Relacja z gali „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Klaudia Dadura

Dziennikarka „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”.

Kontakt z autorem

To był gorący wieczór. Zwłaszcza dla laureatów nagrody II edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”. – Chcemy pokazać, że Polska jest silnym państwem. O tej sile świadczy m.in. wzrost gospodarczy – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Codziennej” i tygodnika „Gazeta Polska”, podczas uroczystej gali.

W urokliwej scenerii, przy śpiewie zespołu In Love rozdano nagrody „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”. – Obecny wzrost gospodarczy nie jest przypadkowy – podkreślił Tomasz Sakiewicz podczas uroczystej gali.

Do tej kwestii odnieśli się również uczestnicy debaty „Polska innowacyjna. Idea czy rzeczywistość”, zorganizowanej w trakcie ceremonii.

Jeżeli w ciągu paru najbliższych lat nie dojdzie na świecie do jakichś poważnych zachwiań, do 2019 r. przewidujemy wzrost PKB o 5 pkt proc. Oprócz tych danych ważny jest też optymizm społeczeństwa. A ten jest najlepszy od lat


– stwierdził Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. – Po 27 latach od transformacji ustrojowej Polska nadal nie jest innowacyjna. Jednak w przeciwieństwie do sytuacji z 1989 r. teraz mamy trochę kapitału, który w innowacje możemy zainwestować – dodał Jagiełło.

Natomiast według Michała Kleibera, przewodniczącego Kapituły „Teraz Polska”, jest szansa na poprawienie innowacyjności, jeżeli zwiększy się tylko jej promocję.

Podczas debaty Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wskazał, że wspomniany optymizm widać po skali inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych.

W 2016 r. zainwestowano w nie 2,5 mld zł. Teraz spodziewamy się zdecydowanie lepszych wyników. Ważne jest też to, że w strefach inwestują obecnie przede wszystkim firmy z polskim kapitałem. Stanowią one 80 proc.

– mówił Chudziński.

Jak podkreślali eksperci, wspomniany optymizm widać również po liczbie rejestrowanych firm oraz coraz mniejszej chęci wyjazdu Polaków „za groszem”.
 

W pierwszym kwartale 2017 r. migrację zarobkową rozważyłoby 14 proc. rodaków. To o 6 proc. mniej niż w roku ubiegłym

– wskazał prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę również na kwestię funduszu rozwoju, czyli państwowej spółki, w której skoncentrowano znaczną część środków rządowych.
 

Misją polskiego Funduszu Rozwoju jest wsparcie naszych przedsiębiorców. Oni zasługują na dostęp do takiego samego wsparcia, jakie mają ich konkurenci za granicą. Myślę, że w perspektywie pięciu lat dogonimy pod względem dobrobytu Unię Europejską

– wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nagrodę II edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie” przyznano w kategoriach „Innowator” dla Piotra Skarżyńskiego z Centrum Słuchu i Mowy Medincus, „Eksporter” dla Karola Zarajczyka z Ursus SA, „Lider przemysłu” dla Dariusza Sapińskiego, prezesa Mlekovity, „Małe i średnie przedsiębiorstwa” dla Janusza Kasztelewicza, właściciela Sądeckiego Bartnika, produkującego miody, oraz „Filantrop” dla ks. Jacka Stryczka ze Szlachetnej Paczki. Wyróżnienie zaś otrzymał Lucjan Siwczyk, właściciel firmy Transcolor.

Wśród gości gali znaleźli się m.in. wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin, ministrowie Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Jurgiel, Jan Szyszko, Witold Bańka, Henryk Kowalczyk, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceministrowie Jarosław Sellin, Jarosław Zieliński, Patryk Jaki, Jerzy Kwieciński, Krzysztof Michalkiewicz, doradca prezydenta Cezary Kochalski, a także Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W naszym kraju działa 2 mln firm, z tego ponad 95 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. To świadczy tylko o tym, jak ogromną rolę w polskiej gospodarce one odrywają. To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 50 proc. PKB

– powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Ideą konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie” jest promowanie postaw przedsiębiorców, eksporterów, menedżerów, filantropów, ekspertów wspierających rozwój polskiej gospodarki i przyczyniających się do propagowania patriotyzmu gospodarczego. Nagrody przyznano po raz drugi. Galę zorganizowało wydawnictwo Forum.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Będą nowe loty na Księżyc. Trump wznawia…

Będą nowe loty na Księżyc. Trump wznawia…

Senacka komisja za nowelizacją ustawy o KRS

Senacka komisja za nowelizacją ustawy o KRS

Ewa Błaszczyk laureatką nagrody im.…

Ewa Błaszczyk laureatką nagrody im.…

„PiS załatwi wiele problemów, które…

„PiS załatwi wiele problemów, które…

Klub PiS się powiększa. Dołączył kolejny…

Klub PiS się powiększa. Dołączył kolejny…

Exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Co warto wiedzieć?

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porządku obrad Sejmu na 12 grudnia poza blokami głosowań i debatami znalazło się exposé premiera Morawieckiego. W zgodnej opinii ekspertów exposé wyznaczy nowe cele polityczne na najbliższe dwa lata.

Obrady Sejmu rozpoczną się we wtorek o godz. 16:00, kiedy to premier Mateusz Morawiecki wygłosi swe exposé, zaplanowane na około godzinę. Później, po kolejnej godzinie przerwy, odbędzie się debata nad exposé, która ma potrwać do godz. 2:00 w nocy. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowej Rady Ministrów ma się odbyć w środę o godz. 9:00.

W Polsce zgodnie z zapisami Konstytucji z 1997 roku, Prezes Rady Ministrów jest zobowiązany do przedstawienia Sejmowi w ciągu 14 dni od powołania Rady Ministrów programu działania swojego rządu wraz z wnioskiem o udzielenie całemu gabinetowi wotum zaufania. Po wysłuchaniu exposé Prezesa Rady Ministrów oraz zadaniu pytań przez posłów i udzieleniu na nie odpowiedzi, przeprowadzane jest głosowanie nad wyrażeniem wotum zaufania dla Rady Ministrów. W sytuacji nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania Prezes Rady Ministrów podaje gabinet do dymisji, którą przyjmuje Prezydent RP, powierzając jej dalsze pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
 
Od czasów transformacji 1989 roku, exposé w polskim Sejmie wygłaszano w sumie siedemnaście razy. Najdłuższe exposé w historii wygłosił 23 listopada 2007 roku Donald Tusk. Jego przemówienie trwało 185 minut.  Z kolei najkrótsze exposé na sali Sejmowej wygłosiła 10 lipca 1992 roku Hanna Suchocka. Trwało ono 30 minut.
 
Politolog, prof. Waldemar Paruch zwraca uwagę, że w porównaniu z przemówieniami premiera z dnia powołania rządu, to właśnie exposé z punktu widzenia strategii państwa, będzie miało znacznie większe znaczenie. Profesor Paruch spodziewa się, że exposé może wyznaczyć nowe cele polityczne na najbliższe dwa lata.

- Znacznie ważniejsze będzie wtorkowe exposé premiera Morawieckiego w kontekście poniedziałkowych wydarzeń w postaci zaprzysiężenia rządu. W exposé należy się spodziewać wyznaczenia nowych celów politycznych, które będzie realizowała nowa ekipa Mateusza Morawieckiego, która powstanie w wyniku rekonstrukcji rządu, najprawdopodobniej w styczniu. W exposé usłyszymy nowe cele na dwa lata, czyli najprawdopodobniej do wyborów w 2019 roku – podkreśla politolog.

Jednocześnie prof. Paruch podkreśla, że po Mateuszu Morawieckim spodziewa się exposé bardziej politycznego niż ekonomicznego. Politolog podkreśla również wyjątkowość całej sytuacji i wskazuje, że w dziejach Polski po 1989 roku jest to swego rodzaju ewenement.

- Mateusz Morawiecki powinien we wtorek przemówić do wyborców PiS (…) do tzw. elektoratu „żelaznego” wiernego tej partii przynajmniej od roku 2010 […] i do elektoratu tzw. miękkiego, który został pozyskany przez partię strategią polityczną po roku 2014 i 2015 i sukcesami rządu Beaty Szydło. Po raz pierwszy w Polsce wymiana na stanowisku premiera nie odbywa się pod wpływem spadających sondaży, nacisków otoczenia, krytyki opinii publicznej tylko jest to wymiana wynikająca ze strategii politycznej Jarosława Kaczyńskiego. Jest to ciekawa sytuacja, wręcz ewenement w dziejach Polski po roku 1989 – powiedział prof. Paruch.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl