O czym przez trzy godziny Ewa Kopacz rozmawiała w Moskwie z Rosjanami?

Telwizja Republika

Mnie interesuje to, czego nie ma. Czy fragmenty ciał (ofiar katastrofy smoleńskiej - red.) były usuwane, aby usunąć też ślady? - pytał Grzegorz Januszko, ojciec stewardessy, która poniosła śmierć 10 kwietnia 2010 roku. Dziś wieczorem był on gościem Telewizji Republika.

- To, co wydarzyło się ostatnio (po ujawnieniu badań ciał po ekshumacjach - red.), było w pewnym sensie do przewidzenia. Jest jednak grupa osób, która stara się bronić czegoś, czego nie da się obronić - mówił Grzegorz Januszko.

Pamiętamy, co mówił Donald Tusk, że odpowiada za podjęte decyzje i nie będzie się wykręcał żadną ucieczką za granicę, że będzie na każde zawołanie prokuratury. Tymczasem już teraz - zdaje się - zaczął kręcić nosem, że jego obowiązki w pracy mu nie pozwolą

- stwierdził.

Dodał, że „Ewa Kopacz nie pojechała do Rosji jako wolontariuszka, czy sanitariuszka, ale jako przedstawiciel rządu”.

Miała trzygodzinne spotkanie z minister zdrowia Rosji. Bardzo bym chciał wiedzieć, o czym one tam rozmawiały

- powiedział Grzegorz Januszko. Tłumaczył, że Ewa Kopacz i Tomasz Arabski, ówczesny szef Kancelarii Premiera, odsunęli pracowników Ambasady RP w Moskwie od kontaktów z Rosjanami i sami je przejęli.

Tuż po katastrofie odbyło się spotkanie w Kancelarii Premiera. Tam zebrał się sztab wizerunkowy. Byli tam przede wszystkim PR-owcy. Chciałbym wiedzieć, z jakimi autorytetami prawnymi ówczesny premier konsultował się w sprawie przyjęcia Konwencji chicagowskiej (dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy - red.)?

- pytał Grzegorz Januszko.

Czytaj też: Politycy PO odpowiadający za ekshumacje powinni zniknąć ze sceny politycznej!

Odniósł się on też do deklaracji przedstawicieli władz z 2010 roku, jakoby nie wolno było otwierać trumien z ciałami ofiar.

Mówienie o tym to ignorancja albo kłamstwo

- powiedział.

Mam nadzieję na prawdę. Na pewno jej wyjaśnienie będzie bardzo trudne. Wiele dowodów będzie poszlakowych, tym bardziej, że wrak znajduje się w Rosji

- stwierdził Grzegorz Januszko.

Odnosząc się do spraw, które dopiero teraz wychodzą na jaw, stwierdził:

Trudno nam było wyobrazić sobie, że Polak Polakowi może gotować taki los. Kłamcy powinni mieć dobrą pamięć. A my pamiętamy.

Natalia Januszko (rocznik 1987) była najmłodszą ofiarą katastrofy w Smoleńsku.

Źródło: Telewizja Republika

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pochowano najstarszego mężczyznę w Polsce

/ Andy Stafiniak \ freeimages.com

Dziś w Czarnowie k. Torunia (Kujawsko-pomorskie) pochowano blisko 109-letniego porucznika Józefa Żurka - najstarszego mężczyzny w Polsce, weterana bitwy nad Bzurą. Były żołnierz zmarł 19 marca. Pogrzebowi towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

Żurka żegnali rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a także przedstawiciele lokalnych władz, m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Bitwa nad Bzurą, której weteranem był Żurek, trwała od 9 do 18-22 września 1939 r. Polacy zaatakowali Niemców, żeby zatrzymać ich pościg za odradzającymi się we wschodniej Polsce kolejnymi oddziałami armii. Zginęło w niej 15 tys. polskich żołnierzy, 50 tys. zostało rannych, a 100 tys. wzięto do niewoli. Przewaga III Rzeszy w sprzęcie i liczebności oddziałów była ogromna.

Uczestnik tej bitwy, por. Żurek, od dziecka mieszkał w Czarnowie w gminie Zławieś Wielka (Kujawsko-pomorskie). W tej miejscowości jeszcze przed wojną przejął po śmierci ojca gospodarstwo rolne, które prowadził do 78. roku życia. Przeżył blisko 109 lat i we wrześniu 2017 roku, dziwił się, gdy przypominało mu się, że był na emeryturze już od 30 lat. „Dopiero?” - śmiał się najstarszy mężczyzna w Polsce.

Nie chciał opowiadać o przepisie na długowieczność. Chętnie przywoływał za to okres II wojny światowej, gdy wcielony do wojska, musiał walczyć z niemiecką agresją.

Po śmierci 109-letniego porucznika Żurka najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną jest, według portalu najstarsipolacy.pl, urodzony 14 kwietnia 1910 roku Stanisław Kowalski ze Świdnicy (Dolnośląskie), który parę lat temu rozpoczął karierę lekkoatletyczną, bijąc wiele rekordów świata i Europy w biegach krótkich w swojej kategorii wiekowej. Najstarszą Polką jest Tekla Juniewicz z Gliwic, która w czerwcu skończy 112 lat.

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl