TYLKO U NAS: reżyser i producent filmu "Smoleńsk" o kulisach produkcji

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

wg

Kontakt z autorem

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

Antoni Krauze - reżyser filmu „Smoleńsk”, Maciej Pawlicki - producent filmu, Jan Polkowski - prezes Fundacji Smoleńsk 2010 oraz Sławomir Stalmach - dyrektor biura Fundacji Smoleńsk 2010 byli gośćmi VIII Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej". Podzielili się z klubowiczami nowymi szczegółami na temat powstającej produkcji.

- Film jest realizowany - zapewnił reżyser Antoni Krauze. - Jesteśmy po tzw. zdjęciach uciekających, które dotyczyły samego 10 kwietnia 2010 r. Zrealizowaliśmy też zdjęcia w III rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jest to bowiem film, który opowiada o sprawie tragicznej, ale powinien kończyć się czymś, co daje nadzieję. I taką nadzieją jest dla mnie to, co dzieje się w każdą rocznicę katastrofy. Mieliśmy 10 kwietnia 2010 r. pięć kamer na Krakowskim Przedmieściu i to, co udało się nam tam nakręcić, przeszło moje najśmielsze oczekiwania - dodał.

Jak zdradził twórca filmu, obsada "Smoleńska" jest już skompletowana. - Obiecaliśmy aktorom, którzy będą grali role polityczne, że ujawnimy ich nazwiska dopiero wtedy, gdy rozpoczną się zdjęcia - wyjaśnił Antoni Krauze. 

Następnie powiedział: - Obserwując postępy w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, aktualizujemy scenariusz. W tym momencie należy podziękować zarówno „Gazecie Polskiej”, jak i Zespołowi Parlamentarnemu, że wciąż nie odpuszczają w wyjaśnieniu przyczyn tragedii. To, co robimy, to misja, zadanie, które sobie postawiliśmy. 

Na koniec Antoni Krauze zwrócił się do zebranych ze słowami: - To wy jesteście strażnikami pamięci o prezydencie i pozostałych ofiarach katastrofy. Bardzo wam za to dziękuję.

Maciej Pawlicki, producent filmu, poinformował o kilku innych ważnych sprawach. - Film jest dopiero rozpoczynany. Na byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej odtworzono „wieżę” z lotnika Siewiernyj, kręciliśmy też zdjęcia na Krakowskim Przedmieściu. Scenariusz jest na ukończeniu, współpracuje przy nim choćby Tomasz Łysiak, publicysta „Gazety Polskiej”. Ale producentami filmu jesteście wy wszyscy, bo jest na niego bardzo duże zapotrzebowanie społeczne. Są inwestorzy, którzy chcą wyłożyć bądź już wyłożyli pieniądze na film, jednak to zbiórka, która powinna trwać przez kolejne miesiące, jest podstawą finansowania produkcji.

Najnowszy zwiastun filmu można zobaczyć TUTAJ
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Dziękuję za to, że nie brakowało wam odwagi"

/ UdSKiOR ‏

  

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu złożyli życzenia i podziękowania weteranom wojennym podczas spotkania opłatkowego.

Spotkanie opłatkowe z obrońcami wolności, zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyło się w poniedziałek. "Dla nas, młodego pokolenia, te spotkania mają charakter szczególny, bo to jest kolejny moment, kiedy możemy bardzo gorąco podziękować wam, czcigodni weterani, za wolną Polskę. Podziękować, wam za to, że nigdy nie brakowało wam odwagi i że myśleliście nie tylko o sobie, ale o tych pokoleniach, które przyjdą po was" - powiedział szef urzędu, Jan Józef Kasprzyk i przypomniał, że dorastający w II Rzeczpospolitej kombatanci zostali wychowani w duchu wartości, "wśród których słowa: honor, służba, oddanie sprawie, patriotyzm, miłość do ojczyzny, miłość do drugiego człowieka, znajdowały zawsze pierwsze miejsce". "Macie największe moralne prawo, aby powiedzieć nam, jak powinna wyglądać Polska, jak tej Polsce należy służyć. Bo wy za miłość do Polski oddawaliście wszystko, co mieliście najcenniejsze w życiu – zdrowie, a wasi koledzy i koleżanki również życie" - dodał.

Słowa do kombatantów skierowali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, którego list odczytał na spotkaniu poseł Jarosław Krajewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc i sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski.

"Mocniej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością. Poddajemy się nastrojowi refleksji i wspomnieniom dni, które minęły. Przywołujemy pamięć o ludziach, których nie ma już wśród nas. Wyrażam wdzięczność tym, dzięki którym nasze pokolenie może żyć w wolnej i niepodległej Polsce"

- napisał w liście Marek Kuchciński. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała o żołnierzach, którzy po drugiej wojnie światowej zostali poza granicami kraju. "Jako przedstawiciele Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pamiętamy (o nich) w sposób szczególny, bo przecież Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami zagranicą" - powiedziała. Krzysztof Kozłowski w swoim przemówieniu podziękował kombatantom za odwagę i postawę, której Polska zawdzięcza swoje istnienie w dzisiejszym kształcie. "To jest pewien fenomen, niespotykany i niepodważany, że polski żołnierz, obecnie polski weteran, nie zawahał się bić o wolność. O wolność swojego narodu, o wolność swojej ojczyzny, ale również wolność innych narodów i Europy, i świata" - zaznaczył.

Na koniec odczytano listy wicepremier Beaty Szydło, minister pracy Elżbiety Rafalskiej oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wspomniał o tym, jak wyglądała wigilia Bożego Narodzenia 100 lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości. Zauważył, że nie wszystkie ziemie, które miały wejść w skład II Rzeczpospolitej, były wówczas wolne. "W Wielkopolsce przedświąteczne starania mieszały się z przygotowaniami do powstania, Śląsk miał przed sobą jeszcze długą drogę do wolności, w Wilnie tak jak na pozostałych polskich obszarach tak zwanego Ober-Ostu wciąż byli Niemcy, a nadciągali bolszewicy. Z kolei otaczający Lwów Ukraińcy szykowali się do uderzenia na miasto" - napisał w liście prezes PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl