Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Chińscy hakerzy objęci sankcjami przez USA

Resort finansów USA nałożył sankcje na firmę-wydmuszkę oraz dwóch chińskich hakerów działających na zlecenie chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, którzy włamywali się do systemów związanych z amerykańskim przemysłem obronnym i infrastrukturą krytyczną. Dodatkowo prokuratura ogłosiła zarzuty przeciwko siedmiu chińskim hakerom z tej samej grupy.

Haker - cyberbezpieczeństwo
Haker - cyberbezpieczeństwo
MaŁu - Dall-E

Jak podało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo, na listę sankcji wpisano firmę Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company (Wuhan XRZ), która w rzeczywistości miała służyć jako przykrywka dla działalności grupy hakerów APT31 działających na zlecenie chińskich służb specjalnych.

Grupa przez lata miała dopuszczać się wielu cyberataków i włamań, zaś ich celem byli m.in. "wysocy rangą przedstawiciele rządu USA i ich doradcy" w Białym Domu, resortach sprawiedliwości, handlu, finansów i dyplomacji, w Kongresie i uczelniach wojskowych.

Dodatkowo zespół APT 31 miał starać się - z sukcesami - włamać się do "jednych z najważniejszych sektorów infrastruktury krytycznej, w tym przemysłu obronnego, IT i energii". Hakerom udało się włamać m.in. do systemów firmy produkującej symulatory lotu myśliwców, koncernu naftowego, czy dostawcy usług IT z Kalifornii.

Ta sama grupa miała stać za włamaniami w innych państwach, w tym do systemów brytyjskiej służby wywiadu GCHQ i brytyjskiej komisji wyborczej. Wielka Brytania dołączyła do sankcji na tę samą firmę oraz dwóch jej przedstawicieli, Ni Gaobina i Zhao Guangzonga.

Równocześnie, amerykańska prokuratura federalna postawiła zarzuty przeciwko Ni i Zhao oraz pięciu innym członkom APT 31 za szereg cyberprzestępstw dokonywanych przez 14 lat.

"Departament Sprawiedliwości nie będzie tolerował wysiłków chińskiego rządu mających na celu zastraszanie Amerykanów, którzy służą społeczeństwu, uciszenie dysydentów chronionych przez amerykańskie prawo lub okradanie amerykańskich przedsiębiorstw" – podkreślił prokurator generalny Merrick Garland.

"Ta sprawa przypomina jakie środki chiński rząd jest skłonny podejmować do zastraszenia swoich krytyków, w tym do przeprowadzenia wrogich cyberoperacji mających na celu zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników" - dodał.

Żaden z oskarżonych nie został aresztowany, wszyscy prawdopodobnie znajdują się w Chinach.

Jednocześnie z nałożeniem sankcji, Departament Stanu USA ogłosił nagrodę do 10 mln dolarów za informacje na temat grupy i jej członków.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#USA #Chiny #hakerzy

mm