Ważne słowa prezydenta do członków społeczności żydowskiej. „Nie chcemy pisać historii na nowo”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

– Pojawił się w ostatnim czasie poważny zgrzyt w relacjach polsko-żydowskich, nie chcę mówić, że jest to kryzys, jakaś katastrofa, bo moim zdaniem tak nie jest. Powinniśmy uczynić wszystko, by ta sprawa została wyjaśniona i zakończona – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie spotkał się ze społecznością żydowską.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotykał się w Krakowie z członkami społeczności żydowskiej. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow – Jewish Community Centre of Krakow). W spotkaniu uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, dyrektor JCC Jonathan Ornstein.

Para prezydencka odwiedzi działający w budynku JCC od września zeszłego roku pierwszy w Krakowie żydowski żłobek i przedszkole "Frajda". 

Chciałbym kontynuować dzieło prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który doceniał wartość kultury żydowskiej. Pojawił się w ostatnim czasie poważny zgrzyt w relacjach polsko-żydowskich, nie chcę mówić, że jest to kryzys, jakaś katastrofa, bo moim zdaniem tak nie jest. Powinniśmy uczynić wszystko, by ta sprawa została wyjaśniona i zakończona – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że "nie można mówić, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście, to jest nieprawda, w żaden zinstytucjonalizowany sposób państwo polskie nie brało w nim udziału, wręcz przeciwnie - wydawało wyroki śmierci na szmalcowników".

Niezwykle mi zależy żebyśmy żyli w prawdzie historycznej. Nie chcemy w Polsce pisać historii na nowo, chcemy żeby prawda historyczna była broniona, żeby nie było oczerniania i niesprawiedliwych, poniżających osądów, a takie się zdarzają – podkreślił.

Prezydent dodał, że wierzy w mądry wyrok TK ws. noweli ustawy o IPN.

Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów; mam nadzieję, że stanie się to niedługo, a to pomoże w załagodzeniu i przejściu do fazy dobrego dialogu. (...) Gdy zapoznawałem się z przepisem noweli ustawy o IPN, nie wzbudził on moich wielkich wątpliwości jako prawnika wtedy kiedy wykluczono możliwość odpowiedzialności osób prowadzących badania naukowe, albo twórców kultury – mówił Andrzej Duda.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska przegrała mecz z Nigerią

/ twitter.com/Łączy Nas Piłka

Polska przegrała mecz z reprezentacją Nigerii 0:1 w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Zwycięską bramkę z rzutu karnego w 61 minucie zdobył Victor Moses.

Oba zespoły przygotowują się do mistrzostw świata w Rosji. We wtorek biało-czerwoni zmierzą się w Chorzowie z Koreą Południową.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl