Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

AfD chce ponownego otwarcia Nord Stream

Rok temu doszło do poważnego uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 w wyniku kilku eksplozji. Współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec (AfD), Tino Chrupalla odnosząc się do tej rocznicy, w mediach społecznościowych domagał się naprawy, otworzenia i zabezpieczenia tego gazociągu. Według najnowszych sondaży prorosyjska AfD jest drugą siła polityczną i może liczyć na prawie 22 proc. poparcia

Współprzewodniczący AfD, Tino Chrupalla
yotube.com\Tino Chrupalla

Pierwsza nitka Nord Stream została oddana do użytku w roku 2011 natomiast rok później druga. Z kolei certyfikacja Nord Stream 2 została wstrzymana przez Niemcy w lutym 2022, w związku z uznaniem niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Demokratycznej, przez rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.

Gaz ziemny dostarczany przez tę infrastrukturę miał zapewnić niemieckiej gospodarce tani surowiec. Jednocześnie te projekty stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, którą uzależniały od rosyjskiego gazu ziemnego.  

26 września 2022 roku miało miejsce kilka eksplozji, w wyniku których uszkodzone zostały wszystkie dwie nitki gazociągu Nord Stream I oraz jedna z dwóch nitek gazociągu Nord Stream II. 

Śledztwo w sprawie celowego zniszczenia infrastruktury energetycznej prowadzi zarówno strona niemiecka jak i Szwecja i Dania. To właśnie w wewnętrznych strefach ekonomicznych tych dwóch państw doszło do eksplozji. W mediach społecznościowych AfD wysuwa przypuszczenia, że zniszczenie gazociągów byłoby w interesie USA. 

Dzisiaj, 26 września do sprawy uszkodzenia NS I i NS II odniósł się współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec, Tino Chrupalla.

Rok temu doszło do eksplozji przeciwników niemieckiej suwerenności energetycznej #NordStream. Linia ratunkowa niemieckiego przemysłu – zerwana. AfD żąda śledztwa i ukarania wszystkich winnych. Nord Stream trzeba naprawić, otworzyć i zabezpieczyć!" - napisał na portalu społecznościowym X

–  polityk AfD. 

Według najnowszych sondaży prorosyjska AfD jest drugą siła polityczną i może liczyć na prawie 22 proc. poparcia.

Nie są to odosobnione głosy w sprawie reaktywacji gazociągów łączących Rosję z Niemcami. Premier Saksonii Michael Kretschmer już kilkakrotnie wzywał do naprawy gazociągu Nord Stream 1. W rozmowie z niemieckim magazynem "Focus" sprzed kilku miesięcy premier Saksonii podkreślał, że polityka energetyczna polega na pozostawieniu otwartych opcji. 

- Infrastruktura ta (gazociąg NS I) kosztowała około ośmiu miliardów euro i może transportować zarówno wodór, jak i gaz. Po odejściu Putina gazociąg może być także sposobem na przywrócenie z nami więzi gospodarczych przez jego następcę. Przynajmniej można je teraz naprawić. Wkrótce (infrastruktura energetyczna) zostanie bezpowrotnie zniszczona 

– oznajmił polityk CDU.

Premier Saksonii w czerwcu w rozmowie z telewizją Die Welt stwierdził, że nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego Niemcy nie miałby teraz rozpocząć prac nad zabezpieczeniem i naprawą tego rurociągu.

 Źródło: niezależna.pl, portal X

 

#Nord Stream 2 #Nord Stream #gaz ziemny #gazociąg #Niemcy #Rosja #AfD

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo