Zeznaje były podwładny HGW - mówi o kamienicy przy Noakowskiego 16. Dawna szefowa nie będzie zadowolona

Marcin Bajko / screen youtube.com/Komisja Weryfikacyjna

Dziś Komisja Weryfikacyjna zajmuje się sprawą reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. Marcin Bajko, były szef Biura Gospodarowania Nieruchomościami stwierdził, że Hanna Gronkiewicz-Waltz prowadziła rozmowy na temat tego budynku już w 2013 roku.

Trwa rozprawa Komisji Weryfikacyjnej, która bada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przed Komisją zeznaje były szef BGN warszawskiego ratusza, Marcin Bajko.

Bajko twierdził, że w 2013 r. toczyły się "bardzo intensywne" rozmowy z Hanną Gronkiewicz-Waltz na temat reprywatyzacji nieruchomości przy Noakowskiego 16.

- Jestem pewien, że akta Noakowskiego 16 trafiły do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

- powiedział Bajko i dodał, że do HGW "docierały informacje o problemach lokatorów" kamienicy.

M. Bajko, b. dyrektor BGN: Do Hanny Gronkiewicz-Waltz docierały informacje o problemach lokatorów #Noakowskiego16

— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 4 grudnia 2017

HGW przez lata twierdziła, że nie miała wiedzy o #Noakowskiego16. Dzis urzędnik pod przysięga zeznaje „wielokrotnie przekazywałem jej te info, miała przekazywane akta. Dodatkowo nigdy nie pytała o los ludzi” #KomisjaWeryfikacyjna

— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 4 grudnia 2017

M. Bajko, b. dyrektor BGN: Rozmawiałem raz przez telefon z Andrzejem Waltzem nt. #Nowakowskiego16, prawdopodobnie przed referendum w Warszawie. Nie pamiętam czy ja dzwoniłem czy on czy Pani Prezydent przekazała słuchawkę #KomisjaWeryfikacyjna

— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 4 grudnia 2017

Były szef BGN zeznał, że o nieprawidłowościach przy tej nieruchomości dowiedział się już w 2008 r., a część działań odbywała się "za jego plecami", bez jego pośrednictwa.

Ciekawych faktów można było się dowiedzieć na temat pożyczki, jakiej Bajko udzielił Jakubowi R., byłemu wiceszefowi BGN:

M. Bajko, b. dyrektor BGN: Pracując w warszawskim ratuszu pożyczyłem milion złotych Jakubowi R. Rozliczył pożyczkę bardzo szybko, w kilka miesięcy. Pieniądze miały być przeznaczone na transakcję w Zakopanem #KomisjaWeryfikacyjna

— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 4 grudnia 2017

 

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bez premii za medale olimpijskie. Norwescy olimpijczycy otrzymają tylko... tort

/ IOC/ CHUNG, Jean/ olympic.org

Rekordowa liczba medali zdobytych przez Norwegię podczas igrzysk w Pjongczangu nie przekłada się na premie dla zawodników, ponieważ tamtejszy komitet olimpijski (NOK) nie przyznaje za takie sukcesy nagród finansowych. Za medale ich zdobywcy otrzymują tylko... tort.

Podobna zasadę ma norweskie ministerstwo kultury i sportu oraz centrum sportu wyczynowego Olympiatoppen, organ podlegający bezpośrednio NOK, zajmujący się rozdziałem pieniędzy na sport wyczynowy oraz przygotowaniem wyjazdów reprezentacji na olimpiady i mistrzostwa świata.

Prezes Olympiatoppen Tore Oevrebo wyjaśnił na antenie telewizji NRK, że „taka jest zasada i jeszcze nie zdarzyło się, aby któryś ze sportowców ją zakwestionował. Medal olimpijski jest ważnym punktem w karierze, który daje konkretne profity finansowe w formie kontraktów sponsorskich”. Wyjaśnił, że system norweskiego sportu polega na finansowaniu początków kariery zawodników.

Zamiast wypłacać premie, wolimy przeznaczać te pieniądze na rozwój młodych talentów – podkreślił.

Oevrebo dodał, że „Olympiatoppen jest organem pomagającym w rozwoju sportu i konkretnych karier zawodników, a nie bankiem”.

Premie za medale olimpijskie i mistrzostw świata wypłacają w Norwegii tylko nieliczne ze związków sportowych. Federacja biathlonu przewiduje premie za złoty medal w wysokości 100 tysięcy koron (43 tys. złotych), 50 tysięcy (21,5 tys. złotych) za srebrny i 25 tysięcy za brązowy (11 tys. złotych).

Norwescy medaliści jako jedyna nagrodę otrzymują specjalnie przygotowany przez kucharzy reprezentacji... tort.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl