Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zrównoważona i niedroga energia. Prezydent wskazał na nieograniczony potencjał współpracy z Kanadą

Ostatniego dnia wizyty w Kanadzie Andrzej Duda wziął udział w konwencji wodorowej. Prezydent podkreślił, że rozwój czystych technologii wodorowych jest istotny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę. Wskazywał, że nasz kraj jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru.

Andrzej Duda
Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Na spotkaniu w Edmonton w prowincji Alberta polskiemu prezydentowi towarzyszyła "misja wodorowa" - grupa polskich firm zajmujących się rozwojem technologii wodorowych.

W swoim wystąpieniu prezydent zaznaczył, że w polsko-kanadyjskich relacjach międzypaństwowych dominują kwestie bezpieczeństwa, jednak na poziomie regionalnym znaczna część współpracy dotyczy czystych technologii energetycznych.

Andrzej Duda podkreślił, że dla Polski rozwój czystych technologii wodorowych jest istotny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. „Polska ze wszystkimi predyspozycjami, wiedzą i doświadczeniem jest gotowa sprostać wyzwaniu neutralności klimatycznej” – oświadczył Duda.

Wskazywał przy tym, że Polska znajduje się w czołówce państw, jeśli chodzi o produkcję wodoru: jesteśmy na trzecim miejscu w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Przypomniał też, że w listopadzie 2021 r. polski rząd przyjął strategię wodorową do 2030 r., która określa najważniejsze kierunki rozwoju tego sektora.

„Naszym głównym zadaniem jest teraz zastąpienie tzw. szarego wodoru, pochodzącego ze źródeł emisyjnych, czystym, niskoemisyjnym, ekologicznym wodorem produkowanym ze źródeł odnawialnych, ale także z energii jądrowej czy wykorzystującej technologie wychwytywania dwutlenku węgla”

– oświadczył prezydent.

Polski prezydent wskazywał, że Polska Strategia Wodorowa zakłada m.in. uruchomienie do 2030 roku od 800 do 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym produkowanych w Polsce, oraz budowę co najmniej 32 stacji tankowania i magazynowania wodoru. Jak dodał, szerokie zastosowanie technologii wodorowych może być szansą na ścisłą współpracę pomiędzy firmami polskimi i kanadyjskimi.

„Jestem głęboko przekonany, że współpraca międzynarodowa może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju technologii wodorowych, a co za tym idzie, zrównoważonej i niedrogiej energii. Potencjał współpracy Polski i Kanady w tym zakresie jest praktycznie nieograniczony

– oświadczył Duda.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#prezydent Andrzej Duda #Kanada #wodór

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo