Prowokacja na 11 listopada. Czy Sienkiewicz odpowie na niewygodne pytania?

Igor Smirnow

  

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą wiedzieć, czy służby państwowe są przygotowane do tego, by 11 listopada zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, jak i szczytu klimatycznego. Zdaniem posłów PiS tego dnia może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jak zapowiedzieli na dzisiejszej konferencji prasowej posłowie PiS Jarosław Zieliński i Jacek Sasin, pytania do rządu o bezpieczeństwo 11 listopada padną podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Zieliński uzasadniał, że doświadczenia lat poprzednich - 2011 i 2012 r. - związane z Marszem Niepodległości i fakt, że w tym roku w jednym miejscu i czasie zbiegną się dwa wydarzenia - Marsz Niepodległości i szczyt klimatyczny - "każe postawić pytania rządowi, bo może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego".

PiS chce wiedzieć, czy "polskie służby państwowe są przygotowane do tego, by zapewnić Polakom bezpieczeństwo (...) i czy zapewnią też bezpieczeństwo uczestnikom szczytu". Zieliński dodał, że na 11 listopada zapowiadane są też manifestacje i kontrmanifestacje, m.in. grup alterglobalistów i anarchistów.

- Podjęcie przez rząd decyzji o zorganizowaniu szczytu klimatycznego w Warszawie akurat 11 listopada świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności osób, które taką decyzję podejmowały - oświadczył z kolei Sasin. Jak zaznaczył, PiS od początku zwracał uwagę na rozliczne niebezpieczeństwa z tym związane.

Zdaniem posła PiS skala zagrożeń związanych z 11 listopada jest chyba spora, skoro Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło decyzję o przywróceniu czasowej kontroli granicznej na granicach naszego kraju z krajami UE, a także przygotowało projekt zarządzenia premiera ws. użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji w dniach 11-22 listopada.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP


Wczytuję komentarze...

Toruń: jedyny opozycyjny radny złożył mandat

/ e-gabi

  

Maciej Karczewski - jedyny przedstawiciel opozycyjnego do władz miasta komitetu My Toruń - złożył mandat radnego miejskiego. Swoją decyzję argumentował przyczynami osobistymi. Jego miejsce zajmie Józef Wierniewski - były dyrektor jednej z miejskich szkół.

Karczewski powiedział podczas briefingu prasowego, że to jedna z najtrudniejszych decyzji w jego życiu. Poprosił, żeby uszanować osobiste motywy tej decyzji. Wyraził przekonanie, że wchodzący na jego miejsce do rady Józef Wierniewski - dyrektor szkoły, do której uczęszczał Karczewski - będzie jego świetnym następcą.

Nowy radny przyznał, że długo namawiał Karczewskiego, żeby ten nie rezygnował z zasiadania w radzie. Gdy nie udało mu się wpłynąć na decyzję swojego kolegi z komitetu wyborczego My Toruń - postanowił podjąć się wyzwania zasiadania w tym gremium. Dodał, że ma świadomość sytuacji w radzie i ograniczonych możliwości, które ma pojedynczy radny. Nie przesądził, czy w przyszłości będzie chciał dołączyć, do któregoś z istniejących w radzie klubów radnych.

W wyborach do 25-osobowej Rady Miasta Torunia, 10 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, a osiem kandydaci komitetu prezydenta Michała Zaleskiego, który został wybrany w październiku na piątą kadencję na tym stanowisku. Do rady weszło też sześciu przedstawicieli PiS i jeden kandydat lokalnego komitetu My Toruń.

Przewodniczącym Rady Miasta jest Marcin Czyżniewski z klubu prezydenta miasta, a wiceprzewodniczącymi zostali w listopadzie Łukasz Walkusz i Michał Rzymyszkiewicz (obaj z Koalicji Obywatelskiej) oraz Adrian Mól z Prawa i Sprawiedliwości. Klub PiS jest w porozumieniu programowym z włodarzem miasta, a klub KO pracuje nad takim porozumieniem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl