Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Skandal w PE. Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson: Korupcja to poważna zbrodnia

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata na temat skandalu korupcyjnego z udziałem wysokich rangą polityków europejskich. Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson podkreśliła, że "korupcja to poważna zbrodnia". - Nie możemy przyjmować prezentów, łapówek, wyrazów wdzięczności - mówiła.

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson
fot. Parlament Europejski

Komisarz Johansson na początku swojego przemówienia mówiła nie o korupcji w PE tylko o... pomocy dla Ukrainy. Dopiero później przeszła do kwestii korupcji, stwierdzając, że "kryminalne czyny podminowały reputację tak wielu osób". 

- W grudniu zaufanie zostało złamane. Teraz te kawałki roztrzaskanego zaufania musimy pozbierać i posklejać je na nowo

- powiedziała, dodając:

Tylko najwyższe standardy potrzebne są naszym instytucjom. Potrzebujemy silnych reguł. 

- Jako politycy, przywódcy musimy być gotowi, żeby słuchać innych. Musimy słuchać słów, ale nie możemy przyjmować prezentów, łapówek, wyrazów wdzięczności - podkreśliła Johannson. 

Komisarz UE ds. wewnętrznych zapowiedziała wprowadzenie nowych przepisów antykorupcyjnych w całej Unii Europejskiej. 

Korupcja to poważna zbrodnia. Musimy ją zwalczać z pełną pomocą prawa. Przestępcy kupują ludzi, polityków, kupują władze. Wkrótce zaproponujemy nowe przepisy, będziemy mieć jednolite przepisy korupcji w całej Unii. Kształtujemy propozycje właśnie teraz i wykażemy się maksymalną ambicją. Damy policji i sądom narzędzia, by zwalczać korupcję.

- Musimy przedstawić plany i propozycje i to szybko, musimy zwalczać korupcję - zakończyła Johannson. 

Korupcyjny skandal w PE. Zaczęło się od Evy Kaili

Afera korupcyjna wybuchła w grudniu ub.r. wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Jej adwokat Michalis Dimitrakopoulus poinformował w grudniu, że obrona złożyła wniosek o to, by zeznawała z wolnej stopy, z użyciem nadzoru elektronicznego, jednak prokuratura się do niego nie przychyliła. W efekcie Kaili pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii co najmniej do 22 stycznia.

Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy. W areszcie przebywa także Francesco Giorgi - partner byłej wiceszefowej PE, a także doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino.

W areszcie przebywa również Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. Na początku stycznia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów na wniosek belgijskich organów sądowych. Chodzi o Cozzolino i Marka Tarabellę. Europoseł Tarabella to wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ylva Johansson #korupcja #Unia Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo