Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie”. Kamiński: Zakaz wchodzi dziś o północy

Od jutra nie będzie możliwości wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji. Jak poinformował dziś minister Mariusz Kamiński, zakaz wchodzi dziś o północy i dotyczy każdego samochodu zarejestrowanego w Rosji.

Mariusz Kamiński
twitter.com/MSWiA_GOV_PL/screen
W związku z opublikowaniem 8 września tego roku wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę państwa poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra. Wchodzi w życie dziś o północy

– powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Nieważne, kto siedzi za kółkiem

Minister wytłumaczył, że oznacza to nic innego, jak zakaz wjazdu pojazdów osobowych zarejestrowanych w Rosji na teren państwa polskiego.

Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie. Szanowni państwo, dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i również samochodów prywatnych - niezależnie od tego czy samochodem kieruje, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa

– ogłosił Kamiński.

Jak mówił, zasada jest taka: „samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski”.

Dodał, że jest to jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie, w związku z tym, że Rosja stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.


Od niedzieli 17 września br. będzie obowiązywał zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji.

Od 17 września 2023 r. zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie.

Powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska #Rosja #Komisja Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo