Wiceszef litewskiego Sejmu o 10.04.2010 r. „Katastrofa smoleńska była tragedią dla Polaków i Litwinów”

/ Lazdynas [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

  

Katastrofa smoleńska była wielką tragedią dla Polaków w Polsce i na Litwie, ale też dla Litwinów; miała duży wpływ na stosunki obu krajów – uważa wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas.

Wówczas współpracowaliśmy z Polską chyba we wszystkich dziedzinach, na wszystkich płaszczyznach. (...) Sądzę, że to był nasz najbardziej zaufany partner wśród wszystkich sąsiadów

– powiedział Kirkilas dziś dla wydania polskiego dziennika "Kurier Wileński".

Gazeta zaznacza, że "większość litewskich polityków i analityków przyznaje obecnie, iż polityka prezydenta Lecha Kaczyńskiego była niezwykle korzystna dla Litwy".

Pomimo swojego eurosceptycyzmu poprzez utrzymywanie intensywnych stosunków dwustronnych polski przywódca potrafił osiągnąć postęp w wielu kwestiach spornych

- pisze "Kurier Wileński" i podkreśla, że "Litwa była jednym z najczęściej odwiedzanych przez Lecha Kaczyńskiego państw".

Tragedia w Smoleńsku negatywnie wpłynęła na stosunki Polski z Litwą. (...) Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski był negatywnie nastawiony na kontakty z Litwą. Dzięki Bogu teraz nadchodzi nowy etap w naszych relacjach

– uważa Kirkilas.

"Kurier Wileński" przypomina, że pobyt w Wilnie był ostatnią wizytą zagraniczną prezydenta Kaczyńskiego. "8 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński przyleciał do Wilna dosłownie na kilka godzin na zaproszenie prezydent Dalii Grybauskaite. Rozmawiali wówczas o wzmocnieniu współpracy obu krajów, o relacjach z Rosją, a także o polityce energetycznej, w tym o rafinerii w Możejkach".

Dziennik podkreśla, że "wizyta w Wilnie była powodem zmiany planów prezydenta Kaczyńskiego dotyczących podróży do Smoleńska". Według gazety początkowo do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej para prezydencka miała jechać pociągiem z rodzinami katyńskimi, ale z powodu wizyty w Wilnie Lech i Maria Kaczyńscy polecieli samolotem.

Dziś w Wilnie w kościele pw. św. Rafała Archanioła zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. We mszy będą uczestniczyć także przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, społeczności polskiej na Litwie. Udział we wspólnej modlitwie zapowiedział też wiceprzewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowy wiceminister zdrowia

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MinZdrowia

  

Maciej Miłkowski został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Od lutego 2016 roku był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych.

Dotychczas w ministerstwie było pięcioro wiceministrów: Józefa Szczurek-Żelazko, Zbigniew Król, Janusz Cieszyński, Marcin Czech i Sławomir Gadomski, który dołączył do kierownictwa MZ na początku czerwca, po tym, jak odeszła Katarzyna Głowala.

Dziś minister Łukasz Szumowski powołał na stanowisko podsekretarza stanu w MZ Macieja Miłkowskiego.

Resort informuje, że Miłkowski ukończył Szkołę Główną Handlową i studia MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie (zarządzanie i ekonomika technologii medycznych).

Pracę rozpoczynał w Polskim Banku Inwestycyjnym. Od kwietnia 1998 r. współorganizował Mazowiecką Regionalną Kasę Chorych i został jej pierwszym członkiem zarządu ds. ekonomiczno-administracyjnych oraz dyrektorem finansowym. Od 2002 r. przez trzy lata prowadził NZOZ Europejskiej Kliniki Rehabilitacji Victoria.

W latach 2005-2007 pracował w Instytucie Matki i Dziecka jako pełnomocnik dyrektora ds. finansowo-księgowych oraz zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Następnie był zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Od lutego 2016 r. pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. finansowych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl