Telus: Akces Ukrainy do UE nie może zaszkodzić naszym rolnikom

Ewentualne przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, to wyzwanie dla rolnictwa UE; należy szukać takich rozwiązań, żeby nie zaszkodziło to polskim rolnikom - oświadczył minister rolnictwa RP Robert Telus w poniedziałek w Brukseli, gdzie odbywa się Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Robert Telus
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

W rozmowie z dziennikarzami Telus poinformował, że wziął udział w spotkaniach z ministrami rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz koalicji pięciu państw przyfrontowych. Rozmowy dotyczyły m.in. ewentualnego przystąpienia Ukrainy do UE.

To są wyzwania dla rolnictwa unijnego. Ale przede wszystkim naszego - mam na myśli Polskę i kraje przyfrontowe. Już teraz musimy na ten temat rozmawiać. Musimy szukać takich rozwiązań, żeby to nie zaszkodziło europejskiemu rolnictwu; żeby wejście Ukrainy do UE nie zaszkodziło naszym rolnikom - polskim i z innych krajów przyfrontowych. Zgadzamy się - jedna i druga grupa - że te sprawy są ważne, że musimy ich pilnować

- powiedział szef resortu rolnictwa RP.

Ministrowie rozmawiali także o tranzycie ukraińskiego zboża przez UE.

Rozmawialiśmy o zbożu, które przejeżdża przez nasze kraje. Nasze rozwiązania - polskie, węgierskie, słowackie - te zakazy jednostronne pokazują, że tranzyt można prowadzić. Ten tranzyt jest coraz większy, coraz lepszy. To zboże nie zostaje w naszych krajach. To jest rozwiązanie dobre

- podkreślił Telus, ujawniając, że w kuluarach przyznaje to coraz więcej innych państw Unii.

Wyraził też nadzieję, że Unia Europejska wyciągnie z tego wnioski i na swoim poziomie utworzy taki system, który zapewni, że ukraińskie towary będą jechały tam, gdzie jechały przed wojną.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Robert Telus #ukraińskie zboże #Unia Europejska #Ukraina #rolnictwo

mt
Wczytuję ocenę...
Komentarze (5)
Anonim 21.11.2023 08:12
Wlascicielami ziemi rolniczych na Ukrainie sa zydzi z niemiec holandi francji i usa i Pollacy rolnicy nie maja szans do nich.Oni uzywaja tony chemikali do swoich upraw i bredza o zyznej ziemi.
Anonim 21.11.2023 00:02
No i widzicie. Na Zachodzie armagedon a polska wieś spokojna, polska wieś wesoła.
Anonim 20.11.2023 18:18
Naszym rolnikom, naszym przewoźnikom i naszej pozycji w Europie, tego się trzymać.
Anonim 20.11.2023 18:07
Polskie rolnictwo przejdzie do przeszłości Kamysz widzisz co cię komuchu czeka
Anonim 20.11.2023 17:53
O której Ukrainie mowa, bo chyba nie o tej, zdradzonej przez młodych, którzy uciekli na zachód zostawiając kraj na pastwę ruskiej dziczy i ukraińsko-żydowskich oligarchów? Ta Ukraina będzie miała sporo kłopotów, by przetrwać zimę. Ruskie mięso armatnie z pomocą szwabów dokończy dzieła. Ruszą na nowo biznesy niemiecko-ruskie, bo po to ta wojna została wywołana przez niemców i ruskich.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo