Odkryto sensacyjną depeszę z czasów II wojny światowej. Polski rząd planował ewakuację Żydów z całej Europy

/ Krzysztof Sitkowski / Gazeta Polska

  

Z archiwalnych dokumentów wynika, że polski rząd na uchodźstwie brał udział w 1944 roku w planowaniu zakrojonej na szeroką skalę akcji ratowania Żydów z całej Europy. Jak się okazuje negocjowano przekazanie 20 mln franków łapówki dla Heinricha Himmlera w zamian za uwolnienie 300 tys. pozostających przy życiu Żydów z całej Europy.

Z archiwalnych dokumentów, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że autorem depeszy skierowanej do Unii Rabinów Ortodoksyjnych, oznaczonej numerem 102 i nadanej 21 listopada 1944 roku, był Isaak Sternbuch, przywódca żydowskiego komitetu Vaad Hatzalah, którego organizacja podjęła pod koniec 1944 roku próbę wykupu Żydów w rąk Niemców.

„Po pertraktacjach z Himmlerem, nasz przedstawiciel donosi, że za 20 milionów franków można by ewakuować do państw neutralnych 300.000 Żydów partiami po 15.000 osób miesięcznie” – czytamy w depeszy wysłanej w listopadzie 1944 roku z poselstwa polskiego w Bernie do ambasady RP w Waszyngtonie.

W bezpośrednich negocjacjach wsparcia udzielał najprawdopodobniej Jean-Marie Musy, były prezydent Szwajcarii, który prywatnie znał Himmlera sprzed wojny.

Negocjacje te były już w znacznym stopniu opisane przez historyków. Zajmował się nimi między innymi kanadyjski badacz Max Wallace w nieprzetłumaczonej na język polski książce „In The Name of Humanity: The Secret Deal to End the Holocaust”.

Jak twierdzi Wallace, to właśnie w fakcie prowadzenia owych tajnych rozmów można szukać przyczyn zatrzymania komór gazowych i krematoriów w Auschwitz w listopadzie 1944 roku.

Jednak w materiałach historycznych, które do tej pory się ukazały na ten temat, wątek polski traktowany był najczęściej jako drugorzędny. Tymczasem depesza nr 102 z 21 listopada 1944 roku pokazuje, że to właśnie polska dyplomacja była przekaźnikiem najbardziej poufnej informacji o negocjacjach między Himmlerem a środowiskiem amerykańskich Żydów, umożliwiając zbieranie pieniędzy na łapówkę dla Reichsfuehrera w celu uwolnienia 300 tys. pozostających przy życiu Żydów z całej Europy..

„Pieniądze deponowalibyśmy w banku szwajcarskim też ratami po milion franków po ewakuacji odnośnej grupy. Projekt w zasadzie przyjęliśmy; zaznaczamy, że nasz przedstawiciel jest osobistością bardzo poważną i wpływową - pisał w depeszy nr 102 Isaac Sternbuch.

Polska Agencja Prasowa informuje, że dotarła także do innych depesz dotyczących negocjacji z Himmlerem i udziału w nich strony polskiej.

W jednej z nich znajduje się informacja, że Reichsfuehrer w ramach negocjacji obiecał wstrzymać akcję eksterminacyjną w obozach zagłady.

„(…) p. Sternbuch donosi telegraficznie za pośrednictwem poselstwa R.P. w Bernie, iż delegat Panów przywiózł z Berlina propozycję złożenia większej sumy na stopniową ewakuację wszystkich Żydów z Niemiec. Na razie obiecano wstrzymać akcję eksterminacyjną w obozach, z tym, że pertraktacje są w toku i p. Sternbuch zapowiada nadesłanie wkrótce szczegółów akcji. Na interwencję przeprowadzoną za pośrednictwem nuncjatury w Bernie rząd niemiecki potwierdził to samo Watykanowi. Zgodził się ponadto poddać kontroli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża obozy na Górnym Śląsku” – napisano w depeszy MSZ z 23 listopada 1944 r. Dokument opatrzono klauzulą „tajne”.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Przewodnicy zmysłów" – projekt Teatru Ludowego dla niedowidzących

/ Zygmunt Put Zetpe0202; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

"Przewodnicy zmysłów" to projekt Teatru Ludowego w Krakowie, realizowany z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących. W wyniku codwutygodniowych warsztatów osoby z dysfunkcjami wzroku stworzą oryginalną instalację teatralną.

Projekt "Przewodnicy zmysłów" polega na codwutygodniowych (co dwa weekendy) warsztatach dla osób z dysfunkcjami wzroku. Osoby te, współpracując z artystami i uczonymi z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poznają tajniki teatru – dotkną kostiumów teatralnych, dowiedzą się więcej o scenografii i sami nauczą się ją tworzyć, posłuchają muzyki, podzielą się swoimi przemyśleniami o teatrze.

Zajęcia potrwają do końca 2019 r. W ich ramach powstanie instalacja teatralna. "Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać. Musimy najpierw zobaczyć, co przyniosą warsztaty. Wiele rzeczy jest jeszcze niewiadomych, wszystko wykrystalizuje się w czasie pracy" – powiedziałakoordynatorka projektu Magdalena Zarębska-Węgrzyn.

Instalacja stanie w 2020 r. Nie jest jeszcze sprecyzowane, w której placówce. Możliwe, że będzie to dzieło mobilne do zaprezentowania także w innych miastach. Realizatorzy wyobrażają sobie, że instalacja może mieć charakter np. dużego pomieszczenia. Publiczność, która do niego wejdzie, poczuje się jak widz teatralny lub bohater przedstawienia. Rekwizyty w tym pomieszczeniu prawdopodobnie wykonają uczestnicy.

Pierwsze warsztaty odbyły się w ostatni weekend. "Zajęcia pokazały, że oprócz czterech zmysłów mamy jeszcze piąty zmysł – wyobraźnię. U osób niewidzących i niedowidzących ten zmysł jest szczególnie mocno rozwinięty" – powiedziała jedna z artystek prowadząca warsztaty Justyna Łagowska. Podkreśliła, że dzięki warsztatom artyści nauczą się lepiej pracować z osobami z dysfunkcją wzroku, będą wiedzieć, jak lepiej przygotowywać dla nich spektakle.

Warsztaty odbywają się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Uczestniczy w nich około 20 osób, część z nich to stali bywalcy każdych warsztatów, część to nowe osoby. Organizatorzy są otwarci na współpracę i zapraszają osoby z dysfunkcjami wzroku do przyjścia na zajęcia.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl