Doradca szefa BBN - generał, którego reżim chwalił za "postawę w czasie stanu wojennego"

Piotr Galant/Gazeta Polska

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

  

Doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czyli Pawła Solocha, jest generał Romuald Ratajczak. Portal niezalezna.pl ustalił, że w czasie PRL-u przełożeni chwalili Ratajczaka za "właściwą postawę ideowo-polityczną w okresie trwania stanu wojennego".

Wczoraj portal niezalezna.pl ujawnił, że dyrektor Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, Mirosław Wiklik był w latach 80. członkiem PZPR oraz oficerem politycznym w jednostce powietrznodesantowej.

"Mirosław Wiklik w latach 1985-1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotnicznej, a w latach 1988-1990 oficerem politycznym w 6. Batalionie Powietrznodesantowym. 1 maja 2017 r. został mianowany Dyrektorem Gabinetu Szefa BBN, Pawła Solocha" - podaliśmy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dyrektor gabinetu szefa BBN, Pawła Solocha, był w latach 80. komunistycznym politrukiem!

Okazuje się, że w BBN-ie jest więcej osób z zaskakującym życiorysem z czasów PRL-u. Do nich należy także generał Romuald Ratajczak - doradca szefa BBN, Pawła Solocha.

Na stronie BBN można znaleźć informację o spotkaniu w listopadzie ub.r. zastępcy szefa BBN z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji, generałem Mirko Šundovą.

"W spotkaniu uczestniczyli też Dowódca Dowództwa Wsparcia Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji gen. dyw. Mladen Fuzul, a ze strony BBN - dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, gen. bryg. Jarosław Kraszewski, doradca Szefa BBN gen. Romuald Ratajczak oraz z-ca dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych Paweł Pietrzak" - podało Biuro.

W oficjalnych notkach biograficznych podawane są ordery i medale przyznane gen. Ratajczakowi, jego przebieg służby czy wykształcenie. Brakuje jednak wielu informacji z czasów PRL-u.

Tymczasem - jak ustalił portal niezalezna.pl - w 1981 roku Romuald Ratajczak ukończył Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu, a w 1983 roku jego przełożeni pisali, że:

"wykazał właściwą postawę ideowo-polityczną w okresie trwania stanu wojennego w kraju".

W 1985 roku aktywnie pracował w Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR, był też członkiem egzekutywy.

Więcej na ten temat, ale nie tylko o generale Ratajczaku, w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polscy strażacy dotarli do Szwecji

/ straz.gov.pl

  

Grupa polskich strażaków, którzy przybyli dziś do szwedzkiego Trelleborga, kontynuuje podróż do miejsca, w którym będą pomagać walczyć z pożarami w środkowej części Szwecji.

W sobotę przed południem konwój 44 wozów ratowniczo-gaśniczych i prawie 140 strażaków dotarł na pokładzie promu do Trelleborga. Po rozładunku ruszyli oni do środkowej części Szwecji, którą pustoszą pożary. Jeszcze w sobotę wieczorem strażacy mają dotrzeć do Uppsali, gdzie zaplanowano nocleg.

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej młodszy kapitan Tomasz Kubiak powiedział, że strażacy będą kontynuowali podróż także w niedzielę tak, aby jeszcze tego dnia znaleźć się w miejscu rozpoczęcia akcji.

Ze wstępnych planów wynika, że grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Są oni przygotowani na dwutygodniową akcję; posiadają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją także swoją bazę operacyjną, która powstanie z namiotów, które zabrali ze sobą.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl