Mocne słowa premier Szydło w „Le Figaro”. Polska Europie wielu prędkości mówi stanowcze „NIE”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

„Polska uważa, że jeśli wykreujemy Europę wielu prędkości, to wzmocnimy podziały i zaszkodzimy wszystkim. Polska jest gotowa na dialog i będzie broniła swego stanowiska” - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie, który ukazał się w piątkowym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro”.

Musimy szukać rozwiązań zmierzających ku jedności, tak aby nie pojawiły się nowe ruchy antyeuropejskie. Trzeba bardziej rozwijać idee równości, praworządności, wolności oraz wartości chrześcijańskie, które zjednoczyły Europę w przeszłości, ale niestety zostały odłożone na bok – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Wśród tematów poruszonych w rozmowie, pojawiły się głownie relacje pomiędzy Polską a Unią Europejską, reforma polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, kwestia przyjmowania uchodźców, a także projektu rekonstrukcji Unii proponowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Zgadzam się z prezydentem Macronem, że Europa potrzebuje reformy, ale nie zgadzam się co do istoty tych reform – podkreśliła  premier Szydło.

Na wstępie wywiadu szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że nie będzie mówiła o kryzysie między Polską a Unią Europejską, ale o rozbieżności poglądów.

Podczas gdy od dwóch lat we Francji trwa stan wyjątkowy i część opozycji krytykuje podejmowane działania antyterrorystyczne, my (Polacy) nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Francji. Wierzę, że władze Francji potrafią jak najlepiej zapewnić swojemu krajowi bezpieczeństwo – powiedziała Beata Szydło odnosząc się do zastrzeżeń wobec polskiej demokracji. 

Premier Szydło podkreśliła ponadto, że polski rząd jest wybrany demokratycznie. Przypomniała, że Polska jest lojalnym członkiem UE i szanuje jej zasady, dlatego też chciałaby, aby instytucje unijne, a zwłaszcza Komisja Europejska, działały w ramach przyjętych traktatów, a nie poza nimi.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące niechęci przystąpienia Polski do strefy euro Beata Szydło podkreśliła, że Polacy są euroentuzjastami. Zaznaczyła też, że dla 70 proc. polskich obywateli ważne jest to, by należeć do Europy.

Dla mojego pokolenia Europa Zachodnia przez długi czas była niedostępnym marzeniem. Polska ma doskonałe wyniki ekonomiczne, pomimo tego, że nie jest w strefie euro. Polska może też poszczycić się wysokim poziomem bezpieczeństwa – mówiła.

Premier Beata Szydło odniosła się także do kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców, zaznaczając, że problem ten jest bardzo złożony.

Wielu Polaków straciło życie, chcąc ocalić swoją wolność, dlatego dla nas pomoc dla emigrantów jest fundamentalna – mówiła, a jako przykład podała milion obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce mieszkanie i pracę.

Jednocześnie, przywołując kwestię imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, premier Szydło wyjaśniła, że proces identyfikacji ich tożsamości był dotychczas pełen porażek. Zaznaczyła, że Polska prowadzi wiele projektów humanitarnych zmierzających do niesienia im pomocy. Zwróciła jednak uwagę na to, że należy skutecznie chronić zewnętrzne granice Unii Europejskiej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wrocław: oto kandydaci od Gowina

/ EU2017EE Estonian Presidency; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz udzieliła poparcia kandydatom partii Porozumienie do Rady Miejskiej Wrocławia oraz sejmiku województwa dolnośląskiego startującym z list wyborczych Zjednoczonej Prawicy.

„Porozumienie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku prezentuje najlepszych kandydatów, jakich możemy sobie wymarzyć, zarówno do rady miasta, jak i do sejmiku województwa”

- powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Jak powiedziała, samorząd jest tą strukturą administracji, która jest najbliżej obywateli. „Najlepiej może reagować na ich potrzeby, a także tworzyć warunki korzystne do tego, żeby powstawało w miastach, powiatach więcej firm i aby te firmy przynosiły na rynek dobre, wysoko płatne miejsca pracy" – powiedziała minister. Dodała, że w resorcie przedsiębiorczości powstały rozwiązania prawne, które mają sprawić, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce będzie „łatwiejsze i przyjemniejsze”.

Oceniła też, że dzisiaj wyzwaniem dla Wrocławia i Dolnego Śląska są coraz większe wymagania rynku pracy. „Bezrobocie we Wrocławiu nie jest dzisiaj problemem, bo jeżeli mówimy o skali ok. 2 proc. to oznacza, że dzisiaj to właśnie przedsiębiorca musi szukać pracownika, ale z pewnością wyzwaniem jest poprawa jakości życia poprzez dobre, wysokopłatne miejsca pracy” – mówiła.

„Wyzwaniem jest także tworzenie przedsięwzięć, które będą korzystały z potencjału akademickiego, a Wrocław ma ku temu potencjał. Dlatego dzisiaj potrzebuje dobrego, sprawnego samorządu, a kandydaci Porozumienia takie warunki są w stanie stworzyć”

- powiedziała Emilewicz.

Emilewicz udzieliła poparcia kandydatom do sejmiku i rady miasta Wrocławia, którzy na listach komitetu wyborczego Zjednoczonej Prawicy, reprezentują partię Porozumienie. Kandydatką do sejmiku województwa dolnośląskiego z czwartego miejsca w okręgu wrocławskim jest Władysława Głowacz, naczelna pielęgniarka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Również z czwartego miejsca na liście w okręgu podwrocławskim na radnego sejmiku kandyduje były radny gminy Długołęka Artur Muzyka. Natomiast w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, liderem listy w okręgu nr 6 jest obecny radny sejmiku województwa Sergiusz Kmiecik.

„Jako radny chciałbym tworzyć optymalne warunki do życia mieszkańców, bo zadowoleni mieszkańcy to zadowoleni pracownicy, to napływ ludzi, którzy mogą budować potęgę gospodarczą Wrocławia. Będąc w radzie miejskiej, będę mógł mieć bezpośredni kontakt z miejscową wspólnotą i reprezentować jej interesy”

– mówił Kmiecik.

Emilewicz pytana, czy udziela poparcia kandydatce Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia Mirosławie Stachowiak-Różyckiej, odparła, że „przyjmujemy do wiadomości, kto kandyduje na prezydenta miasta, ale dzisiaj prezentujemy kandydatów Porozumienia na listach Zjednoczonej Prawicy”. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl