Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Wielki Głód na Ukrainie to ludobójstwo - uznał islandzki parlament

Parlament Islandii uznał w czwartek za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze - poinformowała na Twitterze islandzka minister spraw zagranicznych Thordis Kolbrun Gylfadottir.

Ofiary Wielkiego Głodu często leżały po prostu na drogach
Alexander Wienerberger - http://skif-tag.livejournal.com/984358.html via wikimedia

"W listopadzie ubiegłego roku odwiedziłam memoriał Hołodomoru w Kijowie. Było to przejmujące świadectwo straszliwej zbrodni. Dzisiaj Althing (parlament Islandii) uznał za ludobójstwo narodu ukraińskiego głód, który został celowo wywołany przez totalitarny rząd w Moskwie zimą na przełomie roku 1932 i 1933" - oznajmiła Gylfadottir.

"Front polityki historycznej to bitwa o sprawiedliwość. Rosjanie nie zdołają zatrzeć dowodów własnych zbrodni. Naród terrorystów" - napisał na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, komentując postanowienie islandzkiego parlamentu.

Głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, co najmniej 3,5 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako klęska wywołana świadomą decyzją Kremla mającą na celu wyniszczenie ich narodu.

W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski również uznał Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa. W pierwszej połowie marca br. taką decyzję podjął także parlament Belgii. Na podobne kroki zdecydowały się wcześniej parlamenty m.in. Bułgarii, Czech, Irlandii oraz Rumunii. Polski Sejm uczynił to w 2006 roku.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Hołodomor #Wielki Głód #Ukraina #Rosja #ludobójstwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo