On wygrał, oni przegrali. Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zobacz WIDEO

/ zrzut ekranu/youtobe.com/Cyntia Harasim

  

Wczoraj w Warszawie odbył się Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, upamiętniający bohaterskiego oficera Wojska Polskiego, więźnia KL Auschwitz, do którego dobrowolnie się dostał, aby zorganizować tam ruch oporu i stworzyć pierwsze raporty o ludobójstwie dokonywanym przez Niemców.

Po trzech latach uciekł z Obozu Zagłady. W 1948 roku został przez komunistyczne władze Polski Ludowej skazany na śmierć i zamordowany.

Data Marszu ma wymiar symboliczny, bowiem właśnie tego dnia obchodziliśmy 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Witold Pilecki - bohaterski "ochotnik do Auschwitz". 71 lat temu UB aresztowało rotmistrza

Podczas uroczystości, pod pomnikiem upamiętniającym rotmistrza przemawiał m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Po raz ósmy ulicami stolicy przeszedł warszawski marsz rotmistrza, który upamiętnił jednego z największych bohaterów nie tylko w dziejach Polski, ale i świata. To te młode pokolenia Polaków same sobie postawiły za wzór Witolda Pileckiego, kilkanaście lat temu i te zmiany w Polsce, jakie zaszły w ostatnich latach, w jakimś senie są owocem tej odwagi

- powiedział minister.

Głos zabrał także wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Polska, która nosiłaby właśnie ze sobą takie uniwersalne, ponadczasowe wartości i zasady, jak Witold Pilecki, byłaby naturalnie silniejsza. On wierzył, że wygra. (...) Ci, ludzie, którzy zakopali go tam na Łączce, przegrali

- stwierdził Jaki.

To Witold Pilecki wygrał i jest nieśmiertelny, i będzie nieśmiertelny (...)

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cofnięto zakaz deportacji islamisty. „Groźba tortur nie jest prawdopodobna”

flaga Państwa Islamskiego / flickr.com/Chairman of the Joint Chiefs of Staff Follow/CC BY-SA 2.0

  

Sąd administracyjny w Gelsenkirchen (Nadrenia Północna-Westfalia) zniósł dziś zakaz deportowania wydalonego pierwotnie z Niemiec bezprawnie domniemanego islamisty Samiego A.

Pochodzącego z Tunezji Samiego A. podejrzewano w Niemczech, że był ochroniarzem przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Niemieckie władze uważały Tunezyjczyka za osobę stanowiącą potencjalne zagrożenie, ale nie dowiedziono mu przynależności do organizacji terrorystycznej, a dochodzenie w tej sprawie zostało zawieszone.

13 lipca br. Sami A. został deportowany do Tunezji, mimo że dzień wcześniej wieczorem sąd w Gelsenkirchen nie wyraził zgody na deportację do czasu dokładnego zbadania sprawy.

Sąd wskazał wtedy w uzasadnieniu, że nie można wykluczyć, iż w Tunezji Sami A. zostanie poddany torturom. Zamieszanie wynikło z faktu, że faks informujący o decyzji sądu został wysłany dopiero dzień później, gdy samolot z A. na pokładzie zdążył już wylądować w Tunezji.

Obecnie sąd w Gelsenkirchen pozytywnie rozpatrzył wniosek niemieckiego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) o zniesienie wydanego 12 lipca w trybie pilnym zakazu deportowania Samiego A. Orzeczenie to nie podlega już apelacji.

Podstawą wniosku BAMF było - jak informuje agencja dpa - dostępne od niedawna oświadczenie władz tunezyjskich, w którym zapewniono, że Samiemu A. nie grożą w Tunezji tortury.

Sąd uznał na podstawie tego oświadczenia, że groźba poddania Tunezyjczyka torturom w jego kraju "nie jest już w znaczącym stopniu prawdopodobna".

Orzeczenie sądu w Gelsenkirchen dotyczy orzeczonego 12 lipca zakazu deportacji do czasu dokładnego zbadania sprawy. Nie wiadomo jeszcze, kiedy miałaby zapaść ostateczna decyzja sądu w tej sprawie. Przynajmniej na razie - jak podkreślają niemieckie media - władze Niemiec nie muszą sprowadzać Samiego A. z powrotem, co po sprzecznej z prawem deportacji z lipca nakazał im sąd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl