Prof. Kazimierz Nowaczyk o kluczowych ustaleniach w sprawie katastrofy smoleńskiej

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Oficjalne stanowisko komisji jest takie, że samolot Tu-154M przeleciał ponad drzewami. Jeśli chodzi o wybuchy to istniało kilka źródeł, mogły one nastąpić w różnych częściach samolotu - mówił w TVP Info prof. Kazimierz Nowaczyk, przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej.

Wnioski te zostały przyjęte przez członków Podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego

 - napisano w komunikacie Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kluczowe ustalenia podkomisji smoleńskiej! To może być przełom!

O ustaleniach podkomisji smoleńskiej mówił gość Michała Rachonia w programie "Minęła 20" w TVP Info dr Kazimierz Nowaczyk.

Oficjalne stanowisko komisji jest takie, że samolot Tu-154M przeleciał ponad drzewami

- mówił prof. Nowaczyk.

 Jeśli chodzi o wybuchy to istniało kilka źródeł, mogły one nastąpić w różnych częściach samolotu - w skrzydle, slocie, a także w centropłacie

- zaznaczył.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej powiedział też, że z analiz nawigatorów wojskowych wynika, iż Tu-154M był fałszywie naprowadzany co doprowadziło do tego, że "samolot schodził ostrzej niż powinien i pod większym kątem, co oznaczało większą prędkość" oraz schodził do lądowania kilometr przed przed początkiem pasa, na którym miał wylądować.

Na pytanie o to, co powoduje, że wersja przedstawiona przez komisje Anodiny, Laska i Millera jest nieprawdziwa, prof. Nowaczyk odpowiedział, że zrobiono model 3D skrzydła i części, która powinna uderzyć w brzozę.

Pierwsza część, slot - tam nie ma miejsca, przez które mogłaby przejść

- zaznaczył przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłudzili 1 mln złotych, zostali zatrzymani

/ cba.gov.pl

  

Warszawscy agenci CBA zatrzymali dwoje przedsiębiorców z branży szkoleniowej. Wg ustaleń funkcjonariuszy CBA kursy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, dofinansowane ze środków unijnych, nie były realizowane, jednak zapłacono za nie ponad 1 mln zł. Pieniądze z Unii trafiały do beneficjentów w latach 2009-2016 za pośrednictwem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. W styczniu br. w innym wątku tego śledztwa zostali zatrzymani m.in. burmistrz i wiceburmistrz Pułtuska.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku prowadzi śledztwo m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie.

Jeden z realizowanych wcześniej wątków w śledztwie dotyczy podejmowana decyzji finansowych ze szkodą najpierw dla zespołu szkół, a później Miasta Pułtuska oraz w sprawie wejścia w porozumienie z innymi osobami w związku z publicznymi przetargami w zakresie przebudowy i remontu budynków szkoły, internatu na ok. 1 mln, a także budowy miejskiego żłobka na 3 mln zł.

Ustalenia CBA wskazują, że zamówione prace były realizowane wadliwie lub w ogóle nie były wykonywane, a działania Burmistrza Pułtuska spowodowały straty w mieniu miasta oraz zarządzanej przez niego szkoły. W tym wątku śledztwa styczniu br. agenci z Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali 8 osób: Burmistrza Miasta Pułtuska (byłego Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie), Wiceburmistrza Pułtuska, dwie urzędniczki, prezesa i księgową Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pułtusku (wcześniej pracowników ZSCKR w Golądkowie) oraz dwóch przedsiębiorców.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl