niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Bitwa pod Grunwaldem – najsłynniejszy polski obraz

Dodano: 15.07.2017 [11:51]
Bitwa pod Grunwaldem – najsłynniejszy polski obraz - niezalezna.pl
foto: cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=4799
607 lat temu wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecza. Obraz ją przedstawiający ma wymiary 426 × 987 cm. Jan Matejko malował go przez trzy lata. W lutym 1878 roku dzieło kupił za kwotę 45 000 złotych reńskich, warszawski finansista Dawid Rosenblum. Wystawiono je w sali krakowskiego Urzędu Miasta, a potem ruszyło w objazd po Europie – kolejno do Wiednia, Warszawy, Petersburga, Berlina, Lwowa, Bukaresztu i Paryża. Wszędzie „Bitwa pod Grunwaldem” przyciągała tłumy zwiedzających. W 1880 roku wróciła do Warszawy, gdzie przygotowano dla niej specjalną salę w gmachu Zachęty. W 1902 r. odkupiono obraz od spadkobierców Rosenbluma i przekazano w darze do zbiorów Muzeum Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Jan Matejko miał ogromną wiedzę historyczną, przez całe życie zbierał też starą broń, zbroje, tkaniny, ubiory czy wreszcie przedmioty codziennego użytku, które potem umieszczał na swoich obrazach. Do dziś niektóre z owych przedmiotów można podziwiać w domu-muzeum malarza. Wśród nich jest nawet wypchany koń. Zabierając się do malowania bitwy pod Grunwaldem artysta nieustannie studiował kronikę Jana Długosza, główne źródło opisujące zmagania wojenne na mazurskich polach. Choć Matejko ze szczególną dbałością dążył do wiernego oddania na płótnie rzeczywistości historycznej ostatniej fazy bitwy – śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu – nie omieszkał też zawrzeć na obrazie własnej wizji historii, dodając i modyfikując pewne zdarzenia.

Zgodne z przekazem Długosza w centralnym punkcie umieścił księcia Witolda, gdyż był on według kronikarza najbardziej ruchliwym i dynamicznym wojownikiem. Król Jagiełło, jako główny wódz, obserwował bitwę ze wzgórza – znajduje się więc po prawej stronie obrazu w niewielkim oddaleniu.

Malarz dodał od siebie postać Henryka von Plauena, który nie uczestniczył w bitwie, ale przygotowywał Malbork do obrony, dzięki czemu ofensywa Jagiełły została później powstrzymana. Historycy sztuki interpretują umieszczenie Plauena na obrazie jako chęć podkreślenia przez Matejkę, że zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane.

Wielki Mistrz ginie ma płótnie ugodzony włócznią św. Maurycego, ale zabija go zwykły szeregowy żołnierz. Obok bierze na Krzyżaka zamach toporem drugi – ubrany niczym kat – wykonawca wyroków sądu.

Śmierć od włóczni podarowanej Polsce przez niemieckiego cesarza Ottona III, która z oczywistych względów nie była używana w bitwie, jest prawdopodobnie symbolem zakłamania Zakonu, jego nieczystych intencji i ostatecznego zwycięstwa sprawiedliwości bożej. Podobnie jak namalowany Konrad Biały, książę na Oleśnicy, który jako jedyny z rodu piastowskiego walczył po stronie Zakonu. Matejko przedstawił go jako martwego, spadającego z konia. Książę za zdradę kraju zapłacił własnym życiem, ale tylko w wizji artysty. W rzeczywistości przeżył i trafił do niewoli.
 
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Tylko jakoś dziwnie się składa że do tej pory po tej słynnej wielkiej bitwie jest zaskakująco mizerna ilość dowodów archeologicznych, dla kontrastu wystarczy podać iż zaskakująco wiele dowodów za to znaleziono na potwierdzenie innej ale za to kompletnie nieznanej ówczesnej historii bitwie tyle że z roku 1050 pne. A chodzi o znaną już niektórym badaczom bitwę nad rzeką Tollesee( Dołężą) Więc pytanie do archeologii, jak to jest że do tej pory mamy bardzo skąpe dowody o starciu grunwaldzkim a znajduje się ogromną ilość dowodów o kompletnie nieznanej bitwie tyle ze epoki starożytności. Kontrast jak najbardziej widoczny.

niemcy kiedys narod stworzony ze zlepkow zachodnich wielu zginelo w pierwszej wojnie w drugiej albo uciekli z kraju albo zgineli,dzisiejsi niemcy to mieszanka powstala z gwaltow ruskich wiec wybitnie wybuchowa do tego podzegana przez najbogatszych.

Wspaniałe arcydzieło malarstwa historycznego. Przez kilkadziesiąt lat komunistycznych rządów Matejko był przedstawiany jako artysta pozbawiony talentu a jego obrazy jako małowartościowe malowidła. Wszystko w ramach dołowania Polaków i zabijania w nich dumnego ducha narodowego. Gdzież są ci "znafcy" sztuki, profesorowie Akademii, którzy w charakterze pożytecznych idiotów rozmaitych zrusyfikowanych politruków zajmowali się obrzydzaniem dzieł Matejki.
Poeto, który spisujesz dzieje, nazwiska i pamiętasz, weź na warsztat tą białą plamę i opisz tą hańbę domową.

Niemce wciaz takie same falszywe i zaklamane.Wtedy po calej Europie prowadzili antypolska propagande oskarzaajac Polske o herezje(dziesiaj czytaj:niszczenie demokracji)i wielu im uwierzylo.Pod Grunwaldem walczylo rycerstwo francuskie i angielskim wraz z niemieckim.Nie bylo jednak wtedy w Polsce zadnych popucznikow.No moze za wyjatkiem kilku zniemczonych piastow slaskich.

Ten obraz to nasza relikwia, ale i kpina z prawdy historycznej...

Skoro Konrad Biały z cesarsko-niemieckiej Oleśnicy "zdradził kraj" walcząc po stronie Krzyżaków, to jak nazwać rycerzy polskich z krzyżackiej ziemi chełmińskiej czy pózniejszych Mazur, którzy bili się przeciwko stronie polskiej?
Przecież mazowieckie rycerskie rody np. Konopków czy Wyszowatych, po osiedleniu się w panstwie Krzyżaków w II poł. XIV wieku, jak jeden mąż stanęły pod Grunwaldem po stronie krzyżackiej przeciwko nam.
A np. wojsko polskie z woj. krakowskiego w wielkim procencie to byli rodowici Niemcy (np. słynny Zyndram z Maszkowic).
Może więc wreszcie czas na to by nie powtarzać komunistycznych bredni że pod Grunwaldem stanęły przeciwko sobie dwa narody - Niemcy i Polacy?

Zyndramem z Maszkowic z pewnością nie był Niemcem tak jak i Powała z Taczewa.Jeśli się w Rzeczpospolitej w tamtych latach osiedlali to mieszczanie i żydzi a nie szlachta niemiecka.Bo skoro był z Maszkowic jak np.Jan z Potoka(późniejsi Potoccy)to miał herb i majątek a w dodatku był posłem.Kmiotki nie posłowali jak również najmądrzejszy z 13-tu synów Olgierda(przedostatni) do Niemca nie wysyłał by też Niemca.Krzyżacy posiadali dobrą praktykę przynajmniej w dwóch działaniach jakie uprawiali,pocztę najlepszą po watykańskiej oraz mataczenie połączone z przebiegłym krętactwem.Znaleźli sposób,by potomków osiedleńców do tej służby zmusić.Dzisiaj to nazywa się np.w peło mieć na kogoś haka.

W tamtym okresie Rzeczypospolita nie istniała.

do Tramp

Nasze pobożne życzenia nie zakrzyczą prawdy historycznej... Poczytaj polskie herbarze, monografie nt bitwy, historyków wojskowości (np. Kukiela) a także Kroniki Długosza!
Chcesz wiedziec - napisz maila do znanego heraldyka W.J. Minakowskiego (www.minakowski.pl) a otworzysz oczy...

"Tylko prawda jest ciekawa." /Józef Mackiewicz/
-----------------------------------------------

Bredzisz głupoty uogólniając z pomocą patologicznych wyjątków tak jak ci beznapletkowi "historycy"
z GWna :) co to przez lata lansowali leninowską "prawdę", że dawniej to świadomości narodowej

w ogóle nie było !:) Dopiero ci kapitaliści i nacjonaliści wprowadzili pojęcie narodu :)
Najlepiej spadaj do GWna szechterowcu tam bredzić i mącić !

Najsłynniejszy obraz J. Matejki to Hołd Ruski ! Ale o tym się bardzo mało pisze, a nawet zmienione jego tytuł.

Malo o tym Grunwaldzie..no chodzi tu tylko o obraz. A gdzie historia jak ten obraz byl ukrywany przed Niemcami w czasie II WS? Obraz Hold Ruski, co ktos na górze napisal "drugi po Grundwaldzie" nie zostal ukonczony, to tylko wielki szkic, ale zawsze, powinno sie o nim wiecej pisac bo niezwykle wazny.
Ale chcialbym cos na temat "Drugiego Grunwaldu", czyli najwiekszej bitwy w dziejach Niemiec (tak gloszono ongi) jaka sie tam stoczyla, w tym samym miejscu, na tych samych polach. Poleglo w niej ..podobno 23000 albo i 100 000 zolnierzy polskich..polowa w mundurach Pruskich polowa w Ruskich. Zwyciezca ogloszono Generala Hindenburga (co przespal pijany czas bitwy) i jemu tam, pod Grundwaldem wlasnie postawiono wielkie mausoleum dokad w latach 1936-1945 wycieczki szkolne na pielgrzymki zwozono. On i cala jego rodzina tam pochowani. Zdjecie mozna zobaczyc na malej tablicy, wjezdzajac na Pola Grudwaldzkie od strony Ostródy. Lew "Alex" który tego mausoleum bronil stoi teraz przed ratuszem w Olsztynku. Czesc granitu sie zachowala w formie "Pomnika zolnierzy radzieckich" w Olsztynie, reszte Ruskie zabrali.

Ten pomnik Hindenburga i bitwy pod Tannenbergiem 1914r powinien zostać tam odbudowany. Kacapy, i "nasza" Targowica, by się wściekli.

607 lat temu Polska w największej bitwie średniowiecza rozgromiła pod Grunwaldem koalicję niemiecko-zachodnio-europejską

(krzyżackich rycerzy było tylko ok. 200) gwałtownie zmieniając układ sił w Europie i stwarzając podstawy dla przyszłej

potęgi I-szej Rzeczypospolitej. Bitwa ta była także przyczyną bojaźni i wielkiego kompleksu niższości Niemców wobec Polski

oraz zatrzymała na ponad 300 lat ekspansję duszących się Niemców na wschód. Często zapomina się, że państwo Zakonu Krzyża-

ckiego było tylko enklawą Cesarstwa Niemieckiego, której zadaniem było prowadzenie ludobójczej ekspansji "Drang nach Osten"

pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa. Prawdziwym jednak celem było stworzenie Wielkich Niemiec z granicami aż pod Psków.

Do finasowania tych megalomańskich, chorych wizji, Niemcy utworzyli handlowo-mafijną organizację tzw. Hansę - związek dużych

niemieckich miast jak Lubeka, Brema, Hamburg itd., która wspierała państwo krzyżackie ogromnymi pieniędzmi, jednocześnie

czerpiąc z tego gigantyczne zyski. Niemcy po I-szej Wojnie Światowej usiłowali (i usiłują do dzisiaj) "przykryć" swoją

gigantyczną klęskę sprzed sześciu wieków za pomocą tzw. Bitwy pod Tannenbergem 1914 (dla Niemców Bitwa pod Grunwaldem jest

Bitwą pod Tannenbergiem 1410) w której pokonali armię rosyjską okrążając ją w sierpniu 1914 roku. Przy czym faktyczne miejsce

tej operacji (żadnej bitwy nie było bo Rosjanie poddali się) znajdowało się aż 30 km od Tannenberga ! nad jeziorem Omulew,

a więc nazwa tej "bitwy" jest sztucznie naciągnięta i zakłamuje historię dla celów propagandowych. Bitwa pod Grunwaldem była

newralgicznym punktem zwrotnym na geopolitycznej mapie dziejów Europy. Decydującymi były dwie godziny pomiędzy 15.00 a 17.00,

kiedy to główna siła uderzeniowa i bojowy trzon rycerstwa polskiego - chorągwie małopolskie, rozgromiły 16 niemieckich odwo-

dowych chorągwi po dowództwem wodza Niemców wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, który zginął w starciu, a wraz z nim

prawie wszyscy niemieccy dowódcy. Jego śmierć była historycznym momentem dziejowym, w którym Polska na 300 lat stała się

mocarstwem europejskim. Jednak na skutem "łagodności" Zygmunta Starego i jego braku determinacji do ostatecznego rozwiązania

"problemu pruskiego", z dawnej, agresywnej tradycji krzyżackiej wykluły się wredne Prusy, które razem z Rosją dokonały pod-

stępnych rozbiorów Polski. Wywodzące się z tradycji zakonu krzyżackiego czarne krzyże, były symbolami hitlerowskiej, zbrod-

niczej armii, a dziś stanowią logo Bundeswehry i Luftwaffe. "Zakon Kzyżacki" istnieje do dzisiaj w Niemczech (Frankfurt nad

Menem), a w płaszcz krzyżacki ubierał się swego czasu niemiecki firer Adenauer.

do "607 Lat Temu (itd)"

Człowieku!
Ty nam tu komunistyczną "Trybunę Ludu" albo takiego "Żołnierza Wolności" cytujesz i powielasz. Takiego pierniczenia już dawno nie widziałem...

Spadaj głupku do GWna ! tam jest twoje miejsce folksdojczu !

Bardzo ciekawe ..ja wiem o tym z filmu "Deutsche und Polen" co pokazywal polskie nazwiska na cmentarzu wojennym po tej slynnej Bitwie pod Tannenbergiem. Zdjecia chyba sprzed wojny. Komentarz byl..100 000 polskich zolnierzy poleglo. W innych zródlach bylo, ze ofiar bylo tylko 23 tysiace. Bitwa byla rzekomo zacieta i ze zmiennym szczesciem, Rosja kontratakowala bo to byl poczatek wojny i Prusacy parli na wschód. A we wszystkich armiach tych trzech zaborów "polski rekrut" byl glówna masa armatniego miesa"...wiec Prusaków tam pewnie paru stracilo zycie, podobnie jak Ruskich. To znamy z innych teatrów wojennych..Olomouc (wielkie zwyciestwo Prusaków nad Austriakami..w 1868?? ..czy potem Stalingrad..gdzie Niemców prawie nie bylo a sobie (tym razem kleske) chetnie przypisuja.
W historiografii niemieckiej Wielka Bitwa pod Tannenbergiem weszla zaraz po Bitwie w Lesie Teutonskim do rangi wydarzen cywilizacji germanskiej. A dla ciekawostki nawet historycy hamburscy "niechetnie" pisza, ze Hamburg byl oblegany przez ponad 2 lata przez Rosjan i Szwedów a broniony byl przez zolnierzy Wielkiej Armii Europejskiej...m.in. tysiace Polaków w polskich mundurach, tych samych co zdobywali Moskwe, potem dostali lupnia pod Lipskiem i poszli jeszcze bronic Hamburga. Kto wie wiecej na ten temat?

...zaraz po bitwie pod Grunwaldem znajduje się inny obraz Matejki HOŁD RUSKI...nie wiem czy jest już wystawiony,bowiem cały okres PRL i III RP spoczywał wstydliwie w magazynie...

Wyjaśnij proszę co znaczy "zaraz po bitwie pod Grunwaldem znajduje się......."? O co chodzi?

ja rozumiem co mowi poprzednik, trzeba byc Polakiem zeby to rozumiec. Faktycznie ze nie wyrazil sie w jezyku prawniczym ale wystrczajacym do zrozumienia dla Polaka.

Stworzyli Malbork aby lupic okoliczne poganskie wioski na Litwie tez teraz jest podobnie Niemiec nie kupi auta z przekreconym licznikiem a Polak juz kupi i prawo go nie uratuje a Niemca juz uratuje taki banalny przyklad ale po to jest Polska obok by mogli sie zlomu pozbywac w sumie spoko ale my tez potrafimy lepiej od nich produkowac i na tym to polega ze SHrek tego broni bo chodzi tez do ich ambasady a prezes chce by Polak zarabial i sie nie plaszczyl u Niemca no a Shrek tego nie rozumie bo ma inny system wartosci i masz babo plaeck ale rozmawiaj z naprutym jak z tym liderem pod sejmem to szkoda czasu.

Pytanie ilu jest teraz takich ksieciuniow Bronkow na pgrze co gotowych zdradzic rodakow dla wiekszych pieniedzy byle by tylko wiecej zrec i spac? miedzy nami wiecej folskdojczy niz nam sie wydaje i sa faszysci i tacy co z Polakami trzymaja takich szanujcie np oficer armii czerwonej pruski niemiec Sztilmark sila go oficerem zrobili a na koniec wojny do wiezienia i napisal Spadkobierce z Kalkuty bo ptrzeczuwal ze smierc wiec chcial cos po sobie zostawic polecam do przeczytania jak przretrwal jedzac cement i oszujac bolszewikow by go nie zabili i jeszcze majtek zabrali no ale ich przechytrzyl bo tylko tak z bolszewikiem wygrasz bo to beton

a moze jeszcze raz zrobic taki rejs z obrazem,,,oczywiscie kopia, bo teraz juz na drogach coraz niebezpieczniej -zbojcy grasuja...

Chwała Wojsk Polskich i Sprzymierzonych nad Krzyżakami zwanymi Zakonem Najświętszej Maryi Panny.Ile potrzeba było starań aby się połączyć a jednak się udało.
Szkoda że trochę ich potomków zostało i znów mieszają w Europie szerząc swoje chore wizje.Tylko że kręcą bicz na samych siebie.

Chodzi wam o 100% frekwencje lewactwa w sejmie i ze cos sie swieci bo przeciez Trump od tak by sobie nie prawil o Powstancach jacy byli dzielni? Mial konretny powod przyjazduu do Polski i rozmowy w 4 oczy i to wydarzenie chce zawlaszczyc PO a nie PiS? Medialna walka i bezpieczenstwo prawne dla zlodziejskiego lewactwa ktore okradlo kraj i jeszcze mamy sie ich bac?

Bzdura, przyjrzyj się Konradowi Białemu - czy on wygląda na martwego? Prawa ręka z tyłu dla asekuracji, w lewej dziarsko dzierży książęce berło - poza tym w ogóle nie spada z konia, a po prostu koń się przewrócił, Konrad cały czas w siodle, oczy szeroko otwarte i wpatrzone z prawe przednie kopyto witołdowego ogiera... po kiego grzyba takie bzdety wypisywać, że Matejko przedstawił go jako moartwego.

Pan Dawid Rosenblum był katolikiem

http://www.sejm-wielki.pl/albu...

Pochowany jest na Powązkach:
http://www.sejm-wielki.pl/b/sw...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl