Sędzia sędziemu oka nie wykole. Te liczby porażają!

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

  

Co najbardziej irytuje Polaków domagających się radykalnych zmian w sądownictwie? Przewlekłość postępowań i bezkarność „nadzwyczajnej kasty”. Zapoznaliśmy się z danymi o rozstrzygnięciach postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom w latach 2011–2015. Te liczby porażają!

„Trzeba zmienić wszystko, żeby pozostało po staremu” – powiedział podczas niedawnej demonstracji w rzekomej obronie sądów były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. I to jest sedno problemu.

O przewlekłych postępowaniach dyscyplinarnych czy wręcz bezkarności sędziów pisaliśmy wielokrotnie. Janusz K. z Kościerzyny brał łapówki, został nagrany, pomimo to proces trwał latami, a zawieszony sędzia w tym czasie brał pensję. Lucynę Z.-S. z Poznania prawomocnie skazano za przestępstwo, ale dyscyplinarka trwała tak długo, że zarzuty się przedawniły i wróciła do orzekania. Paweł M. ze Szczecina wpadł na kradzieży elementu wiertarki, a jeszcze przez pół roku wydawał wyroki. Itd. itp.

Są też nowe skandale. Roman B., sędzia z Nysy, usłyszał poważne zarzuty.

„Prowadząc postępowanie sądowe, zainicjował spotkanie z matką reprezentującą małoletnią córkę i podczas tego spotkania nakłaniał ją do składania fałszywych zeznań” – podała Prokuratura Krajowa.

A co zrobił Sąd Rejonowy w Ząbkowicach? Postępowanie umorzył! Kuriozalne było zwłaszcza uzasadnienie: „kierował się zwykłym ludzkim współczuciem wobec sytuacji małoletniej i jej matki”. Prokuratura zaskarżyła tę decyzję.

Z kolei prezes Sądu Rejonowego w Strzelinie nie spłacała pożyczki. Sprawa trafiła w ręce komornika, a ten w końcu zajął jej pensję. Kuriozum polega na tym, że sprawa o zapłatę przeciwko pani prezes toczyła się przed sądem, którym ona kierowała.

W demonstracjach przeciwko reformie systemu sądownictwa uczestniczyło wielu sędziów. Fakt ten nie zaskakuje. Sędziowie bronili własnych interesów. Z danych MS-u wynika, że w latach 2011–2015 wszczęto 310 postępowań dyscyplinarnych (w 2011 r. – 43; w 2012 r. – 50; w 2013 r. –75; w 2014 r. – 92; w 2015 r. – 50). Jednak karą „złożenia z urzędu”, czyli wyrzucenia sędziego za wykroczenie lub przestępstwo, zakończyło się zaledwie 12 wypadków. Zaskakuje też liczba rozstrzygnięć korzystnych dla sędziów – w ciągu 5 lat 25 razy odstąpiono od wymierzenia kary, w 31 wypadkach ich uniewinniono, a 6 spraw umorzono z powodu przedawnienia.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Antyrządowa demonstracja w Austrii. „Wasza polityka śmierdzi jak stare skarpetki”

Zdjęcie ilustracyjne/Sebastian Kurz / flickr.com/Bundesministerium für Europa/CC BY-SA 2.0

  

Tysiące ludzi demonstrowały dzisiaj w Wiedniu przeciwko prawicowemu rządowi kanclerza Sebastiana Kurza, utworzonemu rok temu przez koalicję konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) i prawicowo-populistycznej, antyimigranckiej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Demonstrację - przemarsz i wiec przeciwko "zwrotowi w prawo, rasizmowi i cięciom socjalnym" - zorganizowały organizacje lewicowe i związkowe, wspierane przez Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPOe) i Zielonych. Porządku pilnowało ok. 500 policjantów. Nie ma informacji o żadnych incydentach.

Marsz rozpoczęło ugrupowanie "Sojusz gorącej jesieni". Niesiono hasła głoszące, że zwrot w prawo jest "niebezpieczeństwem dla nas wszystkich".

Pojawiła się też grupa demonstrująca pod hasłem: "Wasza polityka śmierdzi jak stare skarpetki". Niektórzy demonstranci założyli żółte kamizelki, nawiązując do protestów odbywających się we Francji.

Policja oszacowała, że wiec, który rozpoczął się późnym popołudniem, zgromadził ok. 17 tys. ludzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl