie zyskać takie wpływy? No i gdzie są dolary z Panamy?

Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl