Wyjątkowa arogancja Niemców. Nawet w trakcie agresji Rosji upierają się przy Nord Stream 2

Rząd Niemiec za nic ma sygnały ze strony państw europejskich oraz USA w sprawie zagrożenia, jakie niesie dla nich budowa gazociągu Nord Stream 2. Berlińscy urzędnicy tylko mnożą swoje aroganckie odpowiedzi w tej sprawie. - Krytykowanie gazociągu NordStream2, który umożliwi Rosji dostawy gazu do Europy z ominięciem Ukrainy, nie zmienia opinii Niemiec w sprawie tego projektu - powiedział dziś rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, cytowany przez Reutera.

Angela Merkel
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Przyjąłem do wiadomości krytykę, ale nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o zasadniczy punkt widzenia na projekt gospodarczy, jakim jest Nord Stream 2

- wskazał Seibert.

Wcześniej ukraiński ambasador w Niemczech powiedział, że realizacja tego projektu powinna zostać wstrzymana w reakcji na ostrzelanie przez Rosjan i zajęcie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej trzech ukraińskich okrętów.

Jak informuje agencja dpa, Seibert wskazał, że obowiązujące obecnie sankcje gospodarcze wobec Rosji pozostają w mocy do końca stycznia. Oświadczył, że o ich ewentualnym przedłużeniu trzeba rozmawiać ze wszystkimi partnerami w UE, „ponieważ sankcje uchwala się w Europie jednomyślnie”.

Dpa odnotowuje, że Seibert wypowiedział się „powściągliwie” na temat żądań wstrzymania budowy Nord Stream 2. Zaakcentował, że w pierwszym rzędzie jest to „projekt gospodarczy”, a jednocześnie podkreślił, że „leży w interesie europejskim, by Ukraina w dalszym ciągu odgrywała rolę kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu”.

Z kolei rzecznik niemieckiego MSZ uznał, że debata na temat dalszych sankcji wobec Rosji jest przedwczesna - informuje agencja dpa. Powiedział, że sankcje nie są „kranem, który się odkręca i zakręca”.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła w tym miesiącu w Parlamencie Europejskim, nawiązując do pytań o Nord Stream 2, że Niemcy rezygnują z energii atomowej i węgla, ale żeby przejść na odnawialne źródła energii będą potrzebowały do tego więcej gazu. - Mamy swoje interesy - wskazała.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie Nord Stream 2 jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Niemcy #NS2 #Nord Stream #Rosja #Ukraina

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo