Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Duże oczekiwania przed wizytą Joe Bidena. "Zaczęto się wsłuchiwać w polski głos"

Joe Biden już wkrótce przyleci do Polski. Z wizytą prezydenta USA wiąże się sporo oczekiwań. "Liczymy, że wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie kolejnym krokiem na drodze wzmacniania naszego regionu, ale także wsłuchiwania się w głos Polski na arenie międzynarodowej" - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Joe Biden wkrótce przyleci do Warszawy
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w naszym kraju w dniach 21–22 lutego (wtorek–środa). Podczas wizyty ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbędzie też spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki; prezydent USA wygłosi także przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szynkowski vel Sęk był pytany o to, czy zgadza się z opiniami publicystów z różnych krajów, że wizyta Bidena świadczy o przeniesieniu środka ciężkości europejskiej polityki do Polski. Minister odparł, że to nie jest publicystyka, oraz - że nie decyduje o tym tylko wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych.

- Raczej powiedziałbym, że ona jest pewnym ukoronowaniem zjawiska, z którym mamy do czynienia od ponad roku, bo datuję to zjawisko nawet na czas jeszcze sprzed agresji Rosji na Ukrainę. To był też czas, te kilka miesięcy sprzed agresji, kiedy zdecydowanie bardziej, niż we wcześniejszych miesiącach i latach, zaczęto się wsłuchiwać w polski głos dostrzegając zagrożenie ze strony Rosji

- powiedział Szynkowski vel Sęk.

Świat słucha głosu Polski. Co powie Biden?

Zaznaczył, że to wsłuchiwanie się w głos Polski "nabrało rozpędu" już po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

"To my byliśmy tym krajem, który wytyczał ścieżkę, którą następnie podążali inni" 

Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę m.in. na polską ofensywę dyplomatyczną i wysiłki na rzecz przekazywania Ukrainie broni przez państwa Zachodu.

- Ukoronowaniem tego wszystkiego jest wizyta, druga już, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Oczywiście liczymy na to, że ta wizyta będzie kolejnym krokiem na drodze wzmacniania naszego regionu, ale także wsłuchiwania się w to, co Polska w tej chwili na arenie międzynarodowej mówi

- podkreślił minister ds. UE. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Joe Biden #USA #Szymon Szynkowski vel Sęk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo