Polska zgłosiła poprawki do nowego pakietu unijnych sankcji na Rosję. Zatrzymać putinowski gaz

Strona polska zgłosiła poprawki do projektu szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę. Warszawa domaga się m.in. zapisu o rozpoczęciu stopniowego wycofywania się z importu rosyjskiego gazu - przekazało polskim mediom źródło unijne.

Władimir Putin
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Polskie postulaty obejmują skrócenie okresów przejściowych na zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej oraz uwzględnienie wszystkich państw członkowskich w procesie decyzyjnym dotyczącym wyłączeń i derogacji.

Chodzi o to, żeby nie zapadało to na poziomie narodowym, tylko na poziomie wszystkich 27 państw

- wyjaśnił wysokiej rangi uczestnik negocjacji w sprawie sankcji, prosząc o zachowanie anonimowości.

Warszawa chce też uszczelnienia systemu restrykcji w zakresie transportu morskiego i drogowego, by uniemożliwić ich obchodzenie poprzez np. czarterowanie statków.

Strona polska chce też rozszerzenia objętego sankcjami zakresu usług o branżę IT, usługi księgowe, public relations, a także wyłączenia z systemu SWIFT kolejnych rosyjskich i białoruskich banków, z Gazprombankiem na czele.

Polscy negocjatorzy zgłosili też postulat rozpoczęcia stopniowego ograniczania importu rosyjskiego gazu oraz wprowadzenia w okresie przejściowym opłaty za import nośników energii z Rosji. Uzyskane w ten sposób środki miałyby być przekazywane stronie ukraińskiej.

W piątek stali przedstawiciele państw członkowskich przy UE w Brukseli zbiorą się na kolejną rundę negocjacji.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#rosyjski gaz #Unia Europejska #sankcje na Rosję

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo