Walczące o praworządność Niderlandy z kolejnymi problemami. Widzą to obywatele

Niderlandy, które jeszcze niedawno kierowały do instytucji europejskich wnioski dotyczące kwestii "praworządności" w Polsce, musi mierzyć się na "własnym podwórku" ze sporymi problemami. Według danych organizacji Transparency International Nederlands w kraju istotnie wzrasta poziom korupcji.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
pixabay.com/fab_photos

Aż 42 proc. mieszkańców Niderlandów jest zdania, że rządzący, podejmując decyzje, kierują się prywatnymi interesami. Jednocześnie jedna trzecia respondentów twierdzi, że poziom korupcji w Holandii wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 47 proc. twierdzi, że się nie zmienił, a jedynie 9 proc. uważa, że spadł.

- To, że nie płacimy łapówek za prawo jazdy, nie oznacza, że wszystko jest w porządku

 – uważa Lousewies van der Laan, dyrektorka TIN, cytowana na stronie internetowej organizacji.

- Niepokoi fakt, że ponad 23 proc. Holendrów wykorzystało kontakty osobiste, aby uzyskać dostęp do usług publicznych takich jak przyjęcie do szkoły lub załatwienie operacji w szpitalu – twierdzi van der Laan.

Z badań TIN wynika, że 31 proc. badanych jest niezadowolonych ze sposobu w jaki rząd walczy z korupcją. Jednak tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że skorumpowani są politycy i sędziowie. Natomiast 21 proc. respondentów wskazuje na korupcję wśród bankierów.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo