Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wynik w Georgii zdecydował o sytuacji w Senacie USA. Ekspert dla Niezależna.pl: Partię Republikańską mogą czekać zmiany

Porażka w Georgii kandydata Republikanów, Herschela Walkera, która w praktyce kończy niemal miesięczną sagę związaną z oczekiwaniem na wyniki wyborów środka kadencji, jest z pewnością druzgocąca dla ugrupowania. Wewnętrznie podzielona oraz osłabiona Partia Republikańska stoi przed wyzwaniami, jak poradzić sobie w tej powyborczej rzeczywistości. Otuchy nie dodaje konserwatystom również fakt, że start kolejnej kampanii wyborczej Donalda Trumpa okazał się niemrawy – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Tomasz Winiarski, amerykanista, ekspert ds. polityki USA, komentując wynik wtorkowych wyborów uzupełniających w Georgii.

flickr

Po przeliczeniu ponad 99,9 proc. głosów, zwyciężą wyborów uzupełniających w stanie Georgia został kandydat Partii Demokratycznej, Raphael Warnock. Zdobył on 51.4 proc. głosów, przy 48,6 proc. dla kandydata Partii Republikańskiej, Herschela Walkera.

Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie USA będzie wynosił 51-49 dla Demokratów. Obecnie jest to 50-50, lecz decydujący głos ma wiceprezydent Kamala Harris, co zapewnia większość demokratom.

Warnock to pastor kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Do Senatu dostał się w 2020 r. w ramach wyborów uzupełniających, stając się pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii. Walker, również Afroamerykanin, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę od początku promował były prezydent Donald Trump.

W rozmowie z portalem Niezależna.pl Tomasz Winiarski, ekspert ds. polityki amerykańskiej, wskazuje, że porażka w Georgii jest druzgocąca dla Republikanów, ponieważ w jej następstwie demokraci utrzymają przewagę w Senacie. 

Wewnętrznie podzielona oraz osłabiona Partia Republikańska stoi przed wyzwaniami, jak poradzić sobie w tej powyborczej rzeczywistości. Otuchy nie dodaje konserwatystom również fakt, że start kolejnej kampanii wyborczej Donalda Trumpa okazał się niemrawy.

– mówi Winiarski.

Jak dodaje, wynik wyborów w Georgii może przesądzić o zmianach w Partii Republikańskiej.  

Prominentny polityk republikański, senator Marco Rubio, nawoływał na swoim Twitterze do zmian w partii po wczorajszej dogrywce w Georgii. Wskazywał na korzystne trendy dla jego partii (niepopularność prezydenta Joego Bidena, wysoka inflacja, rosnąca przestępczość czy kryzys graniczny), których jak się okazało, politycy prawicy nie mogli obrócić na swoją korzyść

– dodaje. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#USA #wybory uzupełniające #Georgia #Republikanie #Demokraci #Trump #polityka amerykańska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wideo